عطر وجودی مرحوم شیرازی و انتظامی تا سالها باقی است

n83006085 72500302 - عطر وجودی مرحوم شیرازی و انتظامی تا سالها باقی است

عطر وجودی مرحوم شیرازی و انتظامی تا سالها باقی است

n83006085 72500302 - عطر وجودی مرحوم شیرازی و انتظامی تا سالها باقی است

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی، سید محمد بهشتی روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت مرحوم سید باقر آیت الله زاده شیرازی گفت : مرحوم شیرازی با شخصیت و نقشی که در طول زندگی اش ایفا کرده هیچ گاه از یاد جامعه تخصصی ترین زمینه ها، پاک و فراموش نمی شود.
آیت‌الله‌زاده شیرازی که در 28 مرداد 1386 درگذشت، معمار، مرمت‌گر، استاد دانشگاه، چهره ماندگار عرصه معماری، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی ایران و عضو پیوسته فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، بنیان‌گذار مرمت علمی بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی در ایران و از بنیانگذاران سازمان میراث فرهنگی کشور بود.
او در ادامه افزود: در فرهنگ ایرانی همواره در امور مهم که با پدیده های مختلف سرو کار داریم تلاش می کنیم آنچه را موجب کون و فساد است از آنها بگیریم و راه به جوهره ببریم .
بهشتی با بیان اینکه البته همه چیز جوهره ندارد تصریح کرد: به میزانی که بتوانیم این کار را بکنیم جوهر خالص تر و ماندگار تر می شود و کمتر دچار فساد می شود .
وی افزود : برخی افراد در طول زندگی شان کارهایی انجام می دهند که واجد آن جوهر می شوند و مرگ آنچه را موجب فساد است از این افراد حذف می کند و چیزهایی از این افراد باقی می ماند که مشمول فساد نمی شود.
بهشتی گفت : این همان کاری است که در ساخت عطر با گل می شود به نحوی که بخشی که دارای فساد است را حذف و عطرش گرفته می شود که سالها باقی می ماند .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: شخصیتی مانند مرحوم شیرازی این عطر را داشت کما اینکه پس از یازده سال هنوز باقی است و خیلی سالها خواهد گذشت و عطر وجود او باقی خواهد ماند .
وی در ادامه به همزمانی بزرگداشت مرحوم شیرازی و تشییع پیکر مرحوم عزت الله انتظامی اشاره کرد و گفت: مرحوم انتظامی نیز در عالم خویش همین نقش را ایفا کرد.
بهشتی گفت: مرحوم انتظامی نیز زندگی اش را صرف پدید آوردن کیفیتی از آدم بودن کرد بنحوی که در طول زندگی اش مجسمه اش ساخته شد و القابی نظیر آقای بازیگر ، عزت سینمای ایران به او اختصاص یافت.
وی کرد: البته این القاب و سخن ها معمولا در زمان حیات افراد به آنها داده نمی شود زیرا که ممکن است در باقی مانده عمرشان کاری غیر انجام دهند اما مرحوم انتظامی در زمان حیاتش شخصیتی از خود نشان داد که می شد این القاب را به او داد.
او تصریح کرد: مرحوم شیرازی نیز همین خصوصیات را در حوزه و رشته خودش داشت.
بهشتی با طرح این پرسش که نسبت ما با چنین افرادی چیست تصریح کرد: کمترین نسبت آن است که این ارزش را با چشم بینا ببینیم.
او گفت: در رساله آداب المشق آمده؛ مشق خوشنویسی سه مشق دارد که مشق اول مشق نظری است، یعنی خط های خوش را ببینیم و چشممان را با آنها کوک کنیم تا خط خوش را از ناخوش تشخیص دهیم.
بهشتی، مشق دوم را نوشتن از روی سرمشق اساتید دانست و گفت: با این کار دستتان را کوک می کنید و زمانیکه چشم و دست کوک شد می توانید مشق خیالی بنویسید و خودتان ابتکار به خرج دهید.
وی تصریح کرد: نسبت به این شخصیت ها مشق نخست ما دیدن، مشق دوم سرمشق قرار دادن و مشق سوم آدم بودن است.
او در پایان ابراز امیدواری کرد؛ بتوانیم از وجود بزرگان بهره ببریم و آنها را سرمشق خود قرار دهیم.
محمد حسن محبعلی، ابراهیم حیدری، مظفر عباس زاده و خسرو فری نیز در این مراسم درخصوص مرمت و حفاظت مسجد جامع ارومیه سخنرانی کردند.
این مراسم با رونمایی از کتاب «طبس شهری که بود» و تقدیر از یعقوب دانشدوست نویسنده کتاب همراه بود.
فراهنگ**3079**

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *