بزرگداشت زندمقدم همانند بلوچستان ذوق و اندوه توأمان دارد

n83089744 72642741 - بزرگداشت زندمقدم همانند بلوچستان ذوق و اندوه توأمان دارد

بزرگداشت زندمقدم همانند بلوچستان ذوق و اندوه توأمان دارد

n83089744 72642741 - بزرگداشت زندمقدم همانند بلوچستان ذوق و اندوه توأمان دارد

به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد مسجد جامعی روز دوشنبه در بزرگداشت محمود زند مقدم، نویسنده و پژوهشگر که در کتابخانه ملی برگزار شد، گفت: برای این مراسم بسیار دیر شده اما خوشحالم که سرانجام برگزار شد.
وی افزود: این بزرگداشت مانند وضعیت با اشاره به وضعیت سیستان و بلوچستان همان دوگانگی، ذوق و اندوه را در من ایجاد می‌کند، در کنار آن همه ثروت و توانمندی، چنان فقر و سختی وجود دارد که حیران می‌شوم.
احمد مسجد جامعی، افزود: با وجود همه ویژگی‌های بلوچستان، نه کار پژوهشی در این منطقه انجام شده، نه کار ادبی چشم‌گیری، شاید اهمیت داشته باشد که بگویم، حتی تصمیم گیرندگان نیز، با فرهنگ و ویژگی‌های این منطقه آشنا نیستند و ظرفیت‌های آن را ندیده‌اند.
عضو شورای شهر تهران، با اشاره به تفاوت‌های فرهنگی در موقعیت‌های متفاوت جغرافیایی گفت: معنی واژه قاچاق برای ما با آن‌ها متفاوت است، در بلوچستان، قاچاق بخشی از زندگی است، شغل به شمار می‌رود و انجام طبیعی است. کتاب حکایت بلوچ و کار دکتر زندمقدم مقدم، از این نظر اهمیت دارد که سراسر این سرزمین را دیده‌اند و همه مسایل فرهنگی را پوشش داده‌اند. این یعنی کار ایشان گزارشی دست اول است.
وی ادامه داد: ایشان با اتوبوس به همه مناطق بلوچستان سر زده‌اند و از شادمانی‌ها، شعرها، لالایی‌ها تا آیین‌های باران‌خواهی و مراسم‌ محلی، گنجینه‌ای ساخته‌اند. با این که شاید دیگران هم این کارها را انجام داده باشند اما استاد زندمقدم همه را یک جا جمع کرده است.
مسجدجامعی به نظر شاهرخ مسکوب درباره حکایت بلوچ اشاره کرد و گفت: مسکوب می‌گوید خواندن این کتاب مقدمات می‌خواهد، یعنی داده‌های آن به قدری زیاد است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن عبور کرد.
محمود گودرزی نیز در این نشست از ویژگی‌های اخلاقی زندمقدم سخن گفت.
گودرزی کمال یافتن پژوهش در اثر دکتر زندمقدم را مهم دانست و افزود: او از سلول‌ها آغاز می‌کند تا این پژوهش را شکل بدهد، تاریخ فردی را به تاریخ جمعی گره می‌زند و شکل کمال یافته کار او در حکایت بلوچ به خوبی دیده می‌شود. مردم‌داری او نیز در آثارش پیداست و او صدای مردم است، صدای مردم مطرود که در حاشیه زیسته‌اند.
گودرزی ادامه داد: فرهنگ معدل‌سازی تمثیل‌ها و عبارت‌ها از بلوچی به فارسی که در پایان کتاب آمده، بسیار اهمیت دارد و نشان دهنده اوج دقت دکتر زندمقدم مقدم است.
در این نشست، مهندس حسینی، استاندار سابق سیستان و بلوچستان، صدری، مدیر انتشارات دنیای اقتصاد (ناشر کتاب) و جمعی از نویسندگان، خبرنگاران و اهالی کتاب حضور داشتند. در پایان لوح تقدیری از سوی خانم دکتر بروجردی، ریاست کتابخانه ملی به دکتر زندمقدم مقدم اهدا شد.
در پایان ایران مراسم که در آن مجموعه هفت جلدی «حکایت بلوچ» رونمایی شد، دکتر زندمقدم که با وجود کهولت سن و بیماری در مراسم حضور داشت، در حال اشک ریختن، تنها یک جمله گفت: از این همه لطف که بعد از پنجاه سال دیدم، تشکر می‌کنم.
محمود زند مقدم، نویسنده و پژوهشگر مردم شناسی، متولد سال 1317، فارغ‌التحصیل دکترای برنامه‌ریزی منطقه‌ای از دانشگاه دورهام انگلیس بود. وی در سال‌های 50 تا 57 در جایگاه کارشناس سازمان برنامه و بودجه، همکار وزارت نیرو در مطالعه طرح‌های آبی، رئیس دفتر برنامه و بودجه در زاهدان و مسئول مرکز مطالعات و پژوهش‌های خلیج فارس و دریای عمان در استان سیستان و بلوچستان به کار اشتغال داشت.
زندمقدم باقی سال‌های زندگی را با هزینه‌ شخصی در سفر به بلوچستان گذراند. او روایت این سفرها را در هفت جلد «حکایت بلوچ» نوشته است. همچنین از این نویسنده اثر پژوهشی «شهر نو» نیز چاپ و منتشر شده است.
فراهنگ** م.ز** 9053

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *