جاذبه های گردشگری کامبوج | کامبوج، مقصدی محبوب در جنوب شرقی آسیا

1  hamgardi Cambodia 8 - جاذبه های گردشگری کامبوج | کامبوج، مقصدی محبوب در جنوب شرقی آسیا

امروزه، کامبوج در جنوب شرقی آسیا یک مقصد محبوب برای انواع قومیت ها به شمار می آید: از کوله پشتی به دوشان مستقلی که در خشکی و به دور از آب سفر می کنند تا توریست های لوکسی که در تجربیات ناحیه Angkor Wat بین ماساژ و وعده های غذایی فرانسوی باقی می مانند. اگر چه در گذشته به جز مسافران شجاع، سفر به کامبوج برای دیگران ممنوع بود. گردشگری به کامبوج در دو دهه گذشته طی دو جریان رشد کرد: اول، زمانی بود که به خاطر نگرانی های امنیتی دستیابی به Angkor آسان تر شد و دومی ، کمی قبل تر، زمانی بود که جزایر زیبای کامبوج برای تجارت باز شد. برخلاف هجوم بازدیدکنندگان، گردشگری انبوه جز در چند مقصد محدود شد و به همین دلیل کاهش تعداد توریست ها همچنان کار آسانیست

جاذبه های گردشگری کامبوج

به دلیل اینکه روی پرچم کامبوج طرحی از Angkor Wat است، معادل ندانستن این دو کمی دشوار است. اگر چه واقعیت این است که Angkor Wat و پارک تاریخی اطرافش، یکی از جاذبه های گردشگری کامبوج است، ولی در واقع آنها یکی نیستند. این کشور همچنین چندین جزیره استوایی فوق العاده دارد، منظره اکوتوریسمی تازه متولد شده و تعدادی مرکز شهری جذاب و تاریخی. اگر چه کامبوج مناسب چند سفر سریع به ویرانه های تاریخی اش است اما بی شک ارزش آن بیشتر است.

Angkor Wat: Angkor Wat کامبوج، به سادگی، یکی از جذاب ترین دیدنی های جنوب شرقی آسیا است. ویرانه های Angkor، بر خلاف تصور رایج، هرگز توسط بومیان کامبوج از بین نرفته اند، مردمانی که از این بناها، در طول تاریخ، به عنوان مکان هایی مذهبی استفاده می کرده اند.

Siem Reap: Siem Reap در پنج کیلومتری جنوب Angkor Wat از یک شهر دور افتاده نسبتا کوچک به سکونت گاهی رو به رشد بدل شده است. تصور کنید غذاهای خوشمزه، مکانهایی جذاب برای اقامت و حجم انبوهی از کارهای مختلف که می توان انجام داد، در دسترس شماست.

Phnom Penh: Phnom Penh به عنوان محل تقاطع فرهنگ ها، زمان ها، آدم ها و دنیا هایی شناخته می شود که می توانید در آنجا معابد، فروشگاه ها و خیابان های پر سر و صدایی پیدا کنید. این شهر رو به رشد و پر چنب و جوش غیر قابل کنترل، یک ترکیب شلوغ، نه چندان مرتب، درخشان، پرانرژی و رو به رشد از نفوذ کامبوجی ها، چینی ها و فرانسوی هاست که تا حدی کارآمد به نظر می رسد به جز مواردی که باران می بارد.

جزایر: وقتی مردم به “جزایر کامبوج” فکر می کنند، معمولا به هیچ نتیجه نمی رسند. ولی این ناحیه میزبان چندین جزیره خارق العاده و مناسب برای ریلکس کردن، آفتاب گرفتن و تفریح کردن است. اینجا چند مورد از علاقمندی های ماست.

مقصدهای محبوب

Sihanoukville: Sihanoukville شبه جزیره ای محصور شده با ساحل هایی با ماسه سفید رنگ و تعداد کمی جزیره جذاب، اولین مقصد ساحلی کامبوج است. ما معتقدیم، ساحلها، حداقل سواحل جزیره های دور از خشکی، رقیب جزایری هستند که مردم را به تایلند می کشانند.

Battambang: Battambang دارای یک میراث معماری غنی و یک صحنه هنری، با اطمینانی رو به افزایش است و به همین دلیل  است که Battambang یکی استعدادهای کامبوج است که یک فرجه آرام از شلوغی و درهم و برهمی شهر های Phnom Penh و Siem Reap را فراهم می کند.

Kratie: Kratie مشهور به دلفین هایش به خصوص دلفین های Mekong Irrawaddy، است؛ Kratie شهری کوچک، جذاب و شاد در Mekong می باشد. به دلیل جمعیت رو به کاهش این موجودات، خانه آنها جایی دور از دهکده Kampi است و در 20 کیلومتری شمال شهر واقع می باشد.

Banlung: یکی از دوست داشتنی ترین مناطق کامبوج، یکی از دورافتاده ترین مناطق آن است. Ratanakiri که مرکز آن، Banlung، است و ارزش دیدن و گشت و گذار دارد؛ هم اکنون رسیدن به آن بسیار ساده تر از گذشته است.

Koh Kong: Koh Kong شهری درخشان است که مکانی دوست داشتنی و آرامش دهنده برای اکتشاف کوه ها و دریاهای اطراف و هر آنچه در بین آنهاست را فراهم می سازد. این شهر مشرف به شبه جزیره ای است که کامبوج را به تایلند وصل می کند و با یک پل دو کیلومتری ارتباط بین آنها میسر شده است.

جزایر استوایی

در سالهای اخیر، جزایر دور از ساحل کامبوج (هفت جزیره کامبوجی) به ادعای خود، مقصدی توریستی در سفر به کامبوج شده اند، با سکونتگاههایی که در نزدیکی آنها ساخته شده اند، با بارها، رستوران ها، فروشگاه های لوازم غواصی و موج سواری و غیره. در حالیکه آنها دیگر جزایر متروکی به حساب نمی آیند، ولی همچنان آرامشی دارند که در هیچ جای دیگری در جنوب شرقی آسیا یافت نمی شود.

Koh Rong: از تصویر شفاف و اصل موجودات دریایی تا حدود آشفته و مخصوص مهمانی ساحل های فوق العاده را در بر می گیرد؛ Koh Rong فضایی 43 کیلومتری و رو به ساحل با هفت خلیج کوچک ارائه می کند که همه با مرجان ها، زندگی دریایی و پلانکتون های درخشان پرشده اند؛ درست به همان خوبی که جنگلهای متراکم داخلش را پرکرده اند.

Koh Rong Samloem: تا Koh Rong Samloem تنها 45 دقیقه با قایق سریع راه است، اما دنیایی متفاوت از مرزهای کثیف Sihanoukville را ارئه می دهد؛ چهار فضای کاملا متفاوت روی چهار ساحل ارائه می کند که بسیاری ممکن است آنها را جزایر بهشتی توصیف کنند.

Koh Ta Kiev: مردم بسیاری شب ها در Koh Ta Kiev نمی مانند؛ البته این موضوع یک پشیمانی به حساب می آید زیرا Koh Ta Kiev منطقه ای بسیار زیباست و ساحل های سهل الوصولی دارد.

Koh Totang: در Ko Totang شما به راحتی می توانید به سمت طبیعت برگردید زیرا نه ویران شده و نه توسعه یافته است؛ جاده و حتی وسیله نقلیه ای در آن دیده نمی شود

علاقمندان به طبیعت

پارکهای ملی: در سفر به کامبوج تعداد زیادی پارکهای ملی که شما در بعضی از همسایگان آن می بینید، وجود ندارد، ولی برای علاقمندان مشتاق طبیعت، پارک ملی Virachey در شمال شرقی همچنان یک منطقه توریستی است و از جاذبه های گردشگری کامبوج می باشد. دوستداران طبیعت ساحلی ممکن است پارک ملی Ream را جالب ببینند، در همان ناحیه، پارک ملی Bokor ، در حالیکه مسافران آن را غیر جذاب می دانند، همچنان شایستگی تعداد زیادی مسافر را دارد. نزدیک Phnom Penh، اولین پارک ملی کامبوج، Kirirom قرار دارد.

 اکو توریسم: محدود بودن پارک ملی به این معنی نیست که فعالیتهای متمرکز شده بر طبیعت دیگری در کامبوج وجود ندارد. در غرب، از Koh Kong می توانید به پیاده روی در کوههای Cardamom بروید ، و همچنین امکان پیاده روی در نزدیکی Chi Phat وجود دارد. در شمال Betreed bekons ، دورتر از Beng Per Wildlife Sanctuary. و شرق Sen Monorom پاتوقی برای فعالیت های اکوتوریستی پیرامون فیل ها و توریسم پایدار است.

کی برویم؟

محبوبترین زمان برای رفتن به کامبوج بین نوامبر و فوریه است، با فصل اوج مسافرت که اواخر دسامبر شروع می شود و تا اواسط ژانویه ادامه دارد. در این دوره از سال هوای کامبوج خیلی خوب است، باران کمی وجود دارد و گرمایش آزاردهنده نیست. اگر چه این زمان، محبوب برای سفر به کامبوج است، ولی مقصدهایی نظیر Angkor Wat و جزایر کامبوج، می توانند به شدت شلوغ باشند. در فصل اوج سفرها، رزرو کردن Koh Rong و Koh Rong Samloem یک فکر محتاطانه و عاقلانه است. در حالیکه دوران کریسمس، محبوبترین زمان برای رفتن به کامبوج است، انتخاب زمانی بین اوج و فرود دیدارهای توریستی، یا بین اواخر اکتبر و اوایل دسامبر یا از اوایل فوریه تا انتهای مارچ، می تواند یک ایده خوب باشد. هنگام انجام این کار، شما با ریسک باران ملایم (اگر در اکتبر/نوامبر سفر کنید) یا گرمای غیرقابل تحمل (مارچ، آوریل) روبرو هستید ولی مزیتش، کم بودن تعداد توریست هاست. فصل مرطوب کامبوج از می تا اکتبر است و برای تعطیلات ساحلی کامبوج بهترین زمان نیست؛ دریاها پرجوش و خروشند و سرویسهای قایقی ممکن است کاهش یابند و بعضی از اقامتگاههای جزیره ای بسته شوند. در خشکی، رطوبت، جمعیت را تا حدی دور نگه می دارد و Angkor در فصلهای مرطوب خوب است و آنقدرها بد نیست. Phnom در فصل بارانی کامبوج غالبا سیل سنگینی را تجربه می کند. آوریل به طرز سوزاننده ای گرم و زمان سال نوی کامبوجی است که یک مراسم پرزرق و برق را به خود می بیند و البته زیاد با Songkran در تایلند فرق ندارد. Phnom Penh در این دوره از سال به شدت افت و خیز دارد (به طور خاص مراقب جیب برها باشید) و وسایل حمل و نقل به شدت شلوغ است زیرا کامبوجی ها مانند مسافران دیگر، در سراسر کشور رفت و آمد می کنند.

سفر به کامبوج چقدر طول می کشد؟

چقدر وقت دارید؟ برای مسافر سفر اولی که فقط به دنبال دیدن Angkor با یک سفر هوایی هستند، سه روز به عنوان مقدمه برای سفر به کامبوج کافی به نظر می رسد. به محض اینکه به مقصدهای دیگری نیز فکر می کنید، به حداقل یک هفته احتیاج خواهید داشت. با دو هفته، شما می توانید Angkor، چند شهر و احتمالا یک جزیره را ببینید. در مجموع، به عنوان راهنمایی معتقدیم این کشور ارزش دو هفته وقت گذاشتن را دارد. اگر شما در حال برنامه ریزی برای سفری طولانی تر هستید، سه یا چهار هفته دوره محبوبی است، به خصوص برای اینکه کامبوج مرزهای زمینی خوبی با هر سه کشور همسایه اش دارد که باعث می شود به خوبی فرصت کافی برای سفرهای ناحیه ای به دست بیاورید. اگر شما اقامت طولانی تری را در سفر به کامبوج برنامه ریزی می کنید، این موضوع شما را ملزم می کند که خود را با قوانین ویزای کامبوج آشنا کنید. قوانین غالبا تغییر می کنند و بعضی به صورت تصادفی اعمال می شوند و پروسه ای را که باید ساده باشد، سخت می کنند.

هزینه ها چقدر است؟

بودجه شما خیلی زیاد به نحوه سفر کردن شما بستگی دارد. اگر شما در یک اقامتگاه بسیار کوچک احساس راحتی می کنید، غذاهای خیابانی می خورید، زیاد الکل نمی نوشید، با وسایل حمل و نقل ارزان سفر می کنید و از مقصدهای خیلی توریستی (و خیلی گرانتر) دوری می کنید، هر روز را با حدود 15 دلار می توانید سر کنید؛ در جزیره ممکن است چند دلار کمتر هم خرج کنید و اگر صرفه جو باشید یا به عنوان یک زوج سفر کنید هزینه ها کاهش می یابند. اگر چه بسیاری از مسافران با بودجه مستقل تمایل دارند پول بیشتری خرج کنند. اتاق با تهویه هوا، استخر و WiFi، قهوه و اتوبوس VIP و پرواز کوتاه داخلی، همگی جذاب هستند. اما همه موارد ذکر شده هم پیمان هستند تا بودجه روزانه شما را تا چیزی حدود 20 یا 30 دلار در روز افزایش دهند. اگر شما بیشتر به سمت موارد لوکس گرایش دارید، پس کامبوج ارزش فوق العاده ای را ارائه می دهد، بخصوص در بخش مسکن که پیشنهادهای دوست داشتنی و جذاب 50 تا 150 دلار (هر شب) نواحی پراکنده ای در سطح کشور را مشخص می کند. قیمت غذا و سرگرمی نیز می تواند به همان نسبت بالا برود. به طور مشابه، شما می توانید بیشتر از هزاران دلار در روز تجهیزات لوکس خرید کنید؛ ویلا هایی با استخرهای عمومی و پیشخدمت و غیره، به همه جا پرواز کنید و تمام مدت روز غذا بخورید

منبع : همگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *