رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

n83075841 72619238 - رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

n83075841 72619238 - رنج ماسوله ای ها برای جهانی شدن

ماسوله با معماری پلکانی عسلی رنگ گلین تا ارتفاع های بلند، سبز با گلدان های شمعدانی که قرن ها رازدار پنجره های چوبی بوده اند، هلهله آبشاری را به تماشا نشسته که رودخانه اش آئینه لبخند عروسک های بافتنی همیشه شاد ماسوله است.
اگرچه ماسوله کهن است و کهنه نمی شود اما همگان و بیش از همه مردمان این سرزمین دریافته اند شکوه تاریخ ، معماری و طبیعت این شهرک تاریخی تنها برای گیلان و ایران نیست و می بایست حظ آن جهانی شود.
حسن آقاجانی شهردار ماسوله در گفت و گو با خبرنگار ایرنا مطرح کرد: برای ثبت جهانی ماسوله به همت مردم ، پایگاه میراث فرهنگی و شورای شهر این شهرک تاریخی هیچ مشکل فنی و کارشناسی وجود ندارد بلکه رفع موانع ثبت جهانی نیازمند مدیریت سیاسی است.
وی اظهار داشت: اقلیم ماسوله بگونه ای است که هشت ماه از سال مردم در شرایط سخت سرما گذران می کنند اما به اشتیاق جهانی شدن، از گازکشی – به سبب کنده کاری و دور شدن از روند ثبت جهانی – چشم پوشیده اند و مشقت فقدان گاز کشی در شرایط سخت سرما در معماری پلکانی این شهرک تاریخی را بر خود هموار ساخته اند.
وی بیان کرد: ماسوله امروز نیز آوازه اش جهانیست چرا که این شهرک تاریخی در صدر لیست مقاصد گردشگران داخلی و خارجیست اما مردم سختی های مسیر جهانی شدن را به جان می خرند تا مزایای ثبت جهانی بهره مند شوند و این موضوع بدون پیگیری مسئولان ارشد و مشارکت همه جانبه میسر نخواهد شد.
آقاجانی با بیان اینکه گیلان دارای قدمت و تاریخ غنی است و با این حال هیچ اثری از آن در فهرست یونسکو ثبت نشده، تاکید کرد: اگر امسال نیز پرونده ثبت جهانی ماسوله میسر نشود ، همچنان این پرونده در پستوی جهانی شدن پنهان خواهد ماند .
در میان کوچه راه های سنگ فرش باریک ماسوله، عطر زنجبیل و گل گاوزبان و نوای شعر و موسیقی پیچیده و لهجه های متعدد از گوشه گوشه ایران سئوال می پرسند از آنچه برایشان از فرهنگ گیلان و ماسوله بوی تازگی می دهد.
مهدی زاده یکی از بازاریان ماسوله در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: ریاضت بگذرد سختی سرآید، اگر مسئولان با مردمان این سرزمین برای ثبت جهانی همگام شوند .
وی بیان کرد: شرایط اقلیمی ماسوله سرد است و شاید نیاز به گازکشی بیش از دیگر مکان های کشور احساس شود اما ماسوله ای ها با مسئولان همگام شده اند و از این نعمت گذشته اند تا روند جهانی شدن تسهیل شود.
وی ادامه داد: همچنین مردمان ماسوله در بازسازی خانه های خویش بسیار محدود هستند تا به معماری ماسوله لطمه نخورد و همه این سختی ها را به جان می خرند تا از مزایای جهانی شدن بهره مند شوند اما هنوز گشایشی در این زمینه حاصل نشده است.
بوم آورد بودن از ویژگی های معماری بافت های تاریخی است؛ اهالی ماسوله نیز از دیرباز برای اندود دیوارهای بناهای شهر از مصالح بومی منطقه (گل رس آمیخته به کاه) بهره می گرفتند که ترکیبش رنگ زرد خاصی است که سیمای شهر را شکل می دهد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ضمن تایید همراهی و تحمل سختی های مردمان ماسوله برای جهانی شدن گفت: اگر چه موانع مربوط به میراث فرهنگی مرتفع شده ، اما اینکه موانعی برای ثبت جهانی وجود ندارد، پذیرفته شده نیست بلکه ساختمان های اداری هستند که می بایست از منظر این شهرک تاریخی زدوده شود و در مکان دیگری اسکان یابند.
ولی جهانی در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: هنوز سیم کشی های برق و مخابرات یکی از موانع است و رفع این موانع نیازمند همکاری اداره های دولتی و ورود مسئولان ارشد استان به این حوزه است.
وی ادامه داد: برای ثبت جهانی ماسوله نخستین ایراداتی که از سوی بازرسان بروز می کند، موارد یادشده است و تا این موانع یک به یک مرتفع نشود، گیلان از امتیاز ثبت جهانی ماسوله بی بهره خواهد ماند.
مدیر پایگاه ملی شهرک تاریخی ماسوله در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : با توجه به محدودیت سالانه معرفی آثار از سوی کشورها به یونسکو، رقابت جدی بین استان های کشور برای ارسال پرونده های آثار وجود دارد و طبیعی است که همه باید کمک کنند تا ماسوله به عنوان اولین اثر میراث جهانی گیلان، در این فهرست قرار بگیرد.
مصطفی پورعلی اظهار داشت: متاسفانه بین استان های شمالی تنها گیلان است که هنوز هیچ اثری در فهرست میراث جهانی ندارد.
وی تاکید کرد: ماسوله بعنوان یکی از بزرگترین قطب های گردشگری ایران نیازمند توجه بیشتر مسئولان کشوری و استانی است تا از طریق احیای آن، درآمدزایی حاصل از ورود گردشگر در این منطقه محقق شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مقاله ای با عنوان ماسوله شهری استثنایی در البرز کوه نوشته است: معمولا ماسوله را یک روستای بزرگ یا قصبه معرفی می کنند و در این باب دلایل قابل تاملی دارند از جمله اینکه ظاهر ماسوله با زیستگاه های دیگر البرز که همگی روستا و قریه هستند تفاوت زیادی نمی کند و شاخصه چشمگیری نسبت به بقیه ندارد دیگر اینکه با معیارها و تلقی رایج درباره تعریف شهر ، ماسوله در آن زمره قرار نمی گیرد اما اگر ملاک را مدنیت قرار دهیم، قطعا ماسوله شهر محسوب می شود.
در این مقاله آمده است: ماسوله به سان کوه یخی است که تنها بخش کوچکی از آن آشکار است؛ همین وضعیت خاص است که ماسوله را زیبا و چشم نواز و یگانه می کند، زنجیره ای از دانه خانه های قطار شده بر یال شیب که پله پله سقف و ایوان را یک کاسه نموده است.
شهرک تاریخی ماسوله دارای 350 خانه تاریخی با قدمتی 800 تا هزار ساله است که در سال 1354 با شماره 1090 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این شهرک تاریخی و منحصربفرد دارای جلوه های خاص طبیعی است و با توجه به ویژگی های تاریخی، جغرافیای ظاهری و اقلیم خزری توأم با کوهستانی یکی از مهمترین سایت های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی در میان کشورهای خاورمیانه است.
ماسوله در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن و در 62 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
ماسوله ترجمان شکوه گردشگردی گیلان است و امروز شیرازه یکی شدن مردم و مسئولان این شهرک تاریخی ثبت جهانی ماسوله است؛ کاش! به همت مسئولان ارشد استان و کشور نگذاریم مردمان این سرزمین چای و اندوه بنوشند.
1881/2007

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *