عرصه و حریم «یکه تپه» قهاوند تعیین شد

n83014857 72515201 - عرصه و حریم «یکه تپه» قهاوند تعیین شد

عرصه و حریم «یکه تپه» قهاوند تعیین شد

n83014857 72515201 - عرصه و حریم «یکه تپه» قهاوند تعیین شد

«یکه تپه» که در شهرستان همدان، بخش شراء، دهستان جیجون دشت واقع شده با شماره 25134 در تاریخ 18/12/1387 به ثبت رسیده است.
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عارف بیگلری اظهار کرد: در خلال پروژه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم یکه تپه قهاوند، استان همدان در ضلع شمالی، شمال شرقی و شرقی تپه، در فاصله حدودی 70 متری، تپه ماهورهای کوچکی شناسایی شد.
وی ادامه داد: در سطح این تپه ماهورها پراکندگی سفال به وفور به چشم می خورد که هم دوره با سفال های سطح تپه هستند.
این باستان شناس با اشاره به اینکه علاوه بر سفال ،تکه هایی از بدنه ظروف شیشه ای نیز در سطح محوطه شمال شرقی تپه یافت شده است، تصریح کرد: در سطح تپه ماهور ضلع شرقی تکه هایی از استخوان انسانی و تکه های از خمره و سفال های دوره اشکانی ( سفال های کلینکی) یافت شد که نشان می دهد احتمالاً این محوطه گورستانی مربوط به دوره اشکانی است.
به گفته بیگلری، سفال های یافت شده از سطح و تپه ماهورهای اطراف تپه، معرف دوره ای تاریخی (سفال های کلینکی شاخص دوره ای اشکانی، دوره میانی و اواخر دوره ای اشکانی) و سفالهای دوره (اسلامی T شکل و لعابدار دوره ایلخانی) هستند.
وی در باره آسیب رسانی یکه تپه گفت: یکه تپه و پشته های طبیعی اطراف آن در یک دهه گذشته توسط سود جویان و قاچاقچیان اشیاء عتیقه مورد تعرض قرار گرفته است .
او تصریح کرد: این افراد قسمت هایی از محوطه شمالی را توسط بیل میکانیکی حفاری کرده و باعث تخریب لایه های فرهنگی شده اند به نحوی که در سطح تپه گودال های حفاری قاچاق به وفور دیده می شود که بعضاً عمق آنها به 2 تا 3 متر می رسد.
سرپرست هیأت باستان شناسی افزود :علاوه بر آن هر ساله کشاورزان قسمت های از دامنه تپه را شخم زده ، تسطیح کرده و به محدوده زمین های کشاورزی خود اضافه می کنند.
او گفت: این شرایط سبب شد که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، برای جلوگیری از ادامه روند این تخریب ها و ساماندهی وضعیت، تعیین عرصه و حریم تپه مورد بحث را در اولویت کاری خود قرار دهد و بلافاصله پس از صدور مجوز توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم یکه تپه آغاز شد.
بیگلری افزود: به طور کلی به منظور انجام عملیات تعیین عرصه و حریم یکه تپه تعداد 12 گمانه در ابعاد 1*1 متر در تمامی جهات (جهات اصلی و فرعی) تپه ایجاد شد که گمانه ها در فاصله تقریبی 15 متر از عرصه ظاهری تپه ایجاد شده اند.
وی یادآورشد: باتوجه به نتایج حاصل شده از کاوش گمانه ها، عرصه یکه تپه محدود به همون عرصه ظاهری حال حاضر تپه و محدوده ایجاد گمانه ها خط حریم درجه یک تپه در نظر گرفته شد.
فراهنگ**3079** 1701

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *