لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

1 hamgardi Loi duflot lyon2 600x400 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

لیون فرانسه

دومین شهر مهم فرانسه بعد از پاریس بطور عجیبی هنوز شناخته نشده است. با اینکه لیون معمولا در برنامه سفر توریست ها گنجانده نمی شود، بسیاری از گنجینه های فرهنگی و گردشگری منتظر افرادی است که به آنجا سفر می کنند. با تاریخچه ای که لیون در دوران روم باستان دارد، در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است. این شهر دارای قدیمی ترین ویرانه های باستانی فرانسه، مراکز قرون وسطایی و خانه های رنسانس است. محیط جوی که در اطراف رودخانه های رونه و سونه یافت می شود، میراث غنی این شهر را نشان می دهد. محله سنت جین و تپه Croix-Rousse ظاهر فریبنده ی جهان قدیمی را دارد، در حالی که Presqu’ile نمونه ای از ظرافت قرن نوزدهم را نشان می دهد. خوشحال ترین توریست ها کسانی هستند که به اینجا می آیند تا خوراک معروفی را امتحان کنند که از جاذبه های گردشگری لیون محسوب می شود. پاول بوکوس لیونی، شناخته شده ترین آشپز فرانسه است. رستوران 3 ستاره ی میچلین او محل مناسبی برای شیرینی پزی است. در سراسر لیون در بوشون ها می توانید از غذاهای افسانه ای نیز لذت ببرید.

1 hamgardi c7339ced bfd2 48af aa39 4986e58714cf - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

موزه هنرهای زیبا

میراث فرهنگی چشمگیر لیون در این موزه هنرهای زیبای لیون وجود دارد و دومین موزه برتر هنری فرانسه بعد از Louvre و از بهترین جاذبه های گردشگری لیون می باشد. در میدان Des Terreaux در نزدیکی هتل موزه شهر (سالن شهر)، این موزه، کاخ قرن هفدهم سنت پیر را اشغال کرده که قبلا یک کلیسای قدیمی بوده است. این موزه یکی از بزرگترین کلکسیون های آثار هنری را از دوران مصر باستان تا امروزه در اروپا دارد، از جمله اشیای عتیقه، تابلوهای نقاشی، مجسمه ها و هنرهای تزئینی. موزه همچنین یک مجموعه عالی از نقاشی های امپرسیونیست و هنر مدرن دارد. کیفیت این مجموعه باورنکردنی است. در این موزه، آثار معروفی از هنرمندان اروپایی از جمله دلکرویکس، گریکو، رامبراند، روبنس، پوسان و ورئونه دیده می شود. بهترین های کلکسیون، تابلوهای شامل نقاشی قرون وسطایی صعود مسیح از پروجینو، نقاشی پرمعنی حمام باتشیبا از ورئونه، اثر جالب تحسین مگی از روبنس، نقاشی کلود مونت از خط ساحلی Brittany دریای متلاطم در اترتات و نقاشی نوا نوا ماهانا از گوگن که زن جوانی از تاهیتی را نشان می دهد، می باشد. حتما از مجسمه های زرق و برق دار باروک در سالن و پله های بزرگ دیدن کنید. در این موزه همچنین سالن چای و رستورانی دیده می شود که تراسی رو به باغ دارد.

1 hamgardi Lyon 1 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

محله سنت جین و محله سنت جورج (محله قدیمی)

در سفر به لیون، در محله خوش آب و هوای سنت جین گشت و گذار کنید تا دلربایی دنیای قدیم را ببینید. این محله قرون وسطایی در شمال کلیسای جامع قرار دارد و با سنگفرش های باریک پوشانده شده و حیاط های کوچک و آرامی دارد. در اطراف خیابان بیف و محله زیبای نیو سنت جین که رستوران های سنتی دارد، بگردید. سپس در خیابان های سنت جین و ترویس ماریس پیاده روی کنید. در راه مغازه ها و کافه های زیادی میبینید. به راه خود ادامه بدهید تا به هتل دی گادانگ در محل دانشگاه دوپتی برسید. این عمارت مجلل قرن پانزدهم 2 موزه باورنکردنی دارد. موزه تاریخ لیون، تاریخچه شهر را از دوران باستان در طول قرون وسطی و رنسانس تا قرن بیستم به نماش می گذارد. موزه عروسکی جهان که عروسک هایی را از تمام دنیا نشان می دهد. کسانی که علاقه مند به تماشای نمایش سنتی عروسکی در سفر به لیون هستند، به سالن تئاتر عروسکی گینگول در محله سنت جورج بروند. نمایش ها به زبان فرانسوی اجرا می شوند. برای اطلاعات بیشتر برنامه را بررسی کنید. سالن تئاتر در محله ای آرام در خیابان دوم سنت جورج قرار دارد و در نزدیکی آن کافه خورشید است که می توانید در ایوان آن از نوشیدن قهوه لذت ببرید. یکی دیگر از شرکت های محبوب در نمایش عروسکی، زون زونز است که در خیابان دوم ال کاراند اجرا می کند.

1 hamgardi Lyon 2 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

موزه تمدن گالو-روم (موزه باستان شناسی)

لیون در محلی در روم باستان به نام لاگدونوم که پایتخت گال است و در سال 43 قبل از میلاد ساخته شده، قرار دارد. این موزه باشکوه باستان شناسی که از جاذبه های گردشگری لیون است، اشیای دوره ی گالو-روم از جمله گلدان، سنگ قبر، موزائیک، مجسمه و سرامیک دارد. آثار باستانی که آنجا نمایش داده شده اند، از حفاری در شهر لاگدونوم، محل های باستان شناسی رومی سنت رومان-گال و وین بدست آمده اند. این مجموعه به خاطر وسعت و تنوع آن مشهور است. بهترین های مجموعه شامل مجسمه بزرگ هرکول، کار سنگ مرمر تزئینی از حمام های باستانی و یک موزاییک با شکوه 100 متر مربعی با تصاویری مربوط به خدای اقیانوس هاست. موزه همچنین به محل باستان شناسی که در نزدیکی آن، حدود 300 متری موزه است، گسترش می یابد. این محل دارای قدیمی ترین ویرانه های باستانی در France شامل دو تئاتر رومی است. سالن بزرگ تئاتر که به سال 15 قبل از میلاد برمی گردد، جایی است که نمایش های تراژدی و کمدی اجرا می شدند. اودیون سالنی برای نمایش های موزیکال است.

1 hamgardi Lyon 3 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

رستوران های غذای آماده و بوتیک های آشپزی

در سفر به لیون، از غذاهای معروف محلی که از جاذبه های گردشگری لیون هستند، لذت ببرید. غذاهای محلی شامل غذاهای گوشتی، سوسیس و سالاد است. اصلی ترین غذا کوفته نام دارد که نوعی بخچه (تهیه شده از ماهی) در سس غلیظ خامه است. معتبرترین این مکان ها بوشون لیونی نام دارند که مغازه هایی هستند که در سراسر لیون یافت می شوند. بوشون ها رستوران های کوچک دوستانه ای هستند که یک تجربه غذاخوری کلاسیک فرانسوی را ارائه می دهند. کافه بزرگ در خیابان چهارم لاباره یکی از مغازه های بوشون تجملی است که غذاهای سنتی یک آشپز تراز اول لیونی را سرو می کند. وقتی صحبت از غذای خوب است، لیون پیشنهادات زیادی دارد. این شهر دارای رستوران های زیادی با درجه میشلین است، از جمله رستوران پاول بوکوس در خیابان چهلم پلاژ که به عنوان بهترین رستوران فرانسه شناخته شده است. پاول بوکوس یکی از آشپزهای افسانه ای فرانسه بوده و از سال 1965 سه ستاره میشلین خود را حفظ کرده است. پاول بوکوس همچنین مغازه ی له سوده را در خیابان یازدهم آنتونین پوسنت باز کرده. یک رستوران عادی تر که بیشتر روی غذاهای مدیترانه ای متمرکز است. گردشگران همچنین از خرید غذای لذیذ در لیون لذت خواهند برد. عاشقان شکلات باید از بوتیک پالوماس در خیابان 2 کلونل کمبونت که یک تولیدکننده معروف شکلات از سال 1917 در لیون است و همچنین محله شکلات ساز در خیابان 28 رپابلیک که یک مغازه ی مجلل شکلات می باشد که در سال 1897 ساخته شد، دیدن کنند. گیرادت مغازه مواد غذایی در خیابان دوم کلونل کمبونت است که مواد غذایی با کیفیت بالا ارائه می دهد و همچنین کلاس های آشپزی نیز دارد. بوتیک اولیور در خیابان 33 فرانکین روزولت مغازه تولید کننده مرغوب ترین روغن زیتون در فرانسه است. حتما به هالس د لیون پاول بوکوس در خیابان 102 لافایت سر بزنید. این بازار دارای بیش از 50 مغازه و رستوران مختلف است که محصولات غذایی منطقه ای، پنیر های محلی، نان تازه، حلزون، کوفته ها، میوه ها، سبزیجات، شیرینی و شکلات دارد.

1 hamgardi Lyon 4 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

تپه کریکس روس

این منطقه تاریخی در اوایل قرن نوزدهم، مرکز مهمی در بافندگی بود که بر روی دامنه های کوه کریکس روس قرار داشت. به دلیل شیب زیاد خیابان ها در این منطقه منحنی ها و پله های جذاب زیادی وجود دارد. منحصر به فرد ترین قسمت این محله مجموعه ای از ترابول ها است. گذرگاه هایی که از طریق محوطه خانه ها به عنوان راهروهای عمومی عمل می کنند. کارگران ابریشم از این راه ها استفاده می کردند تا پارچه های خود را جابجا کنند. در اطراف این محله گشت و گذار کنید تا معماری عجیب خیابان های پیچ در پیچ و ترابول های مخفی را ببینید. در اینجا گذرگاه هایی از خیابان 9 کولبرت تا 14 بی مونت سان سباستین، از خیابان 20 ایمبرت کولومس تا خیابان 55 تیبلس کلودیان و از خیابان 30 بوردو تا خیابان 19 رنه لیون وجود دارد. ترابول ها برای گذر عموم آزاد هستند، ولی بازدیدکنندگان باید سکوت را رعایت کنند تا به ساکنین بی احترامی نشود. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لیون در این منطقه، خانه کارگران ابریشم در خیابان 10/12 ایوری است. این موزه کوچک به هنر ساخت ابریشم اختصاص دارد. در طول بازدید، توریست ها می توانند اختراع پارچه ژاکارد را بررسی کنند و پارچه ها سنتی دستباف را ببینند.

1 hamgardi Lyon 5 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

منطقه پرسکویل

در سفر به لیون خواهید فهمید که منطقه پرسکویل در لیون، قطعه ای زمین شبیه جزیره است که رودخانه دارد. این محله به خاطر معماری زیبا و میدان های بزرگ آن شهرت دارد. در محله des Terreaux فواره ای توسط اف.ای. بارتولدی ساخته شده که ارزش بازدید دارد. این اثر بلند هنری، ارابه پیروزی رودخانه گارن را نشان می دهد. چهار مجسمه اسبی تراشیده شده، آنجا وجود دارد که بسیار سخت کوش به نظر می رسند و هرکدام نشان دهنده یکی از چهار رودخانه ای است که به اقیانوس می ریزد. هتل تالار شهر لیون در ضلع شرقی میدان قرار دارد. هتل تالار شهر در اصل بین سال های 1646 تا 1672 ساخته شد، اما بعد از یک آتش سوزی دوباره توسط ژول هاردوین مانسارت در سبک خاص او یعنی سبک باروک بازسازی شد. یک عمارت بزرگ دیگر در این منطقه کاخ بورس و تجارت در خیابان رپابلیک است. با اینکه این ساختمان سبک معماری رنسانسی دارد، در قرن نوزدهم ساخته شده است. اگر بازدیدکنندگان در سمت جنوبی کاخ بورس و تجارت پیش بروند، به کلیسای فرانسیسکن سنت بوناونچر می رسند که در قرن 14 و 15 میلادی ساخته شده است. بهترین میدان لیون در پرسکویل محلی به نام بلکور بین رودخانه رونه و سونه است. در مرکز میدان، مجسمه سوارکاری لوئیس چهاردهم است که توسط مجسمه ساز لیونی اف.لموت ساخته شده است. ساختمان های مجلل قرن نوزدهم در شرق و غرب میدان قرار دارند. از سمت شمالی میدان چشم اندازی به تپه فورویر وجود دارد. کمی دورتر از بلکور، هتل دیوو لیون، یک ساختمان مجلل قرن هفدهم است که قبلا به عنوان بیمارستان از آن استفاده می شد. هتل دیوو لیون در حال حاضر موزه بیمارستان های شهری، یک موزه جالب با مجموعه ای متنوع از هنرهای تزئینی و وسایل پزشکی عتیقه است. یک میدان زیبای دیگر کارنوت نام دارد که در خیابان ویکتور هوگو واقع شده است. این میدان دارای یک بنای بزرگ است که در سال 1890 برای جمهوری ایجاد شده است.

1 hamgardi Lyon 6 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

موزه پارچه و موزه هنرهای تزئینی

در یک عمارت قرن 18 میلادی دو موزه عالی وجود دارد که هر دو از جاذبه های گردشگری لیون محسوب می شوند. موزه پارچه و موزه هنرهای تزئینی. موزه پارچه یک موزه بی نظیر است که به بازدیدکنندگان فرصت می دهد تا تاریخچه شگفت انگیز تجارت ابریشم در لیون را که مربوط به دوران رنسانس است، کشف کنند. این مجموعه بزرگ شامل قالیچه های کمیاب ایرانی، پرده های ارزشمند قرن سوم و ابریشم زیبا از Spain و Italy است. برخی از منسوجات سیسیلی قرن دوازدهم و سیزدهم از نخ طلا و ابریشم بافته شده اند. حتما مجسمه لنگه چارلز د بلویس مربوط به سال 1364 را ببینید که یادبود او بعد از مرگش است. درخت جسی را که یکی از اشیای قدیمی جهان است ببینید. همچنین یک لباس ابریشم پر زرق و برق مربوط به ملکه ژوزفین برای نمایش گذاشته شده است. موزه هنرهای تزئینی یک مجموعه بزرگ از قطعات مجلل ایتالیایی قرن 15 و 16، نگین های قرون وسطی و رنسانس، وسایل نقره و ساعت های عتیقه ارائه می دهد. تمام اشیا در حالت زندگی واقعی نمایش داده می شوند تا زمینه فرهنگی فراهم شود. بعضی از اتاق های موزه دکوراسیون زیبایی دارند. بازدیدکنندگان احساس می کنند که به خانه یک خانواده مرفه دوران گذشته پاگذاشته اند.

1 hamgardi 22 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

مرکز مطالعات دفاعی و مقاومت

در طول جنگ جهانی دوم، لیون به دلیل قدرت مبارزه علیه رژیم نازی (نازی آلمان هیتلری) به عنوان “پایتخت مقاومت” شناخته شد. مرکز تاریخ مقاومت و تبعید، جایگاهی است در  ساختمانی که توسط رئیس گشتاپو در لیون مورد استفاده قرار گرفته است. این ساختمان در حال حاضر به یاد قربانیانی که در انبارهای ساختمان نگهداری می شوند، اختصاص داده شده است. اینجا تاریخ بیگانگان، کودکان پنهان تبعید، اعضای مقاومت و دیگران که از طریق جنگ جهانی دوم زندگی می کنند، بازگو می شود. اینجا مرکز نمایشگاهی دائمی است که رویدادهای مهم جنگ جهانی دوم را مشخص می کند و در سال های اشغال شده فرانسه تمرکز دارد. یک راهنمای صوتی وجود دارد که به بازدیدکنندگان اطلاعات تاریخی را که در فیلم ها، عکس ها و اسناد نوشته شده، کمک می کند. این مرکز قصد دارد که شهروندان را در مقاومت احیا کند و به یاد خاطرات قربانیان تبعید احترام بگذارد. این است که به طور مداوم محتوای آن به روز می شود.

کلیسای نوتردام لیون

در یک محل عالی در هیل، کلیسای نوتردام لیون به ارتفاع 130 متر بالاتر از رودخانه سائونه می رسد. کلیسا توسط کاناپه ها که از تپه می گذرد، قابل دسترسی است. این کلیسای خیره کننده پس از جنگ فرانکو-پروس ساخته شده بود، زمانی که مردم لیون در صورتی که شهرشان خراب شده بود، مجبور به ایجاد پناهگاه ماریان شدند. این ساخت و ساز از سال 1872 تا 1884 صورت گرفت. باسیلیک ترکیبی از سبکهای گوتیک و بیزانس با یک محیط داخلی با تزئینات فراوان است. وقت گذرانی در حیاط برای تحسین موزاییک و نقاشی های شگفت انگیز. پس از سفر به داخل کشور، از برج شمال شرقی بالا روید تا دیدگاه های شگفت انگیز از منظره شهر لیون و مناطق اطراف آن را بیابید. همچنین، Esplanade de Fourvière، در سمت چپ کلیسای، چشم انداز پانورامای حساس به شهر لیون را فراهم می کند. این نمایشگاه ها به Croix-Rousse و مناطق Terreaux، Quartier Saint-Jean در پایین تپه و Bellecour Place در سمت راست گسترش می یابد.

1 hamgardi Lyon 9 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

کلیسای باپتیست

در سفر به لیون سری به کلیسای باپتیست بزنید. کلیسایی ساخته شده در قرن 12، کلیسای سنت جان باپتیست که برای شیشه های رنگارنگ قرن 13 و 14 قرن مشهور است. یکی از جالب ترین ویژگی های کلیسا، ساعت نجومی است که توسط نیکلاس لیپیوس در سال 1598 ساخته شده است. کلیسای جامع نیز دارای یک ناقوس قابل توجه به نام “آن ماری د لا پرایمتیالی” است که یکی از بزرگ ترین ناقوس های ساخته شده است و تنها در روزهای جشن کاتولیک به صدا در می آید.

1 hamgardi Lyon 10 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

کلیسای سنت مارتین

قدیمی ترین کلیسا در لیون، Abbaye Saint-Martin d’Ainay در قرن 11 در محل معبد رومی قرن چهارم ساخته شده است. کلیسای ابی در اصل متعلق به یک خیابان بنتیکتین در قرن ششم بود. نمونه ای فوق العاده از معماری رومانسکا شامل چهار ستون کلاسیک، یک پی سنگ مصنوعی قرن 12 و نقاشی های طلایی قرن نوزدهم توسط هنرمند لیپون Hippolyte Flandrin است.

1 hamgardi Lyon 11 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

برنامه های فرهنگی

اپرای لیون در میدان کمدی، یک خانه زیبای قرن نوزدهم با یک گنبد با شکوه است. تئاتر اصلی توسط Jean Nouvel بازسازی شده است که با استفاده از تکنیک های مدرن معماری، اندازه ساختمان را سه برابر می کند. اپرای لیون، طیف گسترده ای از اپرا، از رومئو و ژولیت تا کارمن و همچنین نمایش های رقص و کنسرت های موسیقی کلاسیک ارائه می دهد. تئاتر Celestins در Place des Celestins، تئاتر نئوکلاسیک چشمگیر است که بر روی سلسله صومعه سلستین ساخته شده است. سالن اجتماعات سبک زرق و برق دار ایتالیایی دارای یک نقاشی سقف حساس، بالکن طلایی و صندلی های مخملی پلاستیکی است. تئاتر طیف گسترده ای از نمایش های دراماتیک (در فرانسوی ها) ارائه می دهد، از سریال های کلاسیک تا نمایشنامه های معاصر که همگی از جمله جاذبه های گردشگری لیون محسوب می شوند.
1 hamgardi Lyon 12 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

پارک طلایی لیون

پوشش 117 هکتار، این فضای سبز گسترده، بزرگترین پارک در فرانسه است. پارک سر طلایی در سمت چپ رودخانه رون واقع در مرکز شهر واقع شده است. این پارک دارای باغ وحش، باغ گیاه شناسی و باغ گل رز است. در پتی لاک (دریاچه کوچک)، خانواده ها می توانند در سفر به لیون، قایق های کوچک را برای قایقرانی در اطراف آب های آرام اجاره کنند. دیگر موارد برجسته عبارتند از سواری اسب بچه ها و قطار قدیمی Choo Choo.

1 hamgardi Lyon 13 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

موزه چاپ لیون

مطبوعات چاپی، یک تکنولوژی انقلابی بود که جهان را تغییر داد. آنچه این موزه ارائه می دهد، یک دیدگاه عمیق از تاریخ است. نمایشگاه ها، تکنیک های چاپ گرافیک و همچنین اثر فرهنگی کتاب های چاپی را توضیح می دهند. در سفر به لیون، سری به این موزه بزنید.

1 hamgardi Lyon 14 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

کوچه سنت وینسنت

کوچه سنت وینسنت از دیگر جاذبه های گردشگری لیون می باشد. این نمایشگاه 800 متر مربعی دارای نقاشی هایی از 31 مرد مشهور از لیون با 25 شخصیت تاریخی و شش شخصیت معاصر است. نقاشی توسط سازمان سیتی د لا کرایات در سالهای 1994-1995 انجام شد. در سفر به لیون به دنبال پل بوچوس در مقابل رستوران “Le Pot Beaujolais” باشید.

1 hamgardi Lyon 15 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

اقامت در لیون

اگر به این فکر می کنید که در سفر به لیون، کجا اقامت کنید، ما تعدادی از بهترین هتل های لیون را با توجه به درجه کیفی به شما کیفی می کنیم.

هتل های لوکس: مرکز خرید Lyon Centre Beaux Arts- Inc در مرکز شبه جزیره، نزدیک محل Bellecour و کلیسای جامع است. اتاق های Hotel Le Royal Lyon – MGallery Collection با حیاطی آرام و یا Bellecour در قلب شبه جزیره. بین رودخانه سائونه و موزه هنرهای زیبایی، در چند قدمی لیون، هتل Grand Hotel des Terreaux، دارای اتاق های زیبا و تزئین شده است.

هتل های متوسطه: در نزدیکی کافی شاپ های رودخانه ای، هتل Hotel des Celestins در محله جذاب رستوران ها و مغازه ها قرار دارد.  Hotel Bayard Bellecour در یک ساختمان مجلل با حیاط و دکور جذاب واقع در محل Bellecour قرار دارد.

هتل های ارزان: در نزدیکی رودخانه، در نیمه راه بین Bellecour محل و ایستگاه راه آهن Perrache، مهمانخانه Hotel Vaubecour در محله فروشگاه های عتیقه و استودیوهای هنری قرار دارد. در همان محله، اما نزدیک به ایستگاه Perrache و موزه هنرهای تزئینی، هتل Saint Pierre des Terreaux، دارای اتاق های کوچک و زیباست اما هیچ آسانسوری در آن وجود ندارد.

1 hamgardi 7236 ho 00 p 2048x1536 - لیون فرانسه را بیشتر بشناسید!!!

منبع : همگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *