باستان سنجی نارین قلعه میبد پایان یافت

n83050597 72576499 - باستان سنجی نارین قلعه میبد پایان یافت

باستان سنجی نارین قلعه میبد پایان یافت

n83050597 72576499 - باستان سنجی نارین قلعه میبد پایان یافت

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از اعلام روز دوشنبه معاونت میراث فرهنگی؛ بررسی باستان شناختی بخش محوطه مردم نشین ارگ نارین قلعه به وسیله پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی شهر تاریخی میبد و توسط کورش محمدخانی با روش مغناطیس سنجی به پایان رسید.
«ساشا ریاحی مقدم» مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی شهر تاریخی میبد با اعلام این خبر گفت: با توجه به سیاست های کلان پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد، فضای مردم نشین در جنوب ارگ نارین قلعه، برای بررسی مغناطیس سنجی در نظر گرفته شد.
وی افزود: با توجه به محدودیت های فضایی که در این سایت تاریخی وجود داشت، تصمیم گرفته شد که حداکثر وسعت قابل برداشت مغناطیسی، مورد بررسی قرار گیرد.
ریاحی مقدم همچنین به بررسی های مغناطیس سنجی در زوایای مختلف ارگ اشاره کرد و افزود: در بخش شرقی، تا حدود دو متری دیوار شرقی مورد بررسی قرار گرفت، دیوار غربی نیز به همین ترتیب تا حدود سه متری پیمایش شد. در قسمت جنوبی و جنوب غربی وجود تابلوهای فلزی معرفی و کانکس نگهبانی و وسایل فلزی دیگری چون آبخوری به دلیل ایجاد نویز و اغتشاشات مغناطیسی، باعث شد که در این قسمت گوشه کوچکی از حیاط مورد بررسی قرار نگیرد.
به گفته مدیر پایگاه پژوهشی میبد، ژئوفیزیک (فیزیک زمین) اکتشافی یا کاربردی، شامل اندازه گیری خصوصیات فیزیک مواد زیر سطحی با استفاده از تکنیک ها و وسایل خاص به منظور اکتشاف ثروت های فرهنگی پنهان شده در دل زمین و همچنین برای انجام مطالعات زمین شناسی مهندسی است.
وی تاکید کرد: باستان شناسان معمولاً روش های ژئوفیزیکی را، سنجش از دور باستان شناختی، یا بررسی ژئوفیزیک کاربردی در باستانشناسی می نامند. امروزه کاربرد این روش ها به طور چشمگیری در باستان شناسی افزایش یافته است. عامل اصلی این است که روش های ژئوفیزیک امکان شناسایی سریع از مکان مورد نظر را در اختیار باستان شناس قرار می دهد.
به گفته ریاحی مقدم، روش های ژئوفیزیک متداول، معمولاً قادر به آشکار ساختن پراکندگی خاکها، به خاطر وجود اجسام مدفون در آنها بوده و همچنین قادر به مشخص ساختن حفره ها و فضاهای خالی در ساختمان های عظیمی همچون دژهای قدیمی و قلعه های عظیم است و با کمک این روش ها، تمام فعالیت ها به سرعت و بدون آشفته ساختن خاک صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا، کهن دژ نارین قلعه بر بالای بلندترین پشته ی گلی زمین به ارتفاع 25 متر، بصورت دماغه ای پیش آمده واقع شده است. قلعه یا ارگ، حاکم نشین شهر بوده و حاکمیت سیاسی محدوده ای وسیع (خارج از حد مرزهای سیاسی امروزی) را بر عهده داشته است. این عمارت خشتی افسانه ای، کهن ترین بنای استان یزد است که بر اساس تازه ترین کاوش های باستان شناسی انجام شده توسط پایگاه پژوهشی میبد، آثاری مربوط به اواسط هزاره ی چهارم قبل از میلاد در آن به دست آمده است.
فراهنگ**3079** 1418

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *