مصر در شمال شرقی آفریقا

20157710534125a - مصر در شمال شرقی آفریقا

مصر در شمال شرقی آفریقا در دره رود نیل گفته می شود که قبل از میلاد به دست اسکندر مقدونی بود.به پادشاهان مصر باستان فرعون گفته می شود.مصر یکی از پرجمعیت ترین کشورهای آفریقایی و خاورمیانه است و اکثر جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری آن در کنار رود نیل زندگی می کنند.

مصر آخرین کشوری است که رود نیل از آن می گذرد و سپس به دریای مدیترانه می ریزد. به این خاطر در محل پیوستن آن به دریا، دلتای نیل بوجود آمده که سرزمین اصلی کشاورزی این کشور است. در اطراف این رود نیز کشاورزی رونق بسیار دارد به طوری که تنها نقاط آباد مصر سواحل نیل می باشد. در مصر زمستانها معتدل و تابستانها داغ و خشک است. اسکندریه بالاترین میزان بارندگی – 200 میلی متر- را دارد؛ در حالی که در منطقه در امتداد دریای سرخ تقریباً هیچ بارانی نمی بارد.

شهرهای مهم: اسکندریه, جیزه, شبراءالخیمه, پرت سعید

201577104680a - مصر در شمال شرقی آفریقا

اقتصاد

بیش از یک سوم نیروی کار به کشاورزی مشغول است. ذرت، گندم، برنج و سبزی برای بازار داخلی و پنبه و خرما عمدتاً برای صادرات تولید می شوند. ذخایر نفت (که با استانداردهای خاور میانه اندک است) عوارض کانال سوئز و صنعت توریسم منابع عمده درآمد ارز خارجی به شمار می آید. رشد سریع جمعیت و نیازهای بخش عمومی و سوبسید مواد غذایی منجر به عدم توسعه اقتصادی شده است. محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام و محصولات پتروشیمی، پنبه، منسوجات، آهن آلات و مواد شیمیایی است و محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی، چوب و الوار و سوخت است.

مناطق دیدنی کشور مصر

اهرام مصر (egyptian pyramids)

2015771041113a - مصر در شمال شرقی آفریقا

بیشتر فراعنۀ سلسله های سوم و چهارم مصر در کنار لشکرکشی های پرکشتار و رعب انگیزشان، به عمران و آبادانی مصر نیز پرداخته اند.هنر معماری پررمز و راز مصریان مربوط و متعلق به همین دوره است. در زمرۀ کارهای مهم ساختمانی  فراعنۀ این دو سلسله ساختن اهرام مصر است.با مطالعات گسترده ای که بعدها روی بناهای شگفت انگیز اهرام مصر صورت گرفت، یونانیان این اهرام مصر  را در فهرست عجایب هفتگانۀ جهان قرار داده اند.اهرام مصر مقابر عظیم و قول آسای پادشاهان (فراعنه) است که از تخته سنگ های عظیم ساخته شده است.بزرگترین هرم از این مجموعه اهرام سه گانه در نزدیکی روستای غزه در ناحیۀ ممفیس ساخته شد. این هرم متعلق و به نام هرم خئوپس معروف شده است. هرم خئوپس دارای ۲۳۰ متر عرض و ۵/۱۴۶ متر ارتفاع است و از دو میلیون قطعه عظیم ساخته شده که وزن هر قطعه سنگ ۲۵۰۰ کیلوگرم (۵/۲تن) است.

موزه ملی مصر در قاهره

موزه ملی مصربا بیش از ۱۶۰هزار اثر باستانی مربوط به مصر باستان، یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان در زمینه مصرشناسی است. این موزه در نزدیکی میدان تحریر، در مرکز شهر قاهره واقع شده‌است.موزه مصر دارای بخش ویژه‌ای است که منحصر به مومیایی‌های ۲۷ عضو خاندان سلطنتی مصر من‌جمله توت‌عنخ‌آمون است.این موزه با نمایش اندک مختصری از سلطنت جدید پادشاهان و ملکه ها در سال ۱۹۸۵ دوباره بازگشایی شد . امروز در حدود نه مومیایی نمایش  داده شده وجود دارد . این موزه بزرگترین مجموعه از اشیای عتیقه ی فرعونیان و بسیاری از گنجینه های پادشاه توتانخامن را در خود جا می دهد. . طغیان رود نیل باعث شد تا اشیای عتیقه به موزه ی دیگری در گیزا منتقل شود.در طبقه ی اول آثار هنری از دو سلسله ی آخر مصر باستان شامل اشیایی از مقبره ی فرعون دوتموسیس سوم، دوتموسیس چهارم، آمنوفیس دوم ، هتشپسوت و ماهرپن وجود دارد و نیز بسیاری از آثار هنری که از دره ی پادشاهان گرفته شده است.

450px Egyptian Museum 18 - مصر در شمال شرقی آفریقا

 

hhi2319 - مصر در شمال شرقی آفریقا

مسجد محمدعلی پاشا

این مسجد که در بلندترین نقطه قلعه صلاح الدین قاهره قرار دارد بزرگترین مسجدی است که در نیمه نخست قرن نوزدهم ساخته شده است و یکی از بارزترین مساجد شهر قاهره است. این مسجد به یادبود توسون پاشا پسر بزرگ محمد علی ساخته شده که در سال 1816 درگذشت.

محمدعلی پاشا از سال 1805 تا هنگام مرگ در سال 1849، والی عثمانی مصر بود. او را بنیانگذار مصر نوین می‌دانند، وی از خانواده‌ای آلبانیایی بود و در شهر کاوالا (در یونان کنونی)، از توابع امپراتوری عثمانی زاده شد.

این مسجد درکنار قلعه صلاح الدین از شاخصهای شهر و جاذبه های گردشگری آن به شمار می‌رود و یکی از نخستین مناظری است که هنگام نزدیک شدن به شهر از هر طرف به چشم می‌رسد.

اگرچه گفته می‌شود که این مسجد بین سالهای 1830 تا 1848 ساخته شد اما تا زمان به قدرت رسیدن سعید پاشا در سال 1857 تکمیل نشد. معمار این مسجد یوسف بوشناک از استانبول بود و آن را از از مسجد ینی در استانبول الگو برداری کرده بود.

IMAGE634501280822203930 - مصر در شمال شرقی آفریقا

صحرا بیضاء یا کویر سفید

صحرای بیضاء یا کویر سفید، منطقه وسیعی از مصر است که در نزدیکی روستای الفرافرة قرار دارد. در صحرای بیضاء می توان عجیب ترین نمونه از سنگ های گچی را دید که با ملایم ترین بادها دچار فرسایش شده اند و به شکل های عجیبی درآمده اند. یکی از معروف ترین این نوع صخره ها که در صحرای بیضاء به وفور پیدا می شود، سنگ های قارچی شکلی است.

hhi4238 white desert - مصر در شمال شرقی آفریقا

hhi4241 white desert - مصر در شمال شرقی آفریقا

جشن‌ها و عیدها در مصر

سالروز تولد پیامبر اسلام
هزاران نفر از مردم قاهره، با حضور در خیابانهای این شهر، پخش مواد غذایی رایگان میان نیازمندان و برپایی جشن و سرور، سالروز تولد محمد، پیامبر اسلام را گرامی داشتند.

نوروز جشن ملي مصر
مصریان باستان با آمدن فصل بهار و قرار گرفتن خورشید در برج حمل سال فلکی خود را آغاز سال می کردند و این روز به عقیده آنان آغاز خلقت نیز می باشد، توت حکیم معروف مصری آغاز سال نو مصریان را مقارن با ظهور ستاره شعرای یمانی در برج خورشید قرار داد و مصریان برای زنده نگهداشتن نام این حکیم فرزانه آغاز سال نو را به نام او ثبت کرده و آن روز به عنوان جشن ملی مصریان شناخته شد. از آنجایی که کشور مصر با داشتن رود نیل استعداد کشاورزی یافته و نیل تنها منبع در آمد آنان به شمار می آمد، کاهنان مصری برای رود نیل و روزی که در آن طغیان می شود، احترام خاصی قائل بوده و آن را مقدس می شمارند و گاهی صفت الهی نیز به آن داده اند.
هرودوت معتقد است که مصریان باستان اولین کسانی بوده اند که سال را به ۱۲ ماه تقسیم کرده و به پایان آن ۵ روز اضافه کردند این عید با همان نام و آداب و سنن ایرانی در مصر برگزار می شود. مصریان در آن روز شادی کرده، آتش می افروزند و آب بر روی یکدیگر می پاشند که از مراسم ایرانیان به مراتب مفصل تر است و مردم شام نیز همین آیین را در اول ماه نیایش که یکی از ماههای رومی است،برگزار می کنند.
  برای خرید بلیط هواپیما مصر از طریق ایرلاین های : امارات ، ترکیش و عمان ایر با بهترین و ارزان ترین قیمت ها کافیست با آژانس راه سبز تماس حاصل فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *