شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران

fd0b3079 e94f 43e9 b510 d96d51107103 - شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران

 

 شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز استان فارس است.شیراز پس از تبریز و تهران سومین شهر ایران است که در سال 1296 خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس گردید.شیراز از دیرباز به واسطهٔ مرکزیت نسبی‌اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقهٔ به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بوده‌است. همچنین این شهر در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته‌است.شیراز به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند. 

جاذبه های گردشگری شیراز

سعدیه

این مکان مدفن سعدی، شاعر برجسته‌ی ایرانی است، کسی که القاب پادشاه سخن، استاد سخن و شیخ اجل را داراست. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد. این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده است. بنای آرامگاه سعدی  چندین بار بازسازی شد؛ بنایی که در زمان کریم‌خان ساخته شده بود تا سال 1327 ه.ش. برپا بود. در سال 1329بنای کنونی به جای ساختمان قدیمی ساخته شد و مراسم افتتاح رسمی آن در اردیبهشت ماه 1331برگزار گردید؛ در هفت ضلع ساختمان، هفت کتیبه قرار دارد که از قسمت‌هایی از گلستان، بوستان، قصاید، بدایع و طیبات شیخ انتخاب گردیده است.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

حافظیه

حافظیه مانند سعدیه، نام آرامگاهی است که شاعر پارسی، حافظ شیرازی در آنجا خفته است.

حدود 65 سال پس از وفات حافظ شمس‌الدین محمد یغمایی، وزیر میرزا ابوالقاسم گورکانی حاکم فارس، برای اولین بار عمارتی گنبدی شکل بر فراز مقبره حافظ بنا کرد و در جلو عمارت حوض بزرگی ساخت که از آب رکن آباد پر می‌شد.

این بنا در دوران حکومت شاه عباس صفوی و نادرشاه افشار مرمت شد.

کریم‌خان زند بر مقبره حافظ، بارگاهی به سبک بناهای خود ساخت و بر تربتش سنگی مرمرین نهاد که امروزه نیز باقی است.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

پاسارگاد

این میراث هخامنش، دربرگیرنده‌ی ساختمان‌های مهمی همچون مقبره‌ی کوروش بزرگ و همسرش، مسجد پاسارگاد، باغ پاسارگاد، کاروانسرای مظفری است که به دلیل دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. از گواهی‌هایی که مورخان یونانی و رومی بر جای گذارده‌اند، مشخص است که پاسارگاد را بیشتر ساخته و پرداخته کورش بزرگ دانسته‌اند.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

تخت جمشید

تخت جمشید یا پارسه، نام شهری باستانی است که پایتخت تشریفاتی پادشاهان ایران در زمان هخامنشیان به حساب می‌آمد. در این شهر، کاخی به نام تخت جمشید در دوران پادشاهی داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌ که به مدت 200 سال آباد بود.

باور تاریخدانان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی در 330 پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالاً بخش عظیمی از کتاب‌ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با این کار نابود نمود. بااین‌حال ویرانه‌های این مکان در شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران هنوز هم برپا است و باستان شناسان از ویرانه‌های آن نشانه‌های آتش و هجوم را بر آن تأیید می‌کنند.

پس از کشف الواح، نظریاتی که اظهار می‌داشتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با به بیگاری گرفتن رعایا ساخته شده باطل شد؛ زیرا این اسناد عیلامی ثابت می‌کند که به تمام کارگران این قصرها، از جمله کارگران ساختمانی و نجار و سنگ‌تراش و معمار و مهندس مزد می‌دادند و هر کدام از این الواح سند هزینه‌ی یک یا چند نفر کارگر است.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

باغ ارم

تاریخ ساخت باغ ارم شیراز که در زمره‌ی باغ‌های ایرانی (ثبت جهانی یونسکو) قرار می‌گیرد، به درستی مشخص نیست، اما در سفر‌نامه‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم از آن اسمی به میان آمده است. در زمان قاجاریه این باغ به مدت 75 سال به دست سران ایل قشقایی افتاد.  عمارت وسط، هسته مرکزی این باغ محسوب می‌شود. شیوه معماری عمارت این باغ به سبک زمان قاجاریه و به تقلید از سبک معماری زندیه است. این عمارت از نظر معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچ‌بری از شاهکارهای معماری زمان قاجار است.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

نقش رستم

محوطه‌ی تاریخی و باستانی نقش رستم در شمال مرودشت، در فاصله‌ی 6 کیلومتری از تخت جمشید است.

یادمان‌های ایلامی، هخامنشی و ساسانی، همه در این محوطه‌ به چشم می‌خورد. از مهم‌ترین بخش‌های محوطه نقش رستم، آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنش از جمله داریوش و خشایارشا است.

بنای کعبه زرتشت و نقش برجسته‌ی ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان نیز نشان از اهمیت این محوطه می‌دهد. اردشیر بابکان نخستین کسی است که در این محوطه، سنگ‌نگاره‌ای تراشید و صحنه‌ی تاجگیری‌اش از دست اهورامزدا را ثبت کرد.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

شاهچراغ به اعتقاد شیعیان، مدفن محمد بن موسی، برادر امام رضا (ع) است.

وی که در راهِ خراسان برای پیوستن به برادر  بود، توسط مأمون (خلیفه عباسی) کشته شد. لقب ایشان «سید السادات» و «شاه چراغ» می‌باشد، از آن رو این محل به شاهچراغ شهرت یافته است.

تاریخ این بنا به دوره‌ی اتابکان فارس در سد‌ه‌ی ششم هجری می‌رسد.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

خانه زینت الملوک

خانه زینت‌الملوک در شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران توسط علی محمدخان قوام الملک بنا شد.

این خانه به دلیل سکونت زینت الملوک قوامی، دختر قوام الملک چهارم به این نام معروف گشته است.

در ورودی خانه زینت‌الملوک معرق‌کاری شده و با عبور از هشتی، یک راهرو به حیاط راه می‌یابد.

در حیاط، علاوه بر ازاره‌های سنگی حجاری شده و مشبک، دو باغچه زیبا و حوض بزرگ و کوچک مشاهده می‌شود.

ساختمان آن در سه ضلع دارای زیرزمین بسیار وسیع و گسترده‌ای است که امروزه از آن به عنوان نگارخانه استفاده می‌شود. سقف بیشتر اتاق‌های این خانه چوبی است که با نقاشی تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته آراسته شده است.

اگرچه تلفیق هنر ایرانی و اروپایی در معماری و نگاره‌های این خانه به چشم می‌آید اما سبک ایرانی آن به خوبی حفظ شده است.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

نارنجستان قوام

این مجموعه که در بین مردم به باغ قوام نیز معروف است، توسط قوام‌السلطنه، حاکم فارس ساخته و احداث شد.

این مجموعه از عناصر متعددی تشکیل یافته که عمده‌ترین این عناصر عبارت‌اند از حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان‌خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام .

البته بازارچه‌ای هم در این مجموعه وجود داشته که در اثر احداث خیابان لطفعلی‌خان زند از بین رفته است.. باغ قوام که به دلیل وفور درختان نارنج در آن، نارنجستان قوام هم نامیده می‌شود .

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

مجموعه زندیه

این مجموعه که در برگیرنده‌ی بناهای زیبای دوره زند می‌باشد، اهمیت فراوانی از لحاظ هنری و معماری دارد.

 بنا‌های ارگ کریم‌خانی، بازار وکیل، مسجد وکیل، حمام وکیل، آب‌انبار وکیل و عمارت کلاه فرنگی مجموعه‌ی زندیه به حساب می‌آیند که میراث گران‌قدر از گذشته می‌باشند.

دیدنی های شیراز - جاذبه های گردشگری

صنایع دستی شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران در زمینه‌ی تولید صنایع دستی است.

هنرمندان این شهر، با ذوق و همت فراوان، جذاب‌ترین آثار هنری را خلق می‌کنند.

محصولات ساخته شده در بازارها به فروش می‌رسد و مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار دارد.

البته بسیاری از این صنایع دستی فقط مختص شیراز نیستند.

خاتم کاری

 سوغات شیراز

سفال‌گری

سفالگری

معرق کاری

 سوغات شیراز

منبت کاری

 سوغات شیراز

مینا کاری

میناکاری

گلیم، جاجیم و قالی

گلیم

ظروف و اشیای سرامیکی

 سوغات شیراز

سوغات شیراز

مسقطی

 سوغات شیراز

بادام سوخته

 سوغات شیراز

رنگینک

رنگینک

عرقیات گیاهی

 سوغات شیراز

لیموی شیرازی

 سوغات شیراز

آبغوره شیراز

 سوغات شیراز

غذاهای محلی شیراز

کلم‌پلو

کلم پلو

یخنی نخود 

یخنی نخود

هویج پلو

هویج پلو

دمپختک شیرازی

دمپختک شیرازی

کوفته هلوی شیرازی

کوفته هلوی شیرازی

اشکنه شیرازی

اشکنه شیرازی

آداب و رسوم مردم شیراز

عروسی درخت نارنج

در شیراز رسم این است که اگر درخت نارنجی که در خانه است، نارنج کم بدهد یا اصلاً ندهد، آن را عروس کنند و مراسم عروسی بگیرند.

برای این کار، ابتدا زن صاحب خانه، زنان همسایه را دعوت به عروسی درخت نارنج می کند.

 در یک زمان مشخص در خانه جمع می شوند و زن صاحبخانه اره ای را بر می دارد تا شاخه های درخت را ببرد. یکی از زنان همسایه ضامن درخت می شود.

سپس تور بسیار نازکی روی درخت می کشند، شکر پنیر روی درخت می پاشند، شادی می کنند و بر این باورند که آن درخت، سال بعد بار نارنج خواهد داشت.

37791 428 - شیراز یکی از شهرهای بزرگ ایران
 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *