میراث فرهنگی یمن در معرض نابودی قرار دارد

n83152765 72748686 - میراث فرهنگی یمن در معرض نابودی قرار دارد
میراث فرهنگی یمن در معرض نابودی قرار دارد
میانگین 1.5 (30%) از 2 رای

میراث فرهنگی یمن در معرض نابودی قرار دارد

میراث فرهنگی یمن در معرض نابودی قرار دارد

به گزارش روز یکشنبه خبر شبکه خبری الجزیره، یمن که در میان کشورهای خاورمیانه جزو دارندگان غنی ترین تمدن ها و آثار باستانی است و از نظر جغرافیایی میان شبه جزیره عربستان، شرق آفریقا واقیانوس هند قرار دارد به دلیل بارش های فصلی به مدت طولانی قبل از اسلام ،به مهد تمدن های بزرگ تبدیل شده بود.
علاوه بر عوامل مذکور ،که در تنوع فرهنگی یمن سهیم هستند این کشور دربرگیرنده مراکز میراث جهانی یونسکو از جمله شهر قدیمی صنعا و مسجد بزرگ شهر قدیمی اب می باشد.
بر اساس این گزارش ،میراث فرهنگی یمن بر اثر جنگ در معرض نابودی قراردارد به طوری که درسه سال گذشته سدهای قدیمی ومساجدی که قدمت آن به قرون وسطا برمی گردد تخریب شده، موزه ها و آثار دوران استعماری این کشور آسیب زیادی دیده و این در حالی است که رسانه ها توجه زیادی به این موضع نکرده اند.
این گزارش می افزاید، تخریب کتابخانه های یمن یکی از داستان های فراموش شده از تراژدی یمن است که تفاوتی با غارت وویرانی شهر تمبکتو مالی درسال 2013 ندارد.
دست نوشته ها (خطاطی) اسلامی یکی از بزرگترین گنج های تاریخ یمن است ومشهورترین آن بخشی از ‘قرآن صنعا’ می باشد که در طبقه بالای مسجد جامع این شهردر سال 1972 کشف وهمچنان در این مکان نگهداری می شود.
‘قرآن صنعا’ یکی از قدیمی ترین قرآن های جهان است که قدمت آن به قرن هفتم بر می گردد زیرا نگارش آن با قرآن های دیگر تفاوت دارد.
از دیگر آثار باستانی یمن می توان به مجموعه کتاب های خطی زیدیه ، کتاب های اهل سنت ودوازده امامی ها واسماعیلیه ها اشاره کرد.
تاریخ تفکر اسلامی نیز در یمن دارای سابقه واهمیت بسزایی است که از کتاب وآثار نویسندگان یمنی میتوان به این موضوع پی برد .
یمن از سال 2015 تاکنون مورد حملات نظامی ومحاصره زمینی هوایی ودریایی ائتلاف سعودی قرار دارد که بر اثر آن تاکنون بیش از 13 هزار تن کشته وهزاران تن دیگر زخمی شده اند.
فراهنگ** 1453 ** 1418

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *