ایرنا – 2018؛ تبریز، همدان، زنجان

n83066615 72603752 - ایرنا - 2018؛ تبریز، همدان، زنجان

ایرنا – 2018؛ تبریز، همدان، زنجان

n83066615 72603752 - ایرنا - 2018؛ تبریز، همدان، زنجان

به گزارش ایرنا، سال 2017 میلادی تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام برای سال 2018 انتخاب شد.
شهری که عنوان فیروزه ای جهان اسلام را یدک می کشد پس از قدس در فلسطین، قونیه در ترکیه و مدینه در عربستان، به عنوان شهر نمونه انتخاب شد و سال 2018 فرصت یافت تا بتواند هم ظرفیت های گردشگری خود و هم کشور را به نمایش بگذارد.
پس از آن همدان برای نخستین بار در ایران میزبان نشست چهلمین اجلاس جهانی گردشگری در سال 2018 معرفی شد تا از 21 تا 24 آبان ماه سال 1397 بتواند بخشی از ظرفیت های خود را برای کشورهای شرکت کننده به نمایش بگذارد و از توانمندی های نخستین پایتخت سرزمین پارسی بهره برداری کند.
قرعه سوم نیز به نام زنجان افتاد و بر اساس تفاهم نامه بین سازمان همکاری اقتصادی(اکو) و سازمان ملل متحد، به منظور توسعه فرهنگی شهرها از میان 10 کشور عضو اکو، ایران در سال نخست و از میان شهرهای جمهوری اسلامی زنجان به عنوان شهر پیشرو برای معرفی ظرفیت های این سرزمین انتخاب شود.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز شنبه 21 مهرماه میزبان حمید رضا یاری عضو هیات رییسه سازمان جهانی گردشگری و مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان بود که در این بازدید وی با اشاره به انجام مقدمات و ایجاد آمادگی های لازم برای میزبانی و برگزاری نشست سازمان جهانی گردشگری بر تاثیرهای ملی چنین رویدادهایی تاکید کرد و بهانه ای شد تا خبرنگار ایرنا استان تهران در این زمینه و نیز دو رویداد دیگر در تبریز و زنجان گزارشی تهیه کند.

**همدان میزبان سازمان جهانی گردشگری
از زمانی که سال 1975 میلادی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) تشکیل شد تلاش برای انتقال نشست های این سازمان به ایران ادامه داشته تا اینکه شرکت سیاحتی علیصدر توانست سال گذشته مجوز برگزاری نشست سالانه این سازمان در همدان را بگیرد.
شرکت سیاحتی علیصدر به واسطه شهرت جهانی غار شگفت انگیز علیصدر یکی از اعضای این سازمان به شمار می رود و پس از ارایه مستندهای کافی در زمینه میزبانی همدان، این شهر به عنوان نماینده ایران برای میزبانی این رویداد منحصر به فرد در حوزه گردشگری انتخاب شد.
حالا مسئولان و برنامه ریزان شرکت سیاحتی علیصدر و نیز دیگر بخش های استان همدان با برنامه ریزی دقیق و نشست های مداوم، گردهم می آیند تا برای اجرای دقیق برنامه های پیش بینی شده، بتوانند میزبانی شایسته ای از اعضای سازمان جهانی گردشگری داشته باشند.
از زمانی که سازمان جهانی جهانگردی به صورت رسمی به اعضای وابسته خود اعلام کرد که همدان میزبان این اجلاس است، دعوت به حضور برای شرکت در این اجلاس و روند چگونگی میزبان رنگ‌ و بوی جدی تری به خود گرفت.
اکنون به گفته عضو ایرانی هیات رئیسه سازمان جهانی گردشگری چهلمین اجلاس این سازمان از 21 تا 23 آبان در ایران به میزبانی همدان برگزار می شود.
یاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این رویداد بین المللی برای نخستین بار در دو سطح وزیران گردشگری 157 کشور و 540 عضو وابسته برگزار می شود.
وی با بیان اینکه گردشگران به طور فزاینده ای از عوامل ناملموس مانند فضای یک مکان، ارتباط آن با افراد معروف، ایده ها، رویدادها، تاریخ و سنت های محل جذب می شوند اظهارداشت: این سمینار بین المللی در صدد تبادل اطلاعات و تجربیات برای کشورهای عضو سازمان جهانی گردشگری است.
یاری یادآور شد: در این اجلاس از کتاب «گردشگری ایران» که توسط سازمان جهانی گردشگری تدوین شده رونمایی و از سوی این سازمان به کشور ایران هدیه می‌شود.
عضو هیات رییسه سازمان جهانی گردشگری افزود: اعضای سازمان جهانی گردشگری که در همدان حضور می‌یابند در قالب گروه‌هایی از تمامی اماکن گردشگری همدان از جمله غار علیصدر و شهر جهانی لالجین بازدید می کنند.
همدان در دل خود جاذبه های دیگری همچون تپه هگمتانه، گنجنامه، شیرسنگی، گنبد علویان، برج قربان، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، بازار و حمام قلعه را جای داده است؛ آثاری که قدمت برخی از آنها به بیش از 2 هزار سال می رسد.

** تبریز 2018، فرصتی برای گردشگری ایران و جهان
رویداد تبریز 2018 در عمل از پنجم اردیبهشت سال 97 برابر با 25 آوریل آغاز شد؛ رویدادی که به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی مسئولان این استان برای آن 160 برنامه پیش بینی کردند.
به گفته این مقام مسئول، مسئولان استان، کاروان ایرانگردی به همراهی هنرمندان صنایع دستی را فعال ساختند، کاروانی که سراسر ایران را گشت، به معرفی جاذبه های گردشگری و هنرمندان صنایع دستی پرداخت و در هر شهری که رسید، بساط شادی و جشن را به پا کرد.
تبریز که معروف به شهر نخستین ها است و در کارنامه خود راه اندازی اولین دانشگاه و شهرک دانشگاهی، شهربانی، شهرداری، سینمای عمومی، برق کشی خیابان، چاپخانه، تراموا و آتش نشانی، را ثبت کرده است مسئولیت سنگینی را برعهده گرفت تا نماینده گردشگری کل ایران باشد.
به همین علت هم بود که در مراسم آغاز رویداد تبریز 2018 رییس جمهوری به همراهی تعدادی از اعضای کابینه و سفیران برخی کشورهای خارجی حضور یافت تا شهر فیروزه ای را نماینده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه گردشگری پاکترین اقتصاد جهان معرفی کند.
حجت الاسلام «حسن روحانی» در مراسم جشن رویداد تبریز 2018 انتخاب شهر تاریخی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام را انتخابی شایسته برای ایران و آذربایجان عنوان کرد و از تمایل ایران به تعامل سازنده و گسترده با جهان سخن گفت.
در این نشست معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کشور هم از گردشگری به‌ عنوان صنعتی پویا و دارای اهمیت روزافزون یاد کرد که کشورهای مختلف جهان به ‌ویژه کشورهای در حال‌ توسعه برای کاهش نرخ بیکاری، بهبود توزیع درآمد، تعامل سازنده و مؤثر با جهان و استفاده از منابع سرشار اقتصادی، اجتماعی به ‌دنبال گسترش آن هستند.
علی اصغر مونسان افزود: نگاه مثبت دولت تدبیر و امید به گردشگری، موجب تغییراتی ساختاری مثبتی در این عرصه شده است.
برپایه منابع تاریخی تبریز 263 سال پایتخت ایران بود و یک هزار و 756 اثر تاریخی ثبت شده را در خود جای داده است.
تبریز را باید از ائل گلی تماشا کرد، به دیدار ارگ، ربع رشیدی، برج آتش نشانی و بازار تاریخی آن رفت و از حضور در کاخ شهرداری، موزه مشروطیت، موزه آذربایجان، سنجش و مقبره الشعرا دیدن کرد که ازجمله آثار تاریخی و دیدنی این شهر به شمار می روند.

**زنجان، آیینه دار توسعه در ایران
با انتخاب زنجان که هرساله میزبان جشنواره بین المللی غذاهای کشورهای عضو اکو – جاده ابریشم است، به عنوان شهری پیشروی در بین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی، موضوع اجرای پروژه های توسعه ای و جذب گردشگران داخلی و خارجی در دستور کار قرار گرفت.
یکی از اهداف سازمان همکاری های اقتصادی در بین کشورهای عضو از جمله ایران ارتقای همکاری های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و فنی اعلام شده که بخشی از این مسئولیت را سازمان همکاری های فرهنگی اکو دنبال می کند.
تفاهم نامه میان سازمان ملل و سازمان همکاری های فرهنگری اکو به مدت یک سال به مسئولان این شهر فرصت داده است تا توسعه پاک و سالم را در دستور کار قرار دهند و شهریور سال 98 گزارش عملکردی از اقدامات انجام شده را به مسئولان سازمان ملل ارائه کنند.
انتخاب زنجان به عنوان شهر پیشرو، بذری بود که میراث فرهنگی استان زنجان با راه اندازی جشنواره بین المللی غذاهای کشورهای عضو اکو – جاده ابریشم کاشت و در آخرین نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اکو در دوشنبه پایتخت تاجیکستان جوانه زد و به بار نشست و سرانجام زنجان شهر پیشروی این کشورها شناخته شد.
در همین زمینه مسیح الله معصومی شهردار زنجان با بیان اینکه 10 محور توسعه شهر بر اساس این تفاهم نامه مد نظر قرار گرفته است، اظهار داشت: از این پس در کنار تمام تلاش های شهرداری و سایر مسئولان مباحث فرهنگی و اجتماعی هم باید مد نظر و در اولویت برنامه ها قرار گیرد.
وی افزود: این انتخاب در برند شدن زنجان برای جذب گردشگران و سرمایه گذاران داخلی و خارجی موثر خواهد بود.
زنجان علاوه بر آنکه گنبد سلطانیه یکی از میراث جهانی ثبت شده در یونسکو را در خود جای داده است حدود 800 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست میراث فرهنگی دارد که پنج مورد غار کتله خور، مردان نمکی، رختشویخانه، طولانی ترین بازار سرپوشیده تاریخی جهان به طول یک کیلومتر و بلندترین گنبد خشتی جهان سلطانیه از جمله آثار منحصر به فرد جهان به شمار می آیند.

** فرصت های 2018
سال 2018 برای سه شهر ایران چشم انداز روشن و خوبی را به همراه خواهد داشت؛ اگرچه به ماه های آخر این سال میلادی نزدیک می شویم اما مسئولان تبریز اعلام کرده اند اجرای برنامه های شهر نمونه گردشگری تا پایان سال 97 ادامه دارد.
مسئولان استان همدان نیز گفته اند که این رویداد آغاز برنامه های اقتصادی و سرمایه گذاری است و زنجان هم برای برگزاری نخستین اجلاس شهرداران شهرهای کشورهای عضو اکو برای شهریور سال 98 برنامه ریزی می کند.
امید آن می رود که در خلال برگزاری چنین رویدادهای بین المللی روز به روز ظرفیت های فرهنگی و گردشگری ایران اسلامی بیشتر به جهان معرفی و شاهد جذب بیشتر گردشگران جهان و تعامل و گفت وگوی بین فرهنگ ها با دیگر جوامع دنیا باشیم که ضمن تحقق درآمدهای پایدار اقتصادی، دستاوردهای فرهنگی بسیاری نیز همراه خواهد داشت.
به باور بسیاری از صاحبنظران، معرفی واقعی ظرفیت های ایران اسلامی در جهان می تواند از جمله مهمترین دستاوردهای چنین رویدادهایی باشد.
تهرام/3001/ 1008

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *