اشتغالزایی صنعت گردشگری از جرائم پیشگیری می کند

n83107056 72671396 - اشتغالزایی صنعت گردشگری از جرائم پیشگیری می کند

اشتغالزایی صنعت گردشگری از جرائم پیشگیری می کند

n83107056 72671396 - اشتغالزایی صنعت گردشگری از جرائم پیشگیری می کند

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا حسین غلامی روز سه شنبه در نشست توسعه گردشگری پایدار در پیشگیری از جرائم که به همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرائم دادگستری کل استان تهران در کاخ گلستان برگزار شد، اظهار داشت: قانون توسعه ایرانگردی و جهانگردی مصوبه سال 1370، فقط جنبه راهنمایی برای نهادها دارد و یک قانون ابتدایی در این حوزه به شمار می رود؛ از این رو، لازم است تیمی تخصصی به تهیه قانونی جامع در این زمینه بپردازد.

* برنامه مدونی برای گردشگری نداریم
سید علی پاکدامن مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه نیز با بیان اینکه برنامه مدونی برای گردشگران داخلی و خارجی نداریم تا زیرساخت های صنعت گردشگری را محکم کنیم، اظهار داشت: این مساله نیازمند آموزش است که در رسانه های عمومی مانند صدا و سیما یا مدارس و خانواده باید مطرح شود.
وی افزود: مشکلات گردشگری بسیار ساده است ولی ما بیشتر به مسائلی همچون ستاره های هتل ها توجه می کنیم؛ در حالی که به برخی نکات ریز ولی مهم توجه نمی کنیم. در خارج از کشور شعاری برای تبلیغ ایران نداریم در حالی که کیش را به مروارید خلیج فارس می شناسیم یا از اصفهان به عنوان نصف جهان یاد می کنیم.
پاکدامن ادامه داد: بسیاری از گردشگرانی که به کشور می‌آیند، بالای 50 سال سن دارند و معمولا بازنشسته هستند البته در کشور ما گردشگری به عنوان یک اولویت شناخته نشده است؛ به عنوان نمونه هر زمانی که قیمت نفت پایین می‌آید و درآمدها کم می‌شود، به سراغ گردشگری می رویم.

* ایران جزو 10 کشور اول جهان در جاذبه های گردشگری است
شهرام علی محمدی معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: ایران از نظر جاذبه های گردشگری جزو 10 کشور برتر جهان است ولی از نظر درآمدهای گردشگری جزو 100 کشور جهان هم نیست.
وی با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری در دوران تحریم ها اظهار داشت: بیش از 2 هزار و 840 تاسیس گردشگری در استان تهران داریم که 63 هزار و 673 نفر شغل مستقیم ایجاد کرده است و این موضوع می تواند در پیشبرد صنعت گردشگری استان موثر باشد.
علی محمدی از ضرورت تقویت گردشگری در استان تهران سخن گفت و افزود: استان تهران از نظر داشتن ظرفیت گردشگری سلامت در کشور سرآمد است.
وی با اشاره به برخی مشکلات در حوزه گردشگری در برخی مناطق استان تهران گفت: ایجاد شبکه پلیس گردشگری در پایتخت ضروری است. همچنین لازم است دفاتر اطلاع‌رسانی در مبادی ورودی کشور همچون فرودگاه‌ها، راه آهن و پایانه ها برای گردشگران خارجی ایجاد شود.
علی محمدی همچنین خواستار تسهیل در تبدیل ارزهای خارجی شد و برگزاری رویدادها و جشنواره های استانی، ملی و بین المللی را در پایتخت باعث افزایش اشغال هتل‌های تهران دانست.

* پنج میلیون گردشگر خارجی در سال 96 از ایران بازدید کردند
منوچهر جهانیان رئیس دانشکده علوم گردشگری گفت: بیش از پنج میلیون و 113 هزار گردشگر خارجی در سال 96 داشتیم و 10 میلیون و 520 هزار ایرانی نیز به خارج از کشور سفر کردند. در پنج ماه اول امسال شاهد افزایش گردشگران ایرانی بودیم که به میزان 30 درصد رشد داشته است.
وی یکی از راه های برون رفت از تحریم را توجه به صنعت گردشگری دانست و افزود: بسیاری از افراد تاثیرگذار و نخبه به عنوان گردشگر به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کنند و نگاه هر گردشگر پس از بازدید از ایران به دلیل مهمان‌نوازی، امنیت و مناظر زیبا نسبت به کشور ما تغییر می کند.
جهانیان ادامه داد: می‌توانیم بیش از 10 میلیون گردشگر خارجی در سال داشته باشیم به ویژه اینکه بسیاری از گردشگران خارجی تمایل دارند به جای استفاده از هتل ها به بازدید از مناطق روستایی و عشایری بپزدازند که در این مناطق توانمندی‌های بسیاری وجود دارد.
وی با اشاره به کدهای اخلاقی جهانی برای گردشگران خارجی که در سال 1999 در سازمان ملل به تصویب رسیده است، گفت: گردشگران خارجی احترام ویژه ای برای آداب و رسوم و ارزش‌های کشورهای میزبان قائل هستند.
جهانیان با اشاره به اینکه در استان تهران هزاران اثر تاریخی وجود دارد، اظهار داشت: اگر طبق اصل 44 قانون اساسی بتوانیم صنعت گردشگری را به بخش خصوصی واگذار کنیم، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد به ویژه اینکه 25 هزار نفر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته گردشگری در کشور وجود دارند که می‌توانند یک نگاه تخصصی به این صنعت داشته باشند.
مصطفی سروی عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و زیارتی استان تهران نیز گفت: برنامه پنج ساله گردشگری بدون حضور بخش خصوصی تدوین می‌شود، در حالی که بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه پیشنهادهای بسیاری ارائه کند.
وی همچنین به برخی از آسیب های مربوط به صنعت گردشگری اشاره کرد و خواستار نظارت بیشتر نهادهای مسئول در این زمینه شد.
محمدرضا فردی مدیر کل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، حجت‌الاسلام مهدی یوسفی معاون ارجاع دادسرای ناحیه 21 تهران (ارشاد)، مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان و مجید عطایی معاون پلیس مهاجرت تهران بزرگ در این نشست به ارائه نظرات و پیشنهادهایی پرداختند.
اجتمام*1003*1834

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *