ارزیابان یونسکو برای ثبت جنگل‌های هیرکانی به ایران می آیند

n83036296 72552047 - ارزیابان یونسکو برای ثبت جنگل‌های هیرکانی به ایران می آیند

ارزیابان یونسکو برای ثبت جنگل‌های هیرکانی به ایران می آیند

n83036296 72552047 - ارزیابان یونسکو برای ثبت جنگل‌های هیرکانی به ایران می آیند

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از معاونت میراث فرهنگی کشور، محمد حسن طالبیان اظهار کرد: پرونده جنگل های هیرکانی به عنوان دومین اثر طبیعی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و بنیاد سوکو آلمان برای ثبت در فهرست جهانی برای سال 2019 آماده شده است.
محمد حسن طالبیان با اشاره به تکمیل پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در زمستان 96، انجام بررسی های تکنیکی پرونده ارسالی، بازدیدهای میدانی از محدوده‌های مورد درخواست ثبت جهانی افزود: قرار است این پرونده در نشست کمیته میراث جهانی سال 2019 میلادی به عنوان دومین اثر میراث طبیعی کشور بعد از بیابان لوت مطرح شود.
وی با اشاره به تایید ساختاری پرونده ارسالی به یونسکو افزود: طی دو سال هشت نشست تخصصی در قالب 6 نشست در ایران و دو نشست در آلمان با حضور متخصصان بنیاد سوکو آلمان، کارشناسان و صاحبنظران ایرانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و دانشگاه تربیت مدرس در استان های شمالی کشور به منظور بررسی تکنیکی محتویات و آگاهی افزایی جوامع محلی، مدیران پایگاه های ملی و منطقه ای، مدیران محلی و استانی برگزار شده است.
به گفته طالبیان همایش هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی، استانی و محلی، تشکیل کمیته راهبردی، ایجاد پایگاه محلی جنگل های هیرکانی با مشارکت سه دستگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با هدف نگهداری اسناد، آرشیو اطلاعات و هماهنگی و مدیریت یکپارچه از دیگر اقدامات صورت گرفته در زمینه ثبت جنگل های هیرکانی به شمار می رود.
طالبیان گفت: چهار بازدید میدانی از سوی کارشناسان و متخصصان ایرانی از 15 سایت با هدف کنترل میدانی خطوط عرصه و حریم، مکان یابی نصب تابلو های مشخصات و راهنمای مسیر، شناخت دقیق ظرفیت سایت ها از دیگر اقدامات صورت گرفته است و پنجمین بازدید به منطقه جنگل ابر در سمنان و سایت های جنگل های گلستان در هفته های آتی خواهد بود.
معاون میراث فرهنگی همچنین از اجرای طرح مدیریت و اعمال مدیریت یکپارچه در چهار استان، انتخاب دو مدیر در سطح ملی از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری که نظارت عالی بر اجرای طرح مدیریت مصوب سه سازمان را برعهده دارند خبر داد و اظهار داشت: همه مدیران سایت های انتخابی برای نامزدی ثبت جهانی جنگل های هیرکان زیر نظر دو مدیر ملی برنامه های مصوب را پیگیری و اجرا خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، جنگل های هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادر ترین گونه های جنگلی جهان شامل 80 گونه درختی، 50 گونه درختچه ای، گونه های بومی (اندمیک) درختی و گونه های جانوری چون پلنگ، خرس، کل و بز، مرال و … است.
این نوع جنگل ها در حالیکه در اکثر نقاط اروپا و سیبری به دلیل سرما و یخبندان قادر به بقا نبوده اند و در حال حاضر فسیل هایی از آنها به جا مانده به دلیل اقلیم معتدل تر حاشیه دریای خزر به حیات خود ادامه داده اند.
15 نقطه از این جنگل شامل پارک ملی گلستان، جنگل ابر، جهان نما، بولا، جنگل الیمستان، جنگل واز، حوزه کجور نوشهر، چهارباغ چالوس، جنگل خشک داران، گشت رودخان، سیاه رودبار گیلان و منطقه حفاظت شده لیسار، سایت های انتخابی برای ثبت در فهرست میراث جهانی است.
فراهنگ**3079** 1418

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *