تاریخ تهران در یک مغازه بایکوت شده است

57866779 - تاریخ تهران در یک مغازه بایکوت شده است

[ad_1]

حالا ۶ ماه است که کاسبی چندانی ندارد، شب‌های نوروز را هم مجبورا تعطیل بود و بعد از این همه مدت همکاری با میراث فرهنگی و شهرداری، اندازه‌ی نوار کوچکی از ورودی مغازه‌اش را کالا چیده تا دست‌کم دخل و خرجش را با هم جور و سایتی را که هر کدام از اشیای کشف‌شده‌اش، دوره‌ای تاریخی را نشان می‌دهد، محافظت کند.

به گزارش ایسنا، این‌جا پلاک ۲۴ مغازه اسباب‌بازی فروشی بازار حضرتی است که مالکِ آن حتی فروش شبِ نوروزی‌اش را هم تعطیل کرد تا مدیریت شهری و مسئولان میراثی فکری به حال سایتِ تاریخی و آثار کشف شده در آن کنند. او از همان روز اول اعلام کرد اگر مسؤولان زودتر تصمیمِ درست برای حفاظت از این سایت تاریخی را بگیرند، او هم کارهای مورد نیاز را انجام می‌دهد تا این محوطه را حفظ کند.

حالا بعد از گذشت بیش از ۶ ماه از کشف یافته‌های باستان‌شناسی و حضور و کاوش باستان‌شناسان در این محوطه به جز میراث‌فرهنگی که به قولش عمل کرد و در نامه‌ای به شهرداری اعلام کرد که استثنائاً این مغازه به واسطه‌ی کمک‌هایش در در حفظ این سایت تاریخی اجازه‌ی ساخت یک طبقه اضافه را دارد، اما شهرداری که مجوزهای ساخت‌وسازِ بدون استعلام‌اش از میراث‌فرهنگی زبانزد خاص و عام است، تا کنون با این درخواست موافقت نکرده است.

57866779 - تاریخ تهران در یک مغازه بایکوت شده است

محسن شیخ‌الاسلام – معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران – به ایسنا می‌گوید: به دلیل همکاری‌های خوبی که مالک مغازه با میراث‌فرهنگی داشت و تمایلی که خود وی برای حفاظت از این سایت و آثار تاریخی‌اش داشت، در نامه‌ای به شهرداری، اجازه‌ی اضافه کردن یک طبقه اضافه روی مغازه دادیم تا طبقه اول به سایت موزه تبدیل شود.

او با بیان این‌که این طبقه اضافه با در نظر گرفتن ضوابط میراث‌فرهنگی که در بازار تاریخی تهران اجازه ساخت بیش از یک طبقه وجود ندارد، در حد یک ارفاق خاص و به عنوان یک امتیاز به مالک مغازه داده شد، اظهار می‌کند: محتوای نامه‌ای که به شهرداری نوشتیم همین است که می‌توانند به واسطه‌ی حفاظت‌هایی‌که مالک تا کنون داشته است، چنین مجوزی به او نداده شود.

او در پاسخ به این پرسش که در صورت مخالفت شهرداری با این نامه، تکلیف سازه‌های به دست آمده، سایت و آثار تاریخی آن چه می‌شود، می‌گوید: باید در این زمینه بررسی شود، هنوز نامه‌ی مکتوبی مبنی بر مخالفت شهرداری با این اقدام به ما نرسیده که بخواهیم فکر دیگری در این زمینه داشته باشیم، در هر صورت با توجه به تمایل مالک مغازه، وی موظف است یافته‌های باستان‌شناسی را حفاظت کند.

57866777 - تاریخ تهران در یک مغازه بایکوت شده است

سید مهدی صفایی – مالک مغازه پلاک ۲۴ بازار حضرتی – نیز به خبرنگار ایسنا می‌گوید: خوشبختانه میراث فرهنگی اقدامات مورد نیاز را انجام داده و به درخواستم برای دادن یک طبقه اضافه روی مغازه با هدف ایجاد سایت موزه در طبقه همکف موافقت کرده است.

او با اشاره به این‌که از حدود ۵ ماه گذشته تا کنون شهرداری و شورای شهر به درخواست‌های وی جواب نمی‌دهند، می‌گوید: با توجه به شرایط موجود مجبور شدم اجناس مغازه را در ورودی مغازه بچینم و به کاسبی خود بپردازم، دیگر نمی‌توانستم مغازه را تعطیل نگه دارم.

احمد مسجد جامعی – عضو شورای شهر تهران – در ادامه تهران‌گردی‌هایش ۱۴ دی سال گذشته با تیم تهرانگرد سر سایت این مغازه در بازار حضرتی رفت و حتی از پیشنهادِ مالک استقبال کرد.

او در آن جمع در همان زمان اظهار کرد: در دنیا امروز با پدیده ایجاد سایت موزه‌های محلی مواجه هستیم. مالک پینشهاد داده که این فضا را با نصب شیشه‌های ضخیم حفظ کند و بتواند بر روی آن به کسب وکار خود بپردازد که پینشهاد خوبی است و البته باید بررسی‌های لازم صورت گیرد هرچند که این مدل موزه‌های محلی در دنیا مرسوم است.»

در همان دیدار علی‌محمد سعادتی هم حضور داشت، اما جالا که وقت عمل شده انگار همه پا پس کشیده‌اند و فقط قانون را ملاک قول‌هایشان قرار می‌دهند! قانونی که میراث فرهنگی به واسطه‌ی ثبت ملی بازار و حصار تاریخی این بخش از شهر تهران، در نامه‌ای با صدورِ چنین مجوزی را داده، اما گویا باز هم قدم‌ها برای برداشتن این راه کند است.

این عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران حتی ۱۹ دی ماه نیز پیشنهاد تأسیس نخستین موزه_مغازه تهرات در بازار حضرتی را ارائه کرد، اما هیچ پیشنهادی به مسؤولان شهری و میراثیبرای توجه و کمک بیشتر به این محوطه‌ی تاریخی نداشت.

انتهای پیام

[ad_2]
24 April 2019 | 9:27 am

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *