طلایه داران ایرانی زیارت اربعین وارد خاک عراق شدند

n83066814 72604147 - طلایه داران ایرانی زیارت اربعین وارد خاک عراق شدند

طلایه داران ایرانی زیارت اربعین وارد خاک عراق شدند

n83066814 72604147 - طلایه داران ایرانی زیارت اربعین وارد خاک عراق شدند

به گزارش خبرنگار ایرنا، طلایه داران زائران ایرانی برای اجتناب از ازدحام جمعیت در یک هفته آخر مانده به اربعین حسینی، امسال زودتر وارد خاک عراق شده تا آیین های ویژه اربعین را انجام داده و سریعتر و با آسوده خاطری بهتر به خاک میهن برگردند.
در این راستا مرز مهران به دلیل نزدیکی مسافت به شهرهای عتبات عالیات خصوصا کربلای معلا هرساله پذیرای بیشترین خیل زائران ایرانی در ایام اربعین حسینی است و امسال هم انتظار می رود که بیش از 50 درصد زائران از این مرز وارد خاک عراق شوند.
گزارش نماینده سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در مرز مهران حاکیست که روند ورود زائران ایرانی در طول سه روز گذشته در این گذرگاه مرزی رو به افزایش بوده به نحوی که از 3 هزار و 500 نفر در ابتدای هفته جاری به بیش از 4 هزار نفر در روز گذشته (یکشنبه) رسیده و امروز تعداد زائران ایرانی از مرز 5 هزار نفر تا لحظه مخابره این گزارش، عبور کرده است.
روند عبور زائران ایرانی از مرز مهران به صورت روان جریان دارد و طرف عراقی به فراخور جمعیت زائران و برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در پشت مرز، درگاه های مهر ورود به خاک عراق را به 16 درگاه رسانده است.
انتظار می رود موج بزرگ زائران ایرانی اربعین حسینی از هفته آینده آغاز شده و روزانه به 10 هزار تا 12 هزار نفر در روز در مرز مهران برسد.
این درحالیست که گزارش از مرز ‘شیب’ از توابع استان میسان (جنوب شرق عراق) حاکیست که هنوز ورود زائر ایرانی از این مرز به شدت و تراکم جمعیت در مرز مهران نیست.
گزارش ها حاکیست که انتظار می رود از هفته آینده زائران ایرانی که از مناطق مرکزی و غربی و جنوب غربی ایران عازم عراق برای شرکت در مراسم اربعین حسینی هستند، به تدریج به سمت مرز شیب هجوم بیاورند.
در مرز مهران به دلیل اینکه هنوز زیارت اربعین حسینی در عراق به نقطه اوج نرسیده، موکب های عراقی ها نیز از نقطه صفر مرزی تا شهر کوت مرکز استان واسط (شرق عراق) نتوانند با تمام ظرفیت فعالیت شان را برای پذیرایی و استقبال از زائران ایرانی شروع کنند.
اهالی شهرهای مرزی ‘بدره’، ‘جصان’ و ‘زرباطیه’ از توابع استان واسط عراق در طول ایام اربعین حسینی با ایجاد موکب و در اختیار گذاشتن منازل خود، از زائران ایرانی پذیرایی می کنند و این پذیرایی تا سه روز مانده به اربعین ادامه پیدا می کند و سپس موکب داران و مرزنشینان عراقی، بعد از پایان پذیرایی از آخرین زائر ایرانی، عازم زیارت اربعین می شوند.
بخشی از موکب های مرزی عراق برای پذیرایی از زائران ایرانی در حین بازگشت از مراسم اربعین تا سه روز بعد از پایان اربعین حسینی باقی می مانند.
از طرفی خودروهای رایگان صلواتی نیز در این نقطه مرزی هنوز فعال نشده و زائرانی که مایل به ادامه طریق با خودرو هستند می توانند از اتوبوس هایی که در این راستا فراهم شده و در ازای وجه نقد، زائران را به شهرهای زیارتی عراق منتقل می کنند، بهره ببرند.
در همین راستا رییس کمیته گذرگاه های مرزی در شورای استان بصره نیز به خبرنگار ایرنا گفت که بالغ بر چهار هزار زائر ایرانی در طول سه روز (پنجشنبه تا شنبه گذشته) از مرز شلمچه در استان بصره وارد خاک عراق شده اند.
‘کریم الشحمانی’ افزود که انتظار می رود تعداد زائران ایرانی ورودی از مرز شلمچه نیز در روزهای آینده رو به افزایش بگذارد و از 10 تا 15 ماه صفر (پنج روز قبل از اربعین حسینی) به اوج خود برسد.
به گفته وی، هیات موکب های حسینی چهار موکب را در گذرگاه مرزی شلمچه برای پذیرایی و استراحت زائران ایرانی تدارک دیده است.
وی در رابطه با گذرگاه مرزی صفوان عراق با کشور کویت گفت که هنوز تعداد ورودی زائران خارجی و عرب از مرز صفوان در مقایسه با مرز شلمچه بسیار ناچیز است و انتظار می رود که از دهم صفر به بعد، تعداد زائران عرب و خارجی از این نقطه مرزی نیز رو به افزایش بگذارد.
گزارش ها از فرودگاه های بغداد و نجف نیز حاکیست که بخشی از زائران ایرانی هر چند اندک اما به تدریج در حال ورود به خاک عراق هستند.
پیش بینی می شود که تعداد زائران ایرانی شرکت کننده در مراسم اربعین حسینی امسال نیز از مرز دو میلیون نفر تجاوز کند که بزرگترین جمعیت زائران خارجی در اربعین حسینی در عراق به شمار می روند.
خاورم *10*353*380*

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *