بمبئی میزبان هفته فرهنگی ایران شد

n83026595 72535924 - بمبئی میزبان هفته فرهنگی ایران شد

بمبئی میزبان هفته فرهنگی ایران شد

n83026595 72535924 - بمبئی میزبان هفته فرهنگی ایران شد

به گزارش ایرنا در روز شنبه به نقل از مهدی زارع نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، در همین راستا خانه فرهنگ ایران در این شهر برنامه های متنوع و جذابی را برای شناخت هر چه بیشتر کشور عزیزمان به جامعه هند تدارک دیده اند.
زارع در آستانه هفته فرهنگی ایران ضمن پرداختن به جایگاه فرهنگ والای ایران زمین و پتانسیل های بسیار برای گسترش روابط با کشور هند گفت: اشتراکات فرهنگی بیشمار میان دو تمدن کهن بستری مناسب برای ارتقاء هرچه بیشتر روابط فی مابین را فراهم آورده است.
وی گفت: نمایندگی فرهنگی ایران در بمبئی با قدمت تاریخی بیش از 60 سال برای رسیدن به این مهم گام های بلندی را برداشته و در این راستا از هنرمندان ارجمند کشور عزیزمان، گروه های متعدد موسیقی، برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های فیلم و غیره کمک و یاری گرفته است.
نماینده فرهنگی ایران با تشریح نقش موسیقی در نزدیکی ملت ها عنوان کرد: هدف از برگزاری این هفته فرهنگی با بهره گیری از هنرمندان استان بوشهر، معرفی این استان و فرهنگ غنی کشور ایران به جامعه هند است.
وی با اشاره به موسیقی اصیل مردم استان بوشهر بیان داشت: موسیقی بوشهر یک موسیقی چند قومیتی و چند ملیتی است. به طور مثال اقوام مختلف در ایران و ملیت های مختلف که در اثر ترانزیت و تجارت با بوشهر مراوداتی داشتند، بسیاری از سازها و ملودی ها را با خود به بوشهر آوردند. هندی ها در حرف زدن و اصطلاحات بوشهری ها هم نقش داشتند واژه هایی را وارد گویش بوشهری کردند. خیلی از اصطلاحات و واژه های ما که از گذشتگان به جا مانده به زبان انگلیسی یا هندی است.
وی ضمن تشکر از حضور گروه موسیقی لیان در این مراسم اظهارکرد: یکی از اهداف این گروه موسیقی معرفی فرهنگ و موسیقی بوشهر و ایجاد گفتمان فرهنگی بین بوشهر و بمبئی و قومیت آنهاست. بندر بوشهر واقع در جنوب ایران، نمونه بارز اشتراکات قومی و ملیتی و فرهنگی است. که به دلیل موقعیت جغرافیایی که داشته و از دیرباز جز بنادر مهم تجاری بوده است، افراد بسیاری از شهرهای مختلف ایران و همچنین به دلیل مراودات دریانوردان ایرانی با کشورهای مختلف، ملیت های بسیاری درخود جای داده است، که هر کدام ردپایی از فرهنگ خود را در این شهر بر جا گذاشتند.
وی خاطر نشان کرد: هفته فرهنگی ایران (بوشهر) یک اتفاق مهم فرهنگی است که با توجه به اشتراک های فرهنگی و موسیقی بوشهر و هند، فرهنگ بوشهر را به دنیا معرفی می کند و با توجه به اینکه موسیقی بوشهر نزدیک به موسیقی هند است تلاش می شود که فرهنگمان را در قالب هنر به این کشورمعرفی کنیم.
آساق**1424**1337

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *