«رویداد هنری طهران» به استرالیا و قطر می‌رود

n83012947 72511868 1024x682 - «رویداد هنری طهران» به استرالیا و قطر می‌رود

«رویداد هنری طهران» به استرالیا و قطر می‌رود

n83012947 72511868 - «رویداد هنری طهران» به استرالیا و قطر می‌رود

به گزارش ایرنا از اعلام روز یکشنبه روابط عمومی رویداد هنری طهران، این مراسم در آخرین روز برگزاری میهمانی ویژه داشت. حسین الهی‌قمشه‌ای از چهره‌های شناخته شده عرفان و از مولوی شناسان معاصر، به محل برگزاری «رویداد هنری طهران» آمد تا از آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه جانبی، دیدن کند.
«رویداد هنری طهران» به مدت سه روز در ساختمان موسسه فرهنگی اکو برگزار شد. در این رویداد آثاری از هنرمندان تجسمی، فرش و مد ایرانی به نمایش درآمد و سه گروه موسیقی هم به اجرای برنامه پرداختند.
سعیدمحمدزاد اکبری مدیرمسوول این رویداد هنری می‌گوید: موسسه فرهنگی برگزار کننده این مراسم، از چندین سال گذشته به دنبال ایجاد سبکی جدید برای به نمایش گذاشتن فرش دستباف ایران بود تا بتوان فرش‌های هنری را جدا از نمایشگاه‌هایی که هست، به نمایش گذاشت.
وی افزود: متاسفانه در نمایشگاه‌هایی که امروز در کشور ما و برای ارائه فرش برگزار می‌شود، استانداردهای لازم رعایت نمی‌شود؛ مثلا فرش صفدرزاده حقیقی که استاد مُسلم فرش ایران است، در کنار یک گبه عادی نمایش داده می‌شود. این اتفاق‌ها در همین نمایشگاه 30 هزار متری که هم اکنون در محل نمایشگاه بین‌المللی در حال برگزاری است، رخ می‌دهد.
اکبری اضافه کرد: ما نخستین دوره رویداد هنری طهران را برگزار کردیم تا بتوانیم شکل استانداردی از نمایش فرش را عملی کنیم و در کنارش به سه هنر دیگر؛ مُد، تجسمی و موسیقی هم بپردازیم. در این نمایشگاه ما تنها 11 قطعه فرش را به نمایش گذاشتیم. امکان این را داشتیم که هزار تخته فرش را به اینجا بیاوریم، اما از نظر ما این کار دلیلی نداشت.
او ادامه می‌دهد: گام‌های بعدی این رویداد، در کشورهای استرالیا و قطر برگزار می‌شود.
محمدزاد اکبری می‌گوید:‌ ما سنخیت فصل‌ها را با جشن‌های ملی در نظر گرفته‌ایم. در تابستان «تیرگان»، پاییر «مهرگان»، زمستان جشن «سده» و در بهار جشن «نوروز» را داریم. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در کشورهای پیشرفته نمایشگاه‌های هنری و مُد، همزمان با همین جشن‌های سالیانه‌ی ما برگزار می‌شود. ما هم سعی می‌کنیم نمایشگاه‌هایمان را با رخدادهای جهانی مطابقت سازی کنیم. در میان آثاری که در رویداد هنری طهران به نمایش در می‌آیند یک وجه مشترک و یک رمز مشترک هست که آن هم «مولانا» است.
مدیر مسوول رویداد هنری طهران ادامه داد: هدف دیگری هم در برگزاری رویداد هنری طهران داریم که آن هم رسیدن به مزایده‌های تخصصی است. ما می‌خواهیم در این چهار زمینه هنری، مزایده‌های رسمی به صورت بین‌المللی برگزار کنیم.
در «رویداد هنری طهران» فرش‌های نفیسی به نمایش درآمد که در میان آنها می‌توان به «بزرگ‌ترین فرش ریزباف جهان با 92 میلیون گره – اثر استاد مرحوم صابر»، «تابلوفرش دستباف مینیاتور ضامن آهو – بافت تبریز»، «فرش دستباف – رنگ گیاهی سرخس ابریشم خالص – برنده تندیس فرش برتر 1396»، «فرش دستباف – اثر محمدعلی قره‌باغی بافت تبریز چله ابریشم» و «تابلوفرش دستباف ناپلئون – بافت تبریز» اشاره کرد.
همچنین در بخش هنرهای تجسمی آثاری از پرویز تناولی (اثر هیچ)، محمود فرشچیان، رضا بدرالسماء، آداک جمشیدزاده و مرتضی نداف به نمایش گذاشته شد.
رویداد هنری طهران بخش مد ایرانی را هم شامل می شد که در این بخش لباس‌هایی براساس اصالت‌های فرهنگیِ ایران، توسط طراحانی برجسته، طراحی و به نمایش گذاشته شد.
در سه شب برگزاری رویداد هنری طهران، گروه‌های «آقای سماع»، «ژیوار» و «لیان» به اجرای موسیقی پرداختند.
فراهنگ**9012 1418

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *