ایرنا – موزه‌ها نباید سیاسی شوند

ایرنا – موزه‌ها نباید سیاسی شوند

n83079961 72626013 - ایرنا - موزه‌ها نباید سیاسی شوند

«آدا رومرو سانچز» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: دستیابی به اینکه موزه، مکانی عاری از سیاست باشد، دشوار اما ممکن است.
وی افزود: موزه‌ها باید اخلاق انسانی را نیز سرلوحه قرار دهند مثلا زمانی که مقبره فراعنه را دیدم فکر می‌کردم که نباید مردم این اجسام را از قبرها بیرون می‌آوردند.
سانچز با توضیح اینکه یک مسلمان اسپانیایی است و در گرانادا متولد شده است، گفت: زمانی که کودک بودم والدینم به دین اسلام روی آوردند، به همین دلیل، من گرانادا را ترک کردم و‌ به مکه رفتم.
او ادامه داد: حدود 10 سال در عربستان سعودی زندگی کردم و زمانی که 13 سال داشتم به اسپانیا بازگشتم.
سانچز افزود: مدتی مسئول احیای مجموعه نسخ خطی کتابخانه ملی در مصر شدم که مهم‌ترین مجموعه نسخ خطی در دنیای عرب است.
وی بیان داشت: هم اکنون در کتابخانه ملی قطر مشغول به کار هستم که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های بنیاد قطر و مرکزی برای مدیریت بخشی از پروژه‌های حفظ نسخ خطی و کلکسیون‌های قدیمی در خاورمیانه است.
این موزه‌شناس اسپانیایی تصریح کرد: از موزه‌های زیادی در کشورهای مختلف بازدید کرده‌ام و موزه‌های قدیمی دوران گذشته را دوست دارم و معتقدم به واسطه فرهنگ و آموزش که هر دو در موزه وجود دارد، این دنیا بهتر خواهد شد.
او گفت: بیشتر وقتم به مطالعه و بررسی مجموعه‌های ویژه، نسخ خطی، پاپیروس‌ها، نقشه‌ها، دست‌سازهای قدیمی کتابخانه و برگزاری نمایشگاه می‌گذرد.
وی مطالعه و تحقیق درباره چگونگی حفظ مجموعه‌های باستان‌شناسی، نسخ خطی و کتیبه‌شناسی را از دیگر موضوعات مورد علاقه‌اش ذکر کرد.
فراهنگ**3079** 1055

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *