مشارکت اتحادیه اروپا و یونسکو در ارتقای میراث جاده ابریشم

n83037399 72554093 - مشارکت اتحادیه اروپا و یونسکو در ارتقای میراث جاده ابریشم

مشارکت اتحادیه اروپا و یونسکو در ارتقای میراث جاده ابریشم

n83037399 72554093 - مشارکت اتحادیه اروپا و یونسکو در ارتقای میراث جاده ابریشم

بر اساس خبر اختصاصی که دفتر منطقه ای یونسکو در تهران در اختیار ایرنا قرار داد، مشارکت یاد شده که به ازرش 5 میلیون دلار میان اتحادیه اروپا و یونسکو به امضا رسیده است از اکتبر 2018 (مهرماه 1397) به مدت سه سال وارد فاز اجرایی خواهد شد.
این برنامه شامل پروژه ای در چهارچوب «سال اروپایی میراث فرهنگی» است، که برگیرنده ی اقداماتی همچون ادغام پاسداری از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در برنامه های توسعه و سیاست گذاری ها و برنامه های ظرفیت سازی همگام با برنامه میراث مسیر های جاده ابریشم در افغانستان، آسیای میانه و ایران به ارزش 3.4 میلیون یورو خواهد بود.
برنامه مذکور همچنین از طریق ابتکارات مرتبط به گردشگری به توسعه پایدار اقتصادی کمک می کند. بهبود راهبرد های ارتباطی و ترویج حفاظت از مسیر های طبیعی و فرهنگی جاده ابریشم که شامل کاروانسراها و مسافرخانه های سنتی کنار این جاده می شود از جمله راهکارهای در نظر گرفته شده در این پروژه است.
یکی از دستاورد های این پروژه برپایی یک نمایشگاه گروهی در راستای ارتقا میراث فرهنگی مشترک در جاده ابریشم است.
کمک های فنی از طریق تجدید مشارکت اتحادیه اروپا و یونسکو در ارائه خدمات تخصصی و استفاده از متخصصین محلی، حمایت از تدوین سیاست های فرهنگی دراز مدت، و فعالیت های توسعه و اجرا در حوزه های خلاق (فیلم، تلویزیون و رادیو، موسیقی، نشر، هنرهای تجسمی، هنرهای دیجیتال، و غیره) ارائه خواهد شد.
فرصت های مشارکت و یادگیری از یکدیگر میان کشور های جنوب که با مشکلات مشابهی در حوزه سیاست گذاری روبرو هستند ایجاد خواهد شد تا از این طریق زمینه های ارتقای مشاوره های سیاستی و تبادل بهترین تجارب به صورت دو جانبه در منطقه فراهم گردد.
پیش از برگزاری نخستین مجمع شرکای یونسکو در 11 و 12 سپتامبر سال 2018 ، استفانو مانسرویسی، مدیر کل کمیسیون اروپایی همکاری‌ها و توسعه بین المللی گفت: ما دستورالعمل های همکاری های فرهنگی را درچارچوب عمل «اجماع اروپا بر توسعه» مشخص کرده ایم؛ هدف ما پررنگ ساختن اهمیت فرهنگ و میراث، برای جهان، برای زندگی و برای مردم است. ما همچنین در پی ایجاد بستر های لازم برای ایجاد مشاغل پایدار و رشد هستیم.
وی تصریح کرد: با این ابتکار جدید ما به تلاش های سازنده خود برای استفاده از نیروی فرهنگ برای توسعه پایدار ادامه خواهیم داد. ما از نزدیک دیده ایم که فرهنگ نه تنها پیشبرنده توسعه اقتصادی است، بلکه به تحولات اجتماعی به ویژه توانمدسازی زنان و جوانان نیز کمک می کند.
این مقام اظهار داشت: تحقق کامل پتانسیل های گردشگری پایدار و صنایع خلاق نیازمند حکمرانی قویتر فرهنگی و سیاست های بهتر است. این همان هدفی است که یونسکو و اتحادیه اروپا در مشارکت با یکدیگر دنبال می کنند.
فراهنگ**3079** 1418

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *