نروژ

roros - نروژ

نروژ با نام رسمی پادشاهی نروژ یک کشور پادشاهی مستقل و متمرکز است و پایتخت آن شهر اسلو می باشد.زبان نروژی یک زبان هندواروپایی از شاخهٔ گروه زبان‌های اسکاندیناویایی خانوادهٔ زبان‌های ژرمنی است. نروژی زبان رسمی کشور نروژ است. از مردم نروژ 83 درصد به عنوان مسیحی ثبت شده‌اند که 79 درصد آن ها مربوط به پیروان آیین لوتری می باشد. در سرشماری‌ها، تنها 20درصد از مردم نروژ گفته‌اند که دین در زندگی آن‌ها دارای نقش با اهمیت است. امروزه تنها 2درصد از مردم نروژ در آیین‌های کلیسا حضور پیدا می‌کنند که پایین‌ترین درصد در میان کشورهای اروپا است.

جاذبه های گردشگری نروژ

آبشار ورینگفوسن

آبشار ورینگفوسن (Voringfossen)

آبشار ورینگفوسن مشهورترین آبشار نروژ است که با 180متر ارتفاع در رده‌ی هشتاد‌و‌سوم فهرست بلندترین آبشار‌های نروژ قرار دارد. این آبشار بین اسلو و برگن واقع شده ، 200 سال است که مورد توجه گردشگران قرار دارد. برای رسیدن به هتلی که بر بالای آن ساخته شده، مهمانان باید 1500 پله را بالا بروند. یک نیروگاه برق‌ آبی در بالای این آبشار احداث شده‌ است.

موزه‌ی کشتی وایکینگ‌ها

موزه‌ی کشتی وایکینگ‌ها

قرن‌ها پیش، وایکینگ‌ها در دریاهای شمالی سفر می‌کردند و موجب ایجاد ترس و وحشت در اهالی مناطقی که قصد حمله به آنجا را داشتند، می‌شدند. امروزه گردشگران می‌توانند در موزه ی اسلو برخی از کشتی‌های متعلق به وایکینگ‌ها و مربوط به قرن نهم را بازدید کنند. یکی از این کشتی‌ها، کشتی اوزبرگ است که در گورپشته‌ای در نزدیکی اوزبرگ یافت شده‌است.

کلیسای چوبی Heddal

کلیسای چوبی Heddal

این کلیسا که بر طبق افسانه‌های محلی تنها در سه روز و توسط 5 کشاورز و تماماً از چوب ساخته شده، بزرگ‌ترین کلیسای چوبی نروژ است. پس از بازسازی و ترمیم‌هایی که بر روی این بنا انجام شده، این کلیسا هم اکنون نیز برای انجام مراسم ازدواج و روزهای یکشنبه در ماه‌های تابستان، استفاده می‌شود.

آبدره‌ی Geirangerfjord

آبدره‌ی Geirangerfjord 

مشهورترین جاذبه‌های گردشگری نروژ، آبدره‌ها باشند. زیباترین آنها Geirangerfjord است که در جنوب غربی نروژ و در نزدیکی شهر ساحلی السوند واقع شده و نزدیک به 15 کیلومتر طول دارد. این آبدره یک شگفتی طبیعی است که با صخره‌های بلند و باشکوه و کوه‌های سرسبزی به ارتفاع 1000متر، احاطه شده‌است. آبشار‌های زیبا و مزارع و چشم اندازهای بی‌نظیر، به زیبایی این منطقه افزوده‌است.

یخچال طبیعی Jostedalsbreen

یخچال طبیعی Jostedalsbreen

برای توصیف بزرگ‌ترین یخچال طبیعی اروپا همین دو کلمه کافی است؛ پوشیده از یخ و چشم‌نواز. این یخچال در جنوب نروژ و در پارک ملی Jostedalsbreen Glacier قرار دارد. شما در این منطقه اجازه‌ی پیاده‌روی و اسکی روی یخ خواهید داشت اما باید توجه کنید که تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید تا هنگام انجام این فعالیت‌های ورزشی، خطری تهدیدتان نکند.

ساختمان پارلمان اسلو

ساختمان پارلمان نروژ

ساختمان پارلمان نروژ یا استورتینگ واقع در شهر اسلو، در سال 1866 به اتمام رسید. این سازه خیلی به ساختمان‌های پارلمان دیگر شباهت نداشت. در طراحی بنا از معماری فرانسه و ایتالیا الهام گرفته شده است. با توجه به اینکه ساختمان برای حضور همه کارکنان پارلمان بسیار کوچک است، ساختمان‌های دیگری در اطراف نیز برای جای دادن باقی کارمندان در نظر گرفته شدند. ساختمان پارلمان در زمان جنگ جهانی دوم توسط آلمانی‌ها اشغال شد.دو مجسمه شیری که در ورودی پارلمان قرار دارند توسط یک زندانی در استحکامات آکرشوس ساخته شدند. وی که در ابتدا محکوم به مرگ شده بود، بعداً حکم حبس ابد گرفت. این دو شیر به قدری مورد پسند افتادند که کم‌کم تبدیل به نمادی از پارلمان اسلو شدند. این موفقیت بزرگ اثر هنری مجرم زندانی، سبب آزادی وی در سال 1872 شد. او بعد از خروج از زندان به آمریکا مهاجرت کرده و زندگی جدیدی را ساخت.

غذاهای معروف نروژی

فیسکبولر

غذا‌های نروژی - بهترین غذای نروژ

سیب زمینی لفسه

غذا‌های نروژی - بهترین غذای نروژ

گوشت گوزن شمالی

غذا‌های نروژی - بهترین غذای نروژ

سالمون

غذا‌های نروژی - بهترین غذای نروژ

وافل نروژی

غذا‌های نروژی - بهترین غذای نروژ

هات داگ

غذا‌های نروژی - بهترین غذای نروژ

آیا می دانید نروژ :

  1. درسال 2014 از نظر شاخص ثروت و سلامت رتبه اول را کسب کرد.
  2. درسال 2008 به یک پنگوئن مقام شوالیه اعطا کرد.
  3. تمامی زندانیان در سلول های خود مجهز به اینترنت می باشند.
  4. بعد از جنگ جهانی دوم کلا 10 پلیس در این کشور کشته شده.
  5. هنگام چاپ یک کتاب دولت 1000 جلد از آن را می خرد و به کتاب خانه ها اهدا می نماید.
  6. تمامی دانشگاه های دولتی برای همه افراد در سراسر جهان رایگان می باشد.

برای خرید بلیط ارزان هواپیما نروژ و یا بلیط اسلو از طریق ایرلاین های : لوفت هانزا ، ترکیش ، قطر، امارات ، اتریشی، آلیتالیا، KLM و …. با راه سبز تماس حاصل فرمائید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *