انتقاد رئیس کتابخانه ملی از نگهداری اسناد ملی در دستگاهها

n83122183 72698294 - انتقاد رئیس کتابخانه ملی از نگهداری اسناد ملی در دستگاهها
انتقاد رئیس کتابخانه ملی از نگهداری اسناد ملی در دستگاهها
میانگین 2.7 (53.33%) از 9 رای

انتقاد رئیس کتابخانه ملی از نگهداری اسناد ملی در دستگاهها

انتقاد رئیس کتابخانه ملی از نگهداری اسناد ملی در دستگاهها

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، اشرف بروجردی روز سه شنبه در نهمین همایش مدیران و کارشناسان اسناد دستگاهها در سالن همایش های معاونت اسناد و کتابخانه ملی اظهار داشت: سازمان اسناد و آرشیو ملی ایران، مامور نگهداری و حفاظت از اسناد ملی و پلی ارتباطی برای استفاده علاقه مندان و مخاطبان نیازمند به این اسناد است.
وی افزود: اسناد، حاملان تاریخ این سرزمین هستند و سهم هر کس در ماندگاری و بقای تاریخ این سرزمین انکارنشدنی است.
بروجردی گفت: در حفاظت و انتقال اسناد به آیندگان، لازم است تعامل بین دستگاهها به نحو احسن صورت گیرد تا گواهان تاریخی آینده بتوانند با هم گواهی دهند.
وی خطاب به کارشناسان اسناد تاکید کرد: صرف تشخیص اهمیت یک سند به تنهایی کفایت نمی کند و مهم این است افرادی که این اسناد را تفکیک و نگهداری می کنند رویکردی به شرایط اجتماعی و زمان وقوع سند داشته باشند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: نگاه عمیق، موشکافانه و تحلیلگرانه به اسناد بسیار تاثیرگذار است و اینکه بها دادن به این اسناد به نگاه کسی دارد که قصد تشخیص و تفکیک آنها را دارد، وابسته است.
وی تاکید کرد: کسانی که در زمینه تشخیص و تفکیک اسناد، کار می کنند باید شرایط اجتماعی آن زمان را بشناسند تا بتوانند تحلیل کنند و بدانند باید چه ارزشی برای آن قائل باشند.
بروجردی گفت: امروزه با روند تحولات فناوری ارتباطی که در مورد سندهای الکترونیک هم رقم خورده، برداشت از آنها و نیز میزان تاثیر آنها در رفتار جامعه و انسانها بسیار مهم است.
رئیس کتابخانه ملی افزود: کارشناسان نگهداری اسناد بدانند برای آینده این سرزمین و نسل بعدی جامعه و جوانان کشور که می خواهند گذشته سرزمین خود را بشناسند، انتقال اسناد نقش اساسی دارد.
وی سوالاتی در مورد فلسفه و دلایل انقلاب اسلامی و ضعف شناخت نسل امروز از آن دوران مطرح کرد و افزود: اسناد شرایط آن زمان اگر به خوبی به نسل جوان منتقل شود متوجه می شوند که انقلاب، امر اجتناب ناپذیری بود‌.
بروجردی با بیان اینکه بزرگترین میراث ملی را در جوامع بشری داریم، افزود: سند، بسیار مهم است و دولتمردان باید به مقوله حفاظت از اسناد و سیاستگذاری برای حفظ جهانی آن توجه نشان دهند به گونه ای که سیاستهای یکسانی، تعریف و به همه دستگاهها جهت وحدت رویه ابلاغ شود.

**حفظ اسناد ملی کشور هم‌تراز با حفاظت از میراث فرهنگی ارزشمند است
معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این همایش اظهار داشت: آنچه در اسناد کشور وجود دارد محتوای گنجینه میراث کشور است، آثار باقی مانده از گذشتگان که کارکرد آن در جامعه در ایجاد حکمرانی مطلوب و آرامش مردم است.
علی زرافشان افزود: اهمیت ذاتی اسناد بر کسی پوشیده نیست اما دانش و اطلاعاتی که درون اسناد وجود دارد بسیار مهم تر است، امروزه مزیت نسبی جوامع در دانش تولیدی آن جوامع است.
وی گفت: نقشی که آرشیوها این روزها ایفا می کنند ابتدا کمک به حکمرانی خوب است، دولتها با توجه به تجارب نهفته در اسناد می توانند حکمرانی بهتری داشته باشند چون لازمه حکمرانی خوب، شفافیت و پاسخگویی است که اسناد این شفافیت را ایجاد و زمینه های پاسخگویی را آموزش می دهند.
زرافشان گفت: در راستای جریان آزاد اطلاعات و حقوق شهروندی، اسناد بستر تحقق مردم سالاری را مهیا می کنند.
وی شکل گیری حافظه ملی را از دیگر کارکردهای آرشیو ملی دانست و گفت: ملتی که دارای حافظه نیست آینده ای هم ندارد و مردم اجزای این حافظه را شکل می دهند.
زرافشان ادامه داد: این روزها علاوه بر اسناد مکتوب، با ورود فناوری اطلاعات به عرصه زندگی بشریت تغییر و پارادایم جدیدی به زندگی امروزی اضافه شده که همه اطلاعات مورد نیاز را در اختیار او قرار می دهد و این امر در مورد اسناد هم صدق می کند.
وی خاطرنشان کرد: امروزه اتوماسیونها، جایگزین بایگانی و آرشیوهای دستی می شوند و وبلاگ ها و وبسایت ها نقش آفرینی و نسخه های الکترونیک، ارزش آفرینی می کنند و این تغییر پارادایم، تغییر در وظایف و رویه های آرشیویست ها ایجاد می کند.
زرافشان با یادآوری اینکه این تغییرف یک تغییر نقش را نیز به همراه دارد، گفت: بخش عمده ای از این تغییر رویه ها باید در مبدا اتفاق بیفتد نه در مقصد، با یک هماهنگی و یکپارچگی باید بتوانیم در ذخیره و بازیابی اسناد از این تغییر رویه ها استفاده کنیم.
نهمین همایش مدیران و کارشناسان اسناد دستگاهها به منظور تبادل نظرات و تجربیات حاضران برگزار شد و شرکت کنندگان همایش، لازمه های کارشناسی اسناد را در کارگاه های آموزشی فرا گرفتند.
در این همایش همچنین از کارشناسان ارزیاب سازمان اسناد ملی و همچنین کارشناسان مدیریت اسناد قوه قضاییه، وزارت دادگستری، تبلیغات اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان مدیریت صنعتی، سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، سازمان گسترش و نوسازی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، سازمان حج و زیارت، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه به جهت مدیریت امور اسناد تجلیل شد.
فراهنگ**3009** 1055

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *