طالبیان: 15 منطقه جنگل های هیرکانی در نوبت ثبت جهانی هستند

n83075127 72617801 - طالبیان: 15 منطقه جنگل های هیرکانی در نوبت ثبت جهانی هستند

طالبیان: 15 منطقه جنگل های هیرکانی در نوبت ثبت جهانی هستند

n83075127 72617801 - طالبیان: 15 منطقه جنگل های هیرکانی در نوبت ثبت جهانی هستند

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، محمدحسین طالبیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امروز دو نفر ارزیاب از اتحادیه بین المللی حفاظت محیط زیست (IUCN) از فنلاند و سوییس به ایران آمده اند تا از فردا به مدت 9 روز کار ارزیابی ثبت جهانی این پرونده را در یونسکو آغاز کنند.
وی با بیان اینکه این اقدام جزیی از فرآیند ثبت جهانی است، توضیح داد: ما نیز برای جریانسازی حفاظت اقدام به برگزاری نمایشگاه عکسی از این جنگل های باستانی کردیم تا هم سبب مشارکت جامعه مدنی و هم ارتقای آگاهی در این زمینه شود.
وی لظهار امیدواری کرد که هنرمندان دیگر همچون موسیقیدانان، نقاش ها و غیره برای حفاظت از هیرکان، محیط زیست و منابع طبیعی درون این منطقه کمک کنند.
به گفته طالبیان، این دومین ثبت جهانی میراث طبیعی ایران پس از بیابان لوت و نخستین ثبت جنگل در کشور است.
وی همچنین گفت که این پرونده سال آینده در کمیته میراث جهانی مطرح خواهد شد.
ارزیابی ثبت جهانی جنگل های باستانی هیرکانی در یونسکو به عنوان یکی از کهن ترین جنگل های جهان در ایران، از فردا (سه شنبه – یکم آبان) با حضور نمایندگان اتحادیه بین المللی حفاظت محیط زیست در این منطقه آغاز می شود.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، جنگل‌های مختلط پهن برگی که در حاشیه جنوبی دریای خزر به جنگل‌های هیرکانی شناخته شده‌اند، این جنگل های باستانی و حیرت آور 40 میلیون ساله اند که به گفته طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی وسعتی دو میلیون هکتاری دارد.
قدمت بیش از 40 میلیون ساله جنگل‌های هیرکانی که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی است از یک سو و وجود 80 گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری همچون راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار از سوی دیگر، این منطقه را تبدیل به موزه زنده کرده است.
فراهنگ ** 9012 ** 1418

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *