لائوس، مقصدی جذاب با فرهنگی بودایی در قلب آسیا

1  hamgardi 4 1 - لائوس، مقصدی جذاب با فرهنگی بودایی در قلب آسیا

لائوس، مقصدی جذاب با فرهنگی بودایی در قلب آسیا

لائوس سرزمینی احاطه شده با خشکی و یکی از دلرباترین مقصدها در آسیا ست. زیبایی طبیعی خیره کننده و دیدنی های لائوس بسیار جذاب هستند. تصور کنید قله های کوهستانی پوشیده در غبار با دره های پوشیده شده با جنگل در هر دو سمتش،با فرهنگ بودایی ترکیب می شود تا لائوس را به مقصدی جذاب برای کوله پشتی به دوشان و مسافران مستقل بدل نماید، در حالی که توریست های لوکس نیز در آرزوی سفر به لائوس هستند. لائوس کمونیست در اوایل دهه 1990 به سختی درهای خودش را به روی توریست ها باز کرد و از آن زمان به بعد در طول دهه ها رشد ثابتی در تعداد مسافران را شاهد بوده است. کشور به سرعت در حال تغییر است ولی نقاط مختلف کشور دست نخورده و بکر باقی مانده و آماده اند تا توسط ماجراجویان محدودی که تمایل دارند لذت های لوکس و معمول توریستی رو رها کنند، کشف شوند. آن هایی که می خواهند مزه واقعی زندگی آسیای جنوب شرقی را تجربه کنند، قطعا خوشحال خواهند شد.

چشم اندازها و دیدنی های لائوس

مردم تمایل دارند هنگام صحبت درباره دیدنی های لائوس، مستقیما بروند سر اصل مطلب: Luang Prabang. درست است که نقاط شمالی کشور، جاذبه های کلاس بالایی دارد، با این حال سفری آهسته و آرام در قسمت جنوبی نیز بسیار دلپذیر است. بسیاری از سفر اولی ها، ابتدا به شمال لائوس می روند، سپس به جنوب.

Luang Prabang: شهر دلربای Luang Prabang ، سابقا پایتخت لائوس بوده و هنوز هم به عنوان قلب معنوی این کشور شناخته می شود، این شهر از ترکیبی غنی از معماری فرانسوی و هندوچین، معابد بودایی Theravada و حال و هوایی جادویی بهره می برد.

Vang Vieng: معجزه طبیعی، میعادگاه مسافران، مرکز بزم و مهمانی و lima site 6 (ناحیه ای نظامی): Vang Vieng در 155 کیلومتری شمال وین تیان و در جاده Luang Prabang عناوین زیادی را به خود جذب کرده است. منظره رودخانه چشم نواز این شهر کوچک با خطوطی از سنگهای درهم تنیده شده و از دیدنی های لائوس است، از همان ابتدا مسافران را فریفته خود می کند و علیرغم بازدید زیاد از آن، همچنان خیره کننده باقیمانده است.

Vientiane: هنگامی که لائوس به آرامی درهایش را به سمت سرمایه گذاری خارجی و توریسم باز کرد وین تیان مرکز بی هیاهوی یک مکان به همان اندازه بی هیاهو، تغییرات زیادی را از سر گذراندو همچنان به توسعه ادامه می دهد. شهری کوچک با جذابیتی دوست داشتنی و جاه طلبی رو به افزایش!

4000 جزیره: مطمئن نیستیم که آیا کسی تا به حال جزایری که در نواحی جنوبی لائوس قرار دارد را شمرده یا خیر، ولی حداقل سه جزیره شایسته توجه شما هستند: Don Khong و Don Dhet و Don Dhon.

مقصدهای محبوب

Nong Kiaow شهری کوچک در سواحل رودخانه Nam Ou River که سن گفرشی چشم نواز از سنگهای آهکی، مناظر زیبای رودخانه و رنگهای واقعی محلی را در خود دارد و از دیدنی های لائوس است.

Pakse: اگر چه Pakse فریبندگی خاص خودش را دارد و دارای معابد و صومعه های بودایی زیبا و دو رودخانه بی نظیر می باشد اما به خوبی زیبایی آرام Luang Prabang نیست. این شهر، مکانی بی نظیر برای لذت بردن از خوردنی ها و نوشیدنی ها در کنار آب و دیدن خورشیدیست که در افقی دور می سوزد.

Don Dhet پاتوق قدیمی مسافران است که البته اندکی فعالیتها و مانورهای غیرصادقانه در خود دارد که در Khao San Road اتفاق می افتد.

Luang Nam Tha مکانی فوق العاده برای پیاده روی و دیگر فعالیتهای فضای باز است، خصوصا داخل و اطراف منطقه Nam Ha Protected Area. این منطقه در بخش کوهستانی شمال لائوس و در فاصله کمی از مرز چین قرار دارد.

Phonsavan: ایالت Xiang Khuang محل ناحیه اسرار آمیز Plain of Jars است که مبدا و منشا این ناحیه نامشخص و بهانه ای مناظره های بین المللی ست. Muang Ngoi شهری فوق العاده و آرام که می تواند رای ما را به عنوان یکی از دوستانه ترین نقاط جهان به دست آورد.

گشت و گذارها

بیشتر لذت سفر به لائوس به شکل گشت و گذار است و از این رو، تعداد زیادی دور آسان و سرراست وجود دارد که می توان با اسکوتر پیمود. اگر چه استفاده از ماشین و دوچرخه هم در مواردی امکان پذیر است.

دور Tha Khaek: دور Tha Khaek (همچنین تحت عنوان Konglor Loop یا تنها Loop شناخته می شود) در چشم انداز آهکی ایالت Khammuan، روستاهای دور و تعداد زیادی غار قرار دارد. که از بین آنها بهترین نقطه Konglor، غاری هفت کیلومتریست که رودی درست از داخل آن جریان دارد. Tha Khaek Loop می تواند سفری 500 کیلومتری و با موتور سیکلت را برایتان به ارمغان بیاورد که از Tha Khaek در جنوب لائوس شروع می شود و در همین ناحیه به پایان می رسد.

دور Bolaven: یکی از شادی بخش ترین تجربه های قابل پیشنهاد در لائوس جنوبی سفری با موتور سیکلت در طول Bolaven Plateau است. این بخش خانه آبشارهای متعدد، مناظر فوق العاده، روستاهای قبیله ای و گوشه های ناشناخته است.

دور Pak Ou: ما تحقیق کرده ایم و یک سفر کامل یک روزه با موتور مهیا کرده ایم که شما را به ناحیه ای دورافتاده می رساند که دو مورد از جذابیت های توریستی Luang Prabang را در خود دارد. ما آن راthe Pak Ou Loopمی نامیم زیرا روستای Pak Ou دورترین نقطه Luang Prabang را مشخص می کند.

دور Chomet: درست در امتداد رودخانه Mekong از شهر، Chomphet district قرار دارد که با یک حلقه ی جاده ای خاکی و 23 کیلومتری شما را به حومه شهر، روستاهای قدیمی کوچک، مزارع برنج و کوهستانها می برد. این مسیر به دلیل شیب هایش، بالا و پایین زیادی دارد. این تجربه شبیه در زمان به عقب برگشتن است.

دور Vang Vieng: خود شهر Vang Vieng چندان خوش سروشکل نیست ولی تنها 10 دقیقه با دوچرخه طول می کشد که از آن بیرون بزنید و خودتان را محصور شده در کشتزارهای برنج ، بافتهای درهم تنیده آهکی و مردمی که با دست برنج می کارند، ببینید.

فضاهای باز فوق العاده

تجربه Gibbon زیبایی طبیعی لائوس با مناظر خیره کننده و جنگلهای سرسبز یکی از دلایل مهمی است که بسیاری از آدم ها در آنجا اقامت می کنند و تجربه Gibbon یکی از بهترین راه هاییست که می شود از این زیبایی قدردانی کرد.

پیاده روی در ناحیه حفاظت شده Nam Ha National Protected Area: پیاده روی یکی از دلایلی است که عده ای از آدمها را به Luang Nam Tha می کشاند-پول شما صرف به خدمت گرفتن مردمان محلی و پرداختن هزینه هایی می شود که به پروژه های حفاظت و نگهداری از حیات وحش جنگل تعلق می یابد. اقامت شما همچنین پیامی به روستاها درباره ارزش حمایت از طبیعت می فرستد.

اکتشاف پارک ملی Phou Khao Khouay: پارک ملی Phou Khao Khouay (که نام آن به معنای “کوهستان شاخ بوفالو” است) پارکی پراکنده و کمتر دیده شده است که چشم اندازی زیبا و مجموعه ای گسترده از تنوع زیستی را به رخ می کشد. جنگل متراکم و به همان اندازه خنک، جنگلهای غبارآلود کاج، رودها و آبشارها، از جمله Tad Leuk و Tad Xay را تجربه کنید-هر دو را می توانید در یک سفر یک روزه از Vientiane ببینید.

در سفر به لائوس چه کاری انجام دهیم

دوره های آشپزی و تورهای غذا: وقتی از غذا و تورهای غذایی صحبت می کشود، همه راهها به Luang Prabang می رسد، با تمرهندی و درخت بامبو دو گزینه قابل توجه.

قایقرانی در Vang Vieng: حالا که Vang Vieng انواع مختلفی از مسافران را به خود جذب می کند (نوعی از مسافران که به تیوب سواری علاقه ای ندارند)، قایق سواری محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است و سفرهایی به پایین رودخانه، از یک ساعت تا یک روز کامل، توسط کمپانیهای توریستی شهر پیشنهاد می شوند. هر قایقی که انتخاب کنید سفری روی رودخانه مادامی که در vang Vieng هستید، یک امر ضروری به شمار می رود.

پارک بودا: گفته شده است که یک راهب سرکش، تلاش کرده تا بودیسم و هندوئیسم را از طریق مجموعه ای پر از مجسمه هایی که نشان دهنده خدایان مختلف و صحنه هایی از هر دو ادیان هستند، در برند خودش دوباره به هم پیوند دهد و این، بیشتر از آنکه دیدنی باشد، عجیب و غیرمعمولیست و می تواند به یک زیبایی عجیب منجر شود. امروز، به عنوان روز پارک بودا شناخته می شود.

کی برویم

محبوب ترین زمان سفر به لائوس بین نوامبر و فوریه است. مقدار باران کم است ولی سطح رودخانه ها بالاست و هوا زیاد گرم نیست. فصل بارانی لائوس از می تا اکتبر است. آوریل به شدت گرم است و می تواند به خاطر کشاورزانی که زمینهایشان را آتش می زنند، به شدت دودی باشد. به عنوان یک مزیت، آوریل سال جدید لائوسی را به ارمغان می آورد، مهمانی ای برای پایان بردن همه مهمانی ها.

سفر به لائوس چقدر طول می کشد

چقدر وقت دارید؟ برای مسافر سفر اولی که فقط به دنبال دیدنی های لائوس است، دیدن Luang Prabang با یک سفر هوایی به نقاط دور، سه روز می تواند کافی باشد ولی به محض اینکه شما چندین مقصد را در نظر می گیرید، حداقل به یک هفته احتیاج دارید. با دو هفته شما می توانید یکی از نواحی کشور را ملاقات کنید-سوال پیش رو: شمال یا جنوب؟ در مجموع، برای رسیدن به تمام نقاط لائوس، شما حداقل به سه هفته احتیاج دارید. به خاطر داشته باشید لائوس چندین گذرگاه مرزی زمینی با همسایگانش دارد، بنابراین ویزاها به شما اجازه می دهند از آن ها عبور کنید و به عنوان مثال از تایلند به ویتنام بروید. لائوس، مانند کامبوج، به خوبی مناسب سفرهای ناحیه ایست.اگر شما اقامت طولانی تری را برنامه ریزی می کنید، این موضوع شما را ملزم می کند که خود را با قوانین ویزای لائوس آشنا کنید.

هزینه سفر به لائوس چقدر است

بودجه شما خیلی زیاد به نحوه سفر کردن شما بستگی دارد. اگر شما در یک اقامتگاه بسیار کوچک احساس راحتی می کنید، غذاهای خیابانی می خورید، زیاد نوشیدنی نمی نوشید، با وسایل حمل و نقل ارزان سفر می کنید و از مقصدهای خیلی توریستی و  دیدنی های لائوس دوری می کنید، هر روز را با حدود 15 دلار می توانید سر کنید، بیشتر در Luang Prabang و ممکن است چند دلار کمتر هم خرج کنید اگر صرفه جو باشید یا به عنوان یک زوج سفر کنید. اگر چه بسیاری از مسافران با بودجه مستقل تمایل دارند پول بیشتری خرج کنند. اتاق با تهویه هوا، استخر و WiFi، قهوه و اتوبوس VIP و پرواز کوتاه داخلی، همگی جذاب هستند. اما همه موارد ذکر شده هم پیمان هستند تا بودجه روزانه شما را تا چیزی حدود 20 یا 30 دلار در روز افزایش دهند. اگر شما بیشتر به سمت موارد لوکس گرایش دارید، پس لائوس ارزش فوق العاده ای را ارائه می دهد، به خصوص در بخش مسکن که پیشنهادهای دوست داشتنی و جذاب 50 تا 150 دلار نواحی پراکنده ای در سطح کشور را مشخص می کند. هزینه غذا و سرگرمی نیز می تواند به همان نسبت افزایش یابد. به طور مشابه، شما می توانید بیش از هزاران دلار در روز برای تجهیزات واقعا لوکس مانند ویلا با استخر خصوصی و مواردی از این دست خرج کنید؛ به هر سمتی پرواز کنید و تمام روز هم غذا بخورید. هر چند ما در مورد این نمی توانیم به طور شخصی اظهار نظر کنیم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *