اسناد دیداری و شنیداری مجموعه نیاوران بازخوانی می شود

n83039942 72558802 - اسناد دیداری و شنیداری مجموعه نیاوران بازخوانی می شود

اسناد دیداری و شنیداری مجموعه نیاوران بازخوانی می شود

n83039942 72558802 - اسناد دیداری و شنیداری مجموعه نیاوران بازخوانی می شود

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از اعلام روز شنبه روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، سید رحمت الله رئوف حنان اظهار داشت: اسناد دیداری و شنیداری مرکز اسناد این مجموعه با هدف ساماندهی این اسناد به صورت دیجیتالی و سهولت در خدمات‌رسانی به پژوهشگران و مراجعه‌کنندگان به این واحد برای نخستین بار بازخوانی می‌شود.
وی افزود: اسناد به جای مانده در میان اموال و آثار کاخ‌های مجموعه نیاوران، به دلیل روایت بخش‌هایی از رویدادهای بیرونی و درونی دربار پهلوی که مرتبط با تاریخ معاصر ایران‌ است، ارزش خاصی دارند و باید برای استفاده عموم فرهیختگان مورد توجه قرار گیرند.
رئوف گفت: باید به سمت دیجیتالی سازی اسناد پیش برویم تا علاوه بر نسخه اصلی، تصویرهای اسکن شده از آثار نیز ثبت، ضبط و نگهداری شود تا محققان به راحتی بتوانند از تصاویر دیجیتالی استفاده کنند.
او ادامه داد: پروژه ساماندهی اسناد تصویری شامل عکس های این مرکز از تیر ماه سال جاری در دو فاز آغاز شده و در این پروژه حدود 6 هزار قطعه عکس ساماندهی و در نرم افزار جام ثبت گردیده است.
رئوف گفت: در ادامه این اقدام، با تجهیز این مرکز به دستگاه اسکنر تخصصی، امکان اسکن حدود 2 هزار اسلاید و 4 هزار نگاتیو موجود در این مرکز نیز فراهم شده است.
مدیر مجموعه نیاوران افزود: اسکن فیلم های قدیمی در قالب های مختلف مانند اسلاید و نگاتیو می تواند بهترین راه برای حفظ و نگهداری این اسناد باشد و به منظور حفظ این اسناد از آسیب های ناشی از گذر زمان، این مجموعه اقدام به بازخوانی و دیجیتالی سازی آرشیو دیداری و شنیداری خود کرده است.
وی گفت: این مجموعه همچنین با تأمین قطعات مورد نیاز امکان بازخوانی حدود سه هزار و 700 صفحه گرامافون را در این مرکز فراهم کرده است.
به گزارش ایرنا، اسناد موجود در این مرکز آلبوم‌های عکس متعلق به دوره پهلوی، نگاتیو، اسلاید، اسناد دست‌ نوشته‌های مشخص خانواده پهلوی دوم و همچنین مدارک مربوط به امور داخلی دربار، صفحات گرامافون و نوارهای صوتی شامل آثار موسیقی کلاسیک، جاز، سنتی، پاپ، قصه، شعر، آوازهای کودکان و ادبیات معاصر همانند اشعار نیما یوشیج، اخوان ثالث و همچنین فیلم‌های ویدئویی شامل تصاویری از مناظر کاخ‌های نیاوران و مراسم رسمی، تشریفاتی و غیره را شامل می شود.
این مرکز پیش تر با هدف طبقه بندی، ساماندهی، بازیابی، آسیب شناسی، ترمیم، حفاظت و حراست از اسناد دوران پهلوی دوم در تاریخ دوم خرداد ماه 1383 همزمان با هفته بزرگداشت میراث فرهنگی افتتاح شده بود.
فراهنگ**3079** 1418

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *