استاد چاروق دوز زنجان دیده از جهان فرو بست

n83070558 72609998 - استاد چاروق دوز زنجان دیده از جهان فرو بست

استاد چاروق دوز زنجان دیده از جهان فرو بست

n83070558 72609998 - استاد چاروق دوز زنجان دیده از جهان فرو بست

به گزارش ایرنا، معاون صنایع دستی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: استاد علی محمدی هنرمند پیشکسوت چاروق دوزی استان و کشور در تولید انواع چاروق مهارت منحصر به فردی داشت.
«الناز خدایی فرد» یکی از ویژگی های مهم و فراموش نشدنی شادروان آراز علی محمدی، را تربیت شاگرد و انتقال هنر و مهارت خود به نسل های امروزی دانست.
به گزارش ایرنا، استاد آراز علی محمدی متولد 1324 شهر زنجان بود که از سن 10 سالگی در زمینه چاروق دوزی فعالیت می کرد.
مغازه کوچک او در راسته حجه الاسلام، در بازار سنتی زنجان واقع است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز روز پنجشنبه در پیامی درگذشت استاد آراز علی محمدی را تسلیت گفت.
در پیام پویا محمدیان آمده است: استاد آراز علی محمدی، استاد برجسته و پیشکسوت بی‌مثال و صاحب‌نام، چاروق دوز ایران از سرای فانی رخت بربست و راه دیار باقی پیش گرفت. استادی که بسیاری از استادان کنونی افتخار شاگردی و پیروی از او را داشتند و بی‌شک درگذشت این عزیز لطمه‌ای است که جبران آن اگر ناممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود.
چاروق نوعی پای پوش سنتی است که با استفاده از چرم گاوی، نخ های ابریشمی رنگی و نخ گلابتون در انواع مختلف توری، پرده بند و تمام چرم (پشت باز و پشت بسته) تولید می شود.
بر اساس بررسی های باستان شناسی ریشه صنایع چرمی در استان زنجان به دو هزار سال پیش می رسد.
پیشینه هنر چاروق دوزی زنجان به دوره ساسانی و اوج تزیینات آن به زمان صفویه می رسد که زیبایی و گوناگونی طرح و نقوش آن، هر بیننده ای را شیفته نقوش انتزاعی و اصیل خود می کند.
3088/6085

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *