حفظ و نجات بخشی محوطه «فرهادگرد» خراسان رضوی با تعیین عرصه

n83169140 72776652 - حفظ و نجات بخشی محوطه «فرهادگرد» خراسان رضوی با تعیین عرصه

حفظ و نجات بخشی محوطه «فرهادگرد» خراسان رضوی با تعیین عرصه

حفظ و نجات بخشی محوطه «فرهادگرد» خراسان رضوی با تعیین عرصه

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حامد طهماسبی زاوه سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: محوطه فرهادگرد در جنوب شهری به همین نام در 10 کیلومتری شمالغرب شهر فریمان قرار گرفته است.
وی افزود: اندک مطالعات صورت گرفته در مورد محوطه فرهادگرد به بازدیدهای باستان شناسانی همچون گردگروپ (1995)، رجبعلی لباف خانیکی، کامیارعبدی (1376)، لیلاپاپلی و عمران گاراژیان (1381) محدود می شود.
به گفته این باستان شناس، براساس بررسی سطح محوطه، سفال های نمازگاه I-IV (عصر آهن و برنز)، سفالهای دوره تاریخی (اشکانی، ساسانی) و سفال های دوره اسلامی بر سطح آن مشاهده می شود.
طهماسبی در ادامه از این که با وجود جایگاه این محوطه در مسیر قدیمی نیشابور به هرات و اهمیت آن در شناخت ادوار پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی خراسان، آسیب های جبران ناپذیری به عرصه و حریم آن وارد شده است، ابراز تاسف کرد.
وی گفت: این امر از عوامل گوناگونی همچون گسترش ساخت و سازهای مربوط به منازل مسکونی، خیابان کشی ها، ساخت معابر، ساخت مصلی، بازار روز، تدفین در عرصه، ایجاد برشهای عمودی وسیع در تپه، عبور ستونهای برق، ساخت منبع آب شهر، ساخت پارک، کشاورزی و شخم عمیق زمینهای عرصه، عبور قنوات از حاشیه تپه، ساخت غسالخانه، ساخت سرویس بهداشتی و…نشأت می گیرد.
این باستان شناس اظهار کرد: به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر این محوطه و ایجاد بستر قانونی برای برخورد با عوامل تخریب محوطه، تعیین عرصه و حریم آن در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی قرار گرفت.
وی گفت: از این رو طرح پژوهشی آن از سوی نگارنده تهیه و به پژوهشکده باستان شناسی ارسال شد و پس از صدور مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پروژۀ گمانه زنی محوطه فرهادگرد به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آن آغاز و در حال انجام است.
طهماسبی زاوه هدف از اجرای این پروژه را حفاظت و جلوگیری از تخریب بیش از پیش آن با هدف ارائه ضوابط حفاظتی مربوطه اعلام کرد.
وی افزود: از جمله اهداف دیگری که در این پروژه مورد توجه قرار گرفته؛ مشخص کردن دامنه گسترش محوطه در جهات مختلف، محاسبه دقیقتر وسعت آن، ارائه برنامه های باستان شناسی آتی، مطالعه و طبقه بندی یافته های فرهنگی حاصل از گمانه زنی ها و مطالعه خصوصیات محیطی و فرهنگی پیرامون اثر است.
فراهنگ **1085**3009

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *