آشنایی با کوه آرارات | قدمگاه نوح پیامبر

1  hamgardi db96cf0e cb05 4316 b345 f39430ab547f - آشنایی با کوه آرارات | قدمگاه نوح پیامبر

آشنایی با کوه آرارات

در مستندات گذشتگان از جمله کتاب آفرینش در عهد عتیق آمده که حضرت نوح پس از این که طوفان تمام شد، کشتی را در بالای این کوه به زمین نشاند. ارتفاع این کوه که نام دیگر آن کوه جودی می باشد و در قرآن کریم نیز با این نام از آن یاد شده، نسبت به سطح دریا چیزی حدود 5137 متر می باشد و بلندی آن حدود 4200 متر برآورد می گردد. بلایای طبیعی، سالیانه جان عده ای از انسان ها را در سراسر جهان می گیرد و باعث ضرر های جانی و مالی می شود. یکی از این بلایای خانمان سوز که گریزی از آن نیست، زلزله می باشد. در سال 1840 میلادی زمین لرزه ای با شدت 3/6 ریشتر رخ داد که سبب شد تا دهکده ای که در زیراین کوه قرار داشت، مدفون شود. همچنین سبب مدفون شدن عده زیادی از کاهنان کلیسایی شد که در اقامتگاهشان در کلیسا حضور داشتند. بر اثر این ریزش چیزی حدود 1800 متر از ارتفاع 4200 متری این کوه کاسته شد.

بلندی های ارمنستان یا آرتا، سرچشمه فرهنگ ها و زبان های اروپایی و هندی می باشند، زیرا که هندیان و یونانیان در زمان آغاز تمدن اوراتو و در سال های پایانی هزاره سوم به شبه جزیره بالکان و هندوستان امروزی منتقل شدند. تیره آرمه نوید که شامل نخستین ساکنان و حکام آرتا و آشوریان می شدند، با هجرت به سمت جنوب در آغاز هزاره سوم پیش از میلاد توانستند در سرزمین عراق امروزی ساکن شوند. اواسط قرن یازدهم زمانی بود که قبایل چادر نشین ترک، این منطقه را مورد هجوم قرار داند و توانستند با تصرف آن در این ناحیه ساکن شوند. ارمنیان به کوه آرارات احترام خاصی می گذارند و برایشان مقدس می باشد، از این جهت نام آن را بر  فرزندان پسر خود می گذارند. آن ها این کوه را نماد مقاومت و پایداری می دانند و در اکثر مسائل روزمره ارمنیان شاهد این نام خواهید بود. درست است که اکنون کوه آرارات در خاک ترکیه قرار دارد، اما همچنان ارمنیان، این کوه را نماد اصلی  خود می دانند و تعصب شدیدی نسبت به آن دارند.

اگر جزو کوهنوردانی هستید که دوست دارید به کوه جودی صعود کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که بدون وجود راهنما و مربی و بدون اخذ مجوز، امکان صعود به کوه آرارات وجود ندارد. بهترین فصل سال برای صعود به کوه آرارات، فصل تابستان می باشد و راحت ترین و بی دغدغه ترین مسیر جبهه جنوبی کوه است. در زمستان و بهار، این کوه آب و هوایی سرد و در تابستان آب و هوایی گرم و خشک و آفتابی دارد. برف و کولاکی که در این کوه می بارد، واقعا شدید و خطرناک است. در سال 1982 میلادی فردریچ پاروت که کوهنوردی از روسیه بود، توانست برای اولین بار به قله کوه آرارات صعود نماید. این کوه در استان آغری در کشور ترکیه و مرز ایران،  ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده است. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *