ثبت 16 اثر میراث طبیعی تائید شد

n83173344 72784003 - ثبت 16 اثر میراث طبیعی تائید شد

ثبت 16 اثر میراث طبیعی تائید شد

n83173344 72784003 - ثبت 16 اثر میراث طبیعی تائید شد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «علی قمی اویلی» با اشاره به جزئیات موضوع ثبت این آثار، گفت: 23 پرونده از 5 استان مازندران، خراسان رضوی، لرستان، قم و اردبیل مطرح شد که از این تعداد 16 پرونده واجد ارزش ثبت شناخته شد.
وی گفت: از خراسان رضوی 6پرونده پیشنهادی از سوی کارشناسان مطرح شد که از این تعداد 5 پرونده واجد ارزش ثبت شناخته شد. این میراث طبیعی شامل آبشار بار، آبشارهای بوژان، درخت کهنسال بنه پیر، درخت کهنسال بنه کلاته بید، غار بلور می شود که مورد تایید اعضای کمیته ملی ثبت و حریم میراث طبیعی قرار گرفت.
به گفته رئیس گروه میراث طبیعی، قله سیالان، دشت دریاسر تنکابن، زیستگاه پرندگان چشمه کیله، مجموعه درختان آزاد و بلوط روستای گاورمک، درخت زیتون آسیاب سر ساری، مجموعه درختان آزاد روستای زرین آباد اولیای ساری، مجموعه درختان روستای خارکش ساری، آبشار سنگ درکا، از استان مازندران مطرح شد و مورد تایید قرار گرفت.
قمی تاکید کرد: همچنین از استان لرستان 5 پرونده توسط کارشناسان مطرح شد از پرونده های پیشنهادی آبشار آب سفبید واجد ارزش ثبت شناخته شد. این درحالی است که دو پرونده درخت چنار کهنسال روستای نایه و درخت سرو کهنسال آفین استان قم، مورد تایید اعضای کمیته ملی ثبت و حریم میراث طبیعی قرار گرفت.
به گزارش ایرنا ، کشور ایران از دیرباز به عنوان یکی از کشورهای شاخص و برجسته از نظر آثار طبیعی و اکوسیستم‌های منحصر به فرد با قدمت تاریخی و زمین‌شناسی در سطح جهانی شناخته می‌شود.
بر اساس طبقه‌بندیIUCN اکوسیستم‌های معرف میراث طبیعی کشور شناسایی و در فهرست «آثار طبیعی ملی» قرار می‌گیرد و براساس طرح مدیریت حفاظتی، پایش و حفاظت می‌شود. تاکنون ٣٧ اثر طبیعی ملی با مساحت ٤٠ هزار و ٩٣٨ هکتار توسط سازمان حفاظت محیط زیست در سطح کشور شناسایی و ثبت شده است. از سوی دیگر میراث طبیعی ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی نیز شناسایی، معرفی و ثبت می‌شوند که شامل اکوسیستم‌ها و مناطق جغرافیایی طبیعی کشور است که به دلیل دارا بودن شرایط فیزیکی و زیست‌شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی- تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌های آنها تحت حفاظت و بهره‌برداری پایدار قرار می‌گیرد. سازمان میراث فرهنگی موثرتر عمل کرده و تاکنون حدود ٤٠٠ میراث طبیعی را در کشور شناسایی و به ثبت ملی رسانده است.
اما ایران در سطح جهانی در چه جایگاهی قرار دارد؟ ایران تاکنون ٢٢ اثر تاریخی خود را در فهرست یونسکو به ثبت رسانده است. این فهرست شامل 21 اثر میراث فرهنگی و تنها یک اثر میراث طبیعی است.
فراهنگ** 3377 ** 1355 **

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *