بغداد هم چهره اربعینی گرفت

n83077859 72622473 - بغداد هم چهره اربعینی گرفت

بغداد هم چهره اربعینی گرفت

n83077859 72622473 - بغداد هم چهره اربعینی گرفت

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، موکبدارانی که در طول روزهای گذشته در مسیر حرکت زائران، در سطح شهر بغداد، موکب های خود را دایر کرده بودند، از نیمه شب گذشته با از راه رسیدن زائران، با بانگ آشنای «هلا بالزوار» (زوار خوش آمدید) به استقبال آنها شتافتند.
همزمان صدای نوحه های اربعینی برخاسته از بلندگوی موکب ها، سکوت شبانگاه بغداد را شکست و صدای پاهای خسته زائران که روی سطح جاده «خش خش کنان» کشیده می شد، همراه با بانگ گرم «هلا بالزوار» موکبداران، بر قامت پایتخت عراق جامه اربعین حسینی پوشاند.
بسیاری از ادارات دولتی از بامداد روز چهارشنبه به دلیل بسته بودن شمار زیادی از راه ها و ترافیک ایجاد شده در سطح شهر و حضور بسیاری از کارکنان در موکب ها برای خدمت به زائران، به صورت نیم بند روز کاری خود را آغاز کردند.
زائران پیاده مناطق شمالی بغداد همه ساله از دو نقطه وارد پایتخت می شوند و سپس در بخشی جنوب شهر در منطقه «الدوره» این دو شاخه به هم پیوسته و تبدیل به رود متلاطم بشری می شود که از آنجا 110 کیلومتر راه را پیاده تا کربلا طی می کنند.
اغلب موکب داران از ابتدای هفته جاری موکب های خود را در طول مسیر حرکت زائران دایر کرده به نحوی که در هر وجب از بغداد تا کربلا، موکبی برای خدمت با زائران قد علم کرده است.
براساس اعلام رسانه های عراق بیش از 400 موکب فقط در مسیر دیاله به بغداد که در طول سال های گذشته یکی از مناطق فعالیت تروریست ها نیز بوده، برای خدمات دهی به زائران امسال دایر شده است.
همپای زائران عراقی، خیل زائران ایرانی نیز از منطقه کاظمین در شمال بغداد – بعضا پای پیاده یا سوار بر خودروهای جمعی – حرکت خود را به سمت کربلا در پیاده روی بزرگ اربعین آغاز کرده اند.
گرچه تعداد از اهالی بغداد نیز امسال زودتر از موعد با زائران شمالی پایتخت راهی کربلای معلا شده اند اما انتظار می ورد اوج حرکت زائران بغداد که آخرین گروه زائران پیاده به سمت کربلا می باشد از جمعه آینده شروع شود.
اولین حرکت پیاده روی زائران از اول صفر در منطقه «راس البیشه» از توابع استان بصره جنوبی ترین نقطه عراق در 600 کیلومتری جنوب کربلا آغاز شده و برخی از این زائران بعد از دو هفته پیاده روی، توانسته اند خود را به نجف و کربلا برسانند.
همزمان با آماده شدن بغداد برای خروج زائران پیاده پایتخت، نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی ویژه ای را در مسیر حرکت زائران اتخاذ کرده اند.
تاکنون روند حرکت زائران از بغداد و مناطق شمالی آن به سمت کربلا در کمال آرامش و روانی جریان دارد.
اقدامات پیشگیرانه امنیتی قبل از شروع پیاده روی اربعین در مناطق بغداد و حومه آن و کشف و خنثی سازی چندین عملیات تروریستی علیه زائران اربعین حسینی باعث شده است که روند راهپیمایی اربعین در این مسیر تاکنون با آرامش پیش برود.
سال گذشته از حدود 14 میلیون زائر اربعین حسینی از ملیت های مختلف در عراق، دو میلیون و 350 هزار نفر ایرانی بودند.
براساس آخرین آمارها در مراسم اربعین امسال تاکنون یک میلیون و 720 هزار زائر در سامانه «سماح» برای شرکت در آیین اربعین حسینی (ع) نام نویسی کرده اند.
همچنین از حدود 13 روز گذشته تاکنون 875 هزار زائر اربعین حسینی از مرزهای زمینی شلمچه، چذابه (شیب)، مهران (زرباطیه) و مرز هوایی (بغداد و نجف) برای حضور در آیین اربعین راهی عتبات عالیات شده اند.
روز اربعین حسینی امسال براساس تقویم شمسی مصادف با هشتم آبان ماه 97 خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *