شبهایی برای صله رحم اقوام ایرانی

صله رحم 1024x698 - شبهایی برای صله رحم اقوام ایرانی

شبهایی برای صله رحم اقوام ایرانی

تاریخ انتشار خبر :شنبه 13 مرداد 1397

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، شامگاه گذشته (جمعه) در بیست و دومین شب از جشنواره چارسوق، برج میلاد تهران میزبان مازندران و مردم این خطه سرسبز کشور بود.
از پله های سمت چپ برج میلاد که پایین می آیی از یک سو جمعیتی را می بینی که درحال عبور از پل معلق هستند و از دیگر سو جمعیت دیگری به چشم می خورد که در پایین ترین بخش از پله ها، گوش تا گوش دهکده اقوام ایرانی نشسته و منتظرند جشنی برگزار شود.
شور و شوق مردم وصف ناشدنی است، جمعیت به قدری زیاد است که جایی برای ایستادن نمی یابی چه برسد به نشستن. برنامه قرار است ساعت ٩ شروع شود اما صندلی ها از ٨ و نیم شب کاملا پر شده است.
دور تا دور این صندلی ها را غرفه هایی زیبا احاطه کرده که در آن انواع بازی ها، غذاها، سازها و لباس های محلی به چشم می خورد.
غرفه ها که به شکل خانه های گلی و چوبی، طراحی شده در حقیقت نمایش زندگی واقعی در روستاها و ییلاق های استان مازندران است.
همه چیز برای برپایی یک جشن باشکوه برای قوم مازندران فراهم است، جمعیت مشتاق که نیمی از آنان غیر مازنی هستند به قدری زیاد است، که گاهی مجری مجبور می شود حرف های خود را به فارسی هم برگرداند.
نوجوانانی با سازهای محلی موسیقی مختص مازندران را اجرا می کنند و مجری از حاضران می خواهد همراه با موسیقی دست مخصوص مازندرانی بزنند و اینگونه جمعیت حاضر دستها را بالا برده و به شیوه شمالی دست می زدند.
سید هادی حسینی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مهمانان مراسم شب گذشته در بیست و دومین شب از جشنواره چارسوق بود.
او در سخنانی این مراسم باشکوه را که هر شب در برج میلاد در حال برگزاری است، حاصل تلاش رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و در اتاق فکری می داند که قبل از تابستان طراحی شد و از اقوام ایرانی هر شب یک قوم به اینجا دعوت می شوند تا لباس، موسیقی و غذاهای محلی و همچنین آداب و رسوم و سنن استان خود را در معرض نمایش عموم قرار دهند.
علی درویش پور مدیرعامل برج میلاد هم در این مراسم که سخنان خود را با واژگان تبری آغاز کرده بود، مردم مازندران را از جنس طبیعت یاد کرد و گفت: مازندرانی ها مردمی اصیل با پوششی چشم نواز هستند و موسیقی زیبای خاص خود را دارند.
وی، دهل، سرنا و نی را از ابزار موسیقی خاص استان مازندران و نام تک تک شهرها و شهرستان های مازندران و جای جای دیدنی اش را برشمرد.
در جشنواره چارسوق شب گذشته که سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم حضور داشت، موسیقی سنتی این استان توسط خواننده های برجسته مازندرانی همراه با سماع و آهنگ های مفرح و همچنین مسابقه نواختن ساز روی تشت توسط غیرمازنی ها اجرا شد.
جشنواره چارسوق هرشب با اجرای برنامه های فرهنگی و هنری یک استان از کشورمان از ساعت 21 تا 24 در دهکده اقوام برج میلاد میزبان شهروندان است.
این جشنواره بستری برای احیای هنرها و سنت های رو به فراموش شده استان هاست. چه بسا در گوشه گوشه این سرزمین کهن و باهویت، فرهنگ ها و آیین های بسیاری وجود دارد که هر کدام ریشه در تاریخ این خاک پهناور دارند که متاسفانه به دلیل معرفی نشدن این فرهنگ ها، هر کدام از آنها دستخوش فراموشی شده و حتی مرگ بسیاری از آنها نزدیک است.
پس بیاییم در جشنواره های این چنینی این فرهنگ را به بطن جامعه و پایتخت آورده و جوانان و نوجوانان را با این فرهنگ و آیین ها آشنا کنیم و یقین بدانیم که ملت بی فرهنگ، ملتی بی هویت است.

صله رحم - شبهایی برای صله رحم اقوام ایرانی

دسته بندی :

برچسب ها :پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *