معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

1 hamgardi 24 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

از عجایب معماری جهان و معماری های ناشناخته در جهان ، چندین مورد میشناسیم، از جمله اهرام مصر، پترا، تخت جمشید، ویا آنکگور اما معماری های شگفت انگیز در جهان دیگر، بسان جواهرات پنهان در سرتاسر جهان وجود دارند که همچنان ناشناخته مانده اند.

 

گوبلکی تپه «ترکیه»

گوبلکی تپه ،ساختاری تاریخی از جنس سنگی است که در فاصله ده کیلومتری شهر باستانی اورفا واقع در کشور ترکیه است. پیشینه این معماری سنگی حکاکی شده از معماری های ناشناخته در جهان به 11000 سال پیش بر می گردد ، دورانی که مردم هنوز  نمی توانستند ابزار فلزی را برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار دهند. در سال 1960 این منطقه  کشف شد و سپس توسط باستان شناس آلمانی حفاری گردید. گوبلکی تپه را بعنوان یک مکان مقدس و تاریخی می دانند که معماری و نوع ساخت آن از معماری های شگفت انگیز در جهان گواهی می دهد نمیتوان توسط مردمان غارنشین معمولی ساخته شده باشد.

1 hamgardi 1 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

دژ بخارا «ازبکستان»

دژ بخارا که نام ارگ هم  گاهی به آن گفته می شود ، قلعه خیلی بزرگی است که در مرکز شهر بخارا واقع شده است. این ارگ یک بنای خشتی عظیم است که قدمت ساخت آن به قرن پنجم مرتبط است که هم بعنوان یک ساختار نظامی از استفاده می شده است و هم  شهری درون شهر نیز بود که بعنوان محل زندگی درباریان سلطنتی ازبکستان هم مورد استفاده قرار میگرفته. ارگ مزبور تا سال 1920 بواسطه روس ها بعنوان قلعه بکار گرفته شده بود.هر چند امروزه قسمت اعظم این ارگ صدمه دیده و نابود گردیده است ولی کماکان از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر بخارا شمرده می شود.

1 hamgardi 7 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

بودای بزرگ لشان « چین»

در بخش جنوبی استان سیچوان کشور چین، بودای بزرگ لشان با 71 متر بلندی ، در نزدیکی شهر لشان واقع شده است که در دوران سلسله تانگ بنا شده است، از این سازه به عنوان معماری های ناشناخته در جهان و یا معماری های زیبا در جهان بزرگترین پیکره سنگی بودا در جهان نام برده می شود که اولین پرستشگاه بودایی بوده که در چین واقع شده است. وسعت شانه های بودا  28 متر، سرش 14٫7 متر طول و 10 متر عرض دارد و در مجموع 1021 تکه مو به آن وصل شده است. در روی پاهایش که هر کدام  از آنها 8٫5 متر است به راحتی 100 نفر میتوانند براحتی جای بگیرند. ساخت این مجسمه در سال 713 میلادی شروع شد و در نهایت در سال 803 تکمیل و به پایان رسید.

1 hamgardi 10 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

1 hamgardi 11 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

چاند بائوری« هند»

یک چاه پله عظیم با تعدد پله های بسیار که در 100 کیلومتری شهر جیپور واقع در جاده آگرا می باشد با نام چاند بائوری که در کشور عجایب یعنی هند قرار دارد. چاه پله ها بناهای معروف هندی بودند که از پلکان متعددی ساخته می شدند که به چشمه یا آب انبار ختم می شدند.این مکان ها، بیشتر در غرب کشور هندوستان قرار داشتند. قدمت ساخت این سازه به سال 800 میلادی مربوط می گردد که مشتمل از 3500 پله چسبیده به دیوار مورب است که به عمق 13 طبقه پایین می رود و به یک منبع آب زیرزمینی ختم می شود. چاند بائوری بزرگترین چاه پله در کل کشور هندوستان محسوب میشود.

1 hamgardi 13 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

چان چان «پرو»

چان چان یک مکان سایت باستان شناسی در موقعیت منطقه ای پرویی لا لیبرتاد قرار گرفته ، که در حدود سالهای 1300 ساخته شده است و فضای 20 کیلومتری را شامل می شود. این شهر دیوارکشیده ، تقریبا 60000 نفر درون آن جای می گرفته و منبعی عظیم از طلا ، نقره و سرامیک بوده است.

1 hamgardi 16 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

دژ دراور « پاکستان»

قلعه دراور در صحرای چولیستان در منطقه پنجاب واقع در کشور پاکستان قرار گرفته است که مشتمل از 40 دیواره سنگری چشمگیر و بزرگ است که محیط دیوارهای آن ، 1500 متر و ارتفاع آن 30 متر است.. این قلعه در سال 1733 بنا شده است. این معماری در مکانی قرار گرفته است که از بسیاری از نقاط صحرای چولیستان به خوبی نمایان وقابل دید است.

1 hamgardi 19 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

1 hamgardi 20 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

لاس پوزاس« مکزیک»

لاس پوزاس در همجواری با یکی از روستاهای مکزیکی واقع شده است ، مجموعه ای سورئال و البته جذاب از معابد ، پل ، مجسمه ، پله ها و بناهایی است که در جوار آبشار های زیبا و فوق العاده ساخته شده اند. این عمارت را یک شاعر بریتانیایی به نام ادوارد جیمز در سالهای 1960 به وجو آورده است ، این شاعر با این کار قصد ایجاد یک نسخه از بهشت را برای خودش با آن شکلی که در ذهن خود از بهشت دارد را بسازد. ساخت و ساز این عمارت بیش از 5 میلیون دلار هزینه در بر داشت که او این مبلغ را با مزایده گذاشتن آثار هنریش به دست آورد.

1 hamgardi 25 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

مقبره بیبی کا «هند»

این بنا، شباهت زیادی به تاج محل معروف و شناخته شده در آگرا دارد ، قدمت ساخت آن،  سال 1679 میلادی می باشد. ششمین پادشاه گورکانی به حرمت و احترام همسرش و در کشور هند  واقع در شهر اورنگ آباد با سنگ های مرمر سفید ایجاد شد. ولی از آنجایی که شاهزاده ای که دستور ساخت این عمارت را داد به اندازه شاه جهان ، سازنده تاج محل آگرا ، دارا و ثروتمند نبود ناچار شد این آرامگاه را بسیار کوچک تر و محقرانه تاسیس کند. به گونه ای که این عمارت  با نام ” تاج محل فقیر” در هندوستان و جهان شناخته می شود.

1 hamgardi 28 - معماری های شگفت انگیز در جهان ‏| معرفی معماری های ناشناخته در جهان

منبع : سایت همگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *