تکیه «دولت» سوژه کتابی به قلم قاسم‌خان شد

n83031458 72543928 - تکیه «دولت» سوژه کتابی به قلم قاسم‌خان شد

تکیه «دولت» سوژه کتابی به قلم قاسم‌خان شد

n83031458 72543928 - تکیه «دولت» سوژه کتابی به قلم قاسم‌خان شد

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، نویسنده «تکیه دولت» در آیین رونمایی از کتاب خود گفت: این کتاب حاصل 5 سال کار تالیفی و پژوهشی است و همانطور که از نامش برمی آید درباره اهمیت تکیه «دولت» از بودن و نبودن آن سخن می گوید.
وی با بیان اینکه این بنا (تکیه دولت) در تحولات اجتماعی دوره قاجار نقش داشته است، افزود: این کتاب در 180 صفحه و 30 فصل حیات فرهنگی، معماری و بنای دوره قاجار را مورد بررسی قرار داده است.
قاسم خان خاطرنشان کرد: در این کتاب ثابت کرده ایم که ساخت این بنا ریشه فرهنگی دارد و ایران بزرگترین محل نمایش تعزیه در دوران قاجار است، البته باید یادآور شد همانطور که تعزیه شکل می گرفت نمایش ایرانی در کنار تعزیه و به دنبال آن تعزیه خوانان، آوازخوان ها و ردیف دانان موسیقی نیز به گسترش و بهتر شدن آواز ایرانی همت گماشتند.
وی ادامه داد: روش این تحقیق، میدانی- کتابخانه ای بوده است و آنچه در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی درباره این بنا اتفاق افتاده را روایت شده است، آخرین اتفاق در این بنا تشکیل مجلس موسسان بود که در آن سلسله قاجاریه به پهلوی تغییر کرد.
در این مراسم سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و جمعی از محققان قاجاریه حضور داشتند.
به گزارش ایرنا، تکیه دولت بنایی است که در عهد ناصرالدین شاه قاجار و به منظور اجرای مراسم تعزیه و برگزاری آئین‌های سوگواری و روضه خوانی در ایام عاشورا در تهران قدیم برپا شد.
این مکان تاریخی نه تنها به لحاظ معماری و جنبه‌های تاریخی بلکه از لحاظ اجرای مراسم با شکوه تعزیه نیز دارای اهمیت خاصی بوده‌ است.
فراهنگ**9246**1055

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *