ردپای حمله مغول در شهر تاریخی بلقیس اسفراین

n83018737 72521833 - ردپای حمله مغول در شهر تاریخی بلقیس اسفراین

ردپای حمله مغول در شهر تاریخی بلقیس اسفراین

n83018737 72521833 - ردپای حمله مغول در شهر تاریخی بلقیس اسفراین

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا نجفی عنوان کرد: از مهمترین کشفیات در شارستان در بخش معروف به تپه منار می توان به تعدادی حجره با مصالح آجر و گچ در پیرامون حیاط مرکزی و یک بنای چهار ضلعی به ابعاد 8×8 متر با دیواری به ضخامت 60/1 سانتیمتر اشاره کرد که احتمالاً در بالای آن گنبدی قرار داشته است.
نجفی با اشاره به کشف بخش هایی از ساختار این بنا شامل ایوان، راهرو مزین به گچ بری و تعدادی حجره در کاوش های باستان شناسی فصول قبل گفت: یافته های باستان شناختی در این بخش بیانگر آن است که احتمالا این ساختار با حمله مغولان تخریب و پس از آن تغییر کاربری داده و به یک فضای صنعتی (کوره های آهنگری و ساخت سفال) تبدیل شده و تا ابتدای حکومت سربداران این روند ادامه داشته است.
وی درمورد مهمترین کشفیات در داخل ارگ از تعدادی اتاق با ساختار پی سنگی و دیوارچینه ای نام برد که ادامه ساختارهایی هستند که درفصول قبل کشف شده بودند و بخش اعظم آن در طی حفاری غیر مجاز تخریب شده است.
**ساختار آب رسانی
این باستان شناس از مهمترین یافته های دیگر باقیمانده در داخل ارگ پس از تخریب حفاری های غیرمجاز و ساخت سازهای دوره های متعدد که در آن صورت گرفته ، به ساختار آب رسانی شامل یک حوض هشت ضلعی و یک حوض چهار ضلعی با یک آبراهه آجری در داخل حیاط مرکزی اشاره کرد.
نجفی از دیگر یافته ها در زمینه صنعت ، هنر و حرف به هنر سفالگری، شیشه گری، فلزکاری و گچبری و … اشاره کرد که قطعه هایی از آن درکاوش به دست آمده است.
به گفته این باستان شناس، فصل نهم کاوش شهر تاریخی بلقیس اسفراین با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و به همت پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی بلقیس اسفراین به سرپرستی احمد نیک گفتار به مدت 40 روز انجام شد.
نجفی با بیان این نکته که فصل نهم این کاوش در دو بخش ، داخل ارگ و شارستان انجام شد، گفت: کاوش در داخل ارگ با هدف شناخت و آگاهی از ساختار معماری داخل ارگ و فضاهای موجود درآن و همچنین فراهم کردن بستری برای حفاظت و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ بود.
او افزود: این کاوش در محدوده شارستان نیز با تاکید بر تپه منار باهدف مشخص کردن کاربری و تکمیل ساختار بنای احتمالاً مسجد – مدرسه که بخش هایی از آن در فصول گذشته با کاوش های باستان شناختی نمایان شده بود انجام شد.
فراهنگ**3079** 1701

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *