بیکاری باستان شناسان بخاطر محدودیت بودجه

n83071909 72612328 - بیکاری باستان شناسان بخاطر محدودیت بودجه

بیکاری باستان شناسان بخاطر محدودیت بودجه

n83071909 72612328 - بیکاری باستان شناسان بخاطر محدودیت بودجه

محمد حسن طالبیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا به مناسبت 20 اکتبر روز جهانی باستان شناسی، اظهار کرد: برای اینکه ما به اهمیت سایت های تاریخی پی ببریم و آنها را ارزشیابی کنیم موضوع باستان شناسی و پژوهش های بنیادین برای ما از اهمیت خاصی برخوردار است.
طالبیان افزود: رشته باستان شناسی را علوم مختلفی نیز نظیر زمین شناسی، گیاه شناسی، تاریخ دان ها و … همراهی می کنند و از آنجا که با هویت ما به طور مستقیم سر و کار دارد از منزلت خاصی برخوردار است.
وی گفت: با امداد بخش خصوصی در شاخه های مختلف باستان شناسی بنا و اشیا و بکارگیری باستان شناسان در تحلیل و تفسیر و پژوهش و شناسایی اشیا و … چرخه اقتصادی باستان شناسی کشور هم بهتر خواهد چرخید و بیکاران این رشته هم صاحب شغل و درآمد خواهند شد.
طالبیان تاکید کرد: برای روان سازی و رونق اقتصاد میراث فرهنگی هم چند پیش نیاز لازم است. اول اینکه دولت میراث فرهنگی را به عنوان سازنده توسعه پایدار با بهره گیری از تجارب گذشته، در اولویت قرار داده و پشتیبانی کند.
وی اضافه کرد: دوم اینکه بخش خصوصی بداند که به کمک ارزش گذاری و کار کارشناسی و تحلیلی باستان شناسان روی اشیا، دارایی منقول آنها قیمت چند برابر پیدا کرده است.
طالبیان ادامه داد: سوم اینکه دانشگاه ها هم تنها به مباحث نظری نپردازند و دانشجویان را در مهارت های عملی آشنا کنند.
معاون میراث فرهنگی افزود: چهارمین پیش نیاز این است که ما با دیپلماسی و تعاملات سیاسی و فرهنگی در حوزه ایران فرهنگی با کشورهای همجوار بتوانیم در پروژه های کاوش و مرمت بناها و محوطه های تاریخی با تاجیکستان، ارمنستان، عراق و سایر کشورها همکاری نظیر همکاری فعلی مان در عمان داشته باشیم.
فراهنگ**3079** 1701

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *