تمدن اسلامی در مساجد نهفته است

n83011821 72509839 - تمدن اسلامی در مساجد نهفته است

تمدن اسلامی در مساجد نهفته است

n83011821 72509839 - تمدن اسلامی در مساجد نهفته است

به گزارش شنبه شب ایرنا، سید عبدالله انوار در نشست و بررسی نقش مساجد در محلات شهر تهران که در دارالخلافه پایتخت برگزار شد، اظهار داشت: مساجد در قدیم رهبران بزرگی را در خود جای دادند تا مردم را در مسیر تعالی و موفقیت قرار دهند.
انوار افزود: مساجد در زمینه دانش پروری و علم آموزی نیز موفق بوده و توانسته اند افرادی را در این زمینه پرورش دهند به گونه ای که از زمان مشروطیت مساجد پایگاه فعالیت های سیاسی و دینی به شمار می روند.
در این نشست، علیرضا زمانی تهران پژوه و تهران شناس به نقش مساجد در پایتخت ایران اشاره کرد و گفت: مساجد مهم ترین و اولین نماد ویژگی بروز اسلام در حوزه کالبد این شهر به شمار می رود.
وی با بیان اینکه از دیرباز مسجد نماد پویایی و حضور اجتماع در شهر ها بوده است، گفت: به وضوح در سفر نامه نویسندگان خارجی می توان دید که معماری و هنر اصیل ایرانی در مساجد تاثیر گذار بوده و عظمت دوچندانی را برای کشورمان داده است.
این تهران شناس گفت: در هنر رنسانس، شمایل نگاری یکی از هنرهای مسیحیت بود که در اسلام این موضوع با ساخت و ساز های متعدد مساجد به اوج خود رسید.
این تهران پژوه عنوان کرد: همیشه محوریت توسعه شهرها در قدیم مسجد و بازار بود که توانسته پیوند ناگسستنی را برای شهرها به ارمغان بیاورد.
به گفته وی در دهه 30 و 40 هجری شمسی با شروع مهاجرت ها به تهران، مساجد با ابعاد و معماری های نوین در پایتخت ایجاد شد.
بهزاد یعقوبی نویسنده کتاب دارالخلافه تهران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 2 هزار مسجد قدیمی و جدید در سطح پایتخت وجود دارد، گفت: در کتاب واقفان، اطلاعات 277 مسجد در محدوده دار الخلافه تهران گنجانده شده است.
وی تصریح کرد: قدیمی ترین مسجد تهران، مسجد بازار بوده که قدمت آن مربوط به 1060 هجری شمسی است.
نویسنده کتاب دار الخلافه با بیان اینکه هدف از نشر این اثر توجه به دغدغه مقام معظم رهبری در حفظ و صیانت از مساجد است، گفت: این کتاب سومین اثر از گنجنامه دارالخلافه بوده که اطلاعات مساجد محلات ارگ، دولت، بازار، چاله میدان، سنگلج و عودلاجان در تهران قدیم را طبق نقشه عبدالغفار مورد بررسی قرار داده است.
وی ادامه داد: در این کتاب در قطع خشتی، اطلاعات و تصاویر 277 مسجد از جمله مسجد جامع بلده طیبه (نخستین مسجد) تا کوچکترین مسجد که چهار سوق و مساجد بومی و محلی هستند، آورده شده است.
دارالخلافه (تهران) پنج محله داشت که نام این پنج محله بروی پنج اتاق موجود در عمارت پشت حیاط این کافه کتاب نصب شده که هر اتاق نسبت به حال وهوای آن محله تزیین شده است که البته ششمین محله در زمان مظفری توسعه یافت.
کافه کتاب دارالخلافه با رویکرد فرهنگی و با هزینه شخصی در خیابان امام خمینی(ره) واقع شده که همه روزه از ساعت١٠ تا ٢٢میزبان علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ تهران قدیم است.
هفته جهانی مساجد از 31 مرداد ماه آغاز و به مدت 7روز ادامه خواهد داشت.
شبد*7247*9122

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *