قلعه خندان گرگان ساماندهی می شود

n83170156 72778324 1024x576 - قلعه خندان گرگان ساماندهی می شود

قلعه خندان گرگان ساماندهی می شود

n83170156 72778324 - قلعه خندان گرگان ساماندهی می شود

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد ارشادی سرپرست هیات گمانه زنی تپه «قلعه خندان» گرگان خبر گفت: قلعه خندان، بر اساس منابع تاریخی و یافته‌های فرهنگی-تاریخی یکی از قلعه‌های نظامی بجامانده از دوران ساسانی تا سده‌های میانی اسلامی است که بر روی یکی از برجستگی‌های مرتفع دامنه سلسله جبال البرز شرقی و در حاشیه غربی رودخانه معروف به «تول چشمه» در ایالت گرگان قرار گرفته است.
وی افزود: در حال حاضر با گسترش و توسعه شهر فعلی گرگان این قلعه در محدوده شهری و در گوشه شمال غربی واقع شده است.
این دانشجوی دکتری باستانشناسی اظهار داشت: خوشبختانه به لحاظ قرارگیری قلعه خندان در بالای برجستگی منفرد، از گزند فعالیت های شهری در امان بوده اما تاسیسات احتمالی پیرامون قلعه، دستخوش تغییرات شده است.
وی تصریح کرد: متاسفانه بر اثر عوامل طبیعی و انسانی از گذشته‌های دور تاکنون، بخش اعظم ساختار معماری قلعه خندان از بین رفته است.
به گفته ارشادی بر اساس طرح ژان ژاک دمورگان فرانسوی، که در حدود 150 سال پیش از این قلعه بازدید کرد، قلعه خندان با نقشه بیضی شکل و با جهت شمالی- جنوبی احداث شده و دارای 12 برج دیده‌بانی در اطراف بوده است.
او افزود: همچنین در سفرنامه رابینو و مجموعه کتاب «آستارا تا آستارآباد»، شادروان منوچهر ستوده به قلعه خندان پرداخته شده و چندین مقاله در ارتباط با قلعه خندان در مجلات داخلی به چاپ رسیده است.
سرپرست هیات گمانه زنی گفت: اولین گمانه زنی باستان شناسی بر روی قلعه خندان در سال 1388 شمسی توسط شادروان قربانعلی عباسی، کارشناس ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان صورت گرفت که گزارش توصیفی آن به چاپ رسیده است.
به گفته وی، در راستای حفاظت و جلوگیری از گسترش زیرساخت های شهری، تخریب بقایای بجامانده از قلعه خندان گرگان، ساماندهی تاسیسات شهری پیرامون این قلعه، بررسی شرایط لازم برای انجام کاوش های باستان شناسی گسترده در آینده، ایجاد سایت موزه باستان شناسی و فراهم کردن بستر مناسب برای بازدید شهروندان و علاقمندان به مواریث فرهنگی- تاریخی و گردشگران داخلی- خارجی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری، دومین فصل گمانه زنی به منظور ساماندهی محوطه قلعه خندان در دستورکار قرار گرفت.
ارشادی، جمع آوری اسناد و مدارک مکتوب تاریخی، بررسی میدانی و جمع آوری سطحی مواد فرهنگی، تهیه نقشه توپوگرافی با دوربین توتال استیشن، عکس برداری هوایی با کواد کوپتر، تهیه ابزار فنی و تجهیز کارگاه و هماهنگی با دانشگاه اصفهان برای بررسی های ژئوفیزیکی با استفاده از نرم افزارهای سنجش از راه دور برای شناسایی دقیق ساختارهای معماری مدفون و تدوین استراتژی گمانه زنی باستان شناسی به منظور دستیابی به بیشترین اطلاعات با کمترین تخریب بقایای مدفون در قلعه خندان را از اقدامات اساسی صورت گرفته تاکنون اعلام کرد.
سرپرست هیات گمانه زنی ابراز امیدواری کرد: در ادامه پروژه به نتایج ارزشمندی در ارتباط با معماری قلعه خندان و تاسیسات وابسته دست یافته و اطلاع رسانی کنیم.
قلعه خندان به شماره 1701 در تاریخ 20 بهمن 1364 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و در سال 1378 نقشه عرصه و حریم آن تهیه و در کمیته حرایم مصوب، ابلاغ و همچنان لازم الاجراست.
فراهنگ **1085**3009

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *