سفال ایلخانی با تزئینات سنگ فیروزه کشف شد

n83163739 72767337 - سفال ایلخانی با تزئینات سنگ فیروزه کشف شد

سفال ایلخانی با تزئینات سنگ فیروزه کشف شد

n83163739 72767337 - سفال ایلخانی با تزئینات سنگ فیروزه کشف شد

به گزارش ایرنا از اعلام روز سه شنبه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رحیم ولایتی ،افزود: فصل دوم کاوش باستان شناسی قلعه یا ارگ حکومتی شهر تاریخی – ایلخانی اوجان با هدف آزاد سازی دیوارها و برج مدور جبهه شمال غربی این سازه بزرگ معماری شمال غرب کشور در ضلع شمال غربی آن انجام شد.
وی افزود: در این فصل هیات باستان شناسی دانشگاه تهران با استفاده از نقشه توپوگرافی محوطه ، 7 ترانشه 10× 10 در ضلع شمال غربی قلعه تعیین، و حفاری بر اساس طرح ارائه شده از سوی پژوهشکده باستان شناسی صورت گرفت.
این باستان شناس، حاصل کاوش این فصل را پاکسازی کامل دیوار شمالی قلعه و معماری برج مدور شمال غرب قلعه دانست و تصریح کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و کندی کار عملیات کاوش با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تمدید و انجام شد.
وی از مهمترین یافته های سفالی این کاوش را ظرف شکسته فقاع (گلابی شکل ) ایلخانی با تزئینات سنگ فیروزه منطقه دانست.
ولایتی گفت: هیات باستان شناسی دانشگاه تهران در فصل اول در تپه قلعه بزرگ شهر تاریخی اوجان ( قبه تپه اشرف آباد -بستان آباد ) در تابستان 1396 پنج ترانشه را در ابعاد 10 × 10متر در گوشه شمال غربی حصار قلعه و بر روی برجستگی گوشه شمال غربی تپه حفاری و کاوش کرد.
وی با بیان اینکه در فصل نخست، کاوش در ترانشه های I و II در وسعت کل فضای ترانشه انجام گرفت تصریح کرد: در ترانشه های III و IV کاوش تنها در نیمی از محدوده یعنی 5 ×10 متری از بخش جنوبی ترانشه انجام شد.
ولایتی تصریح کرد: در ترانشه 7 نیز با توجه به اتمام مهلت قانونی مجوز کاوش و محدودیت زمانی به منظور مشخص کردن ارتباط برج مدور با سازه های جنوبی تنها نواری دو متری از شمال این ترانشه مورد کاوش قرار گرفت و با مشخص شدن یک دیوار سنگی در جهت شمالی – جنوبی که برج مدور به آن منتهی می شد، کاوش در این ترانشه نیز متوقف شد.
به گفته این باستان شناس، در نتیجه کاوش در این ترانشه ها در فصل نخست یک مجموعه معماری متشکل از برج مدور و دیوارهای بیرونی بنایی بزرگ قلعه یا ارگ حکومتی نمایان شد.
فراهنگ ** 3377 ** 1355 **

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *