هفته فرهنگی ایران در روسیه آغاز شد

n83021913 72527466 - هفته فرهنگی ایران در روسیه آغاز شد

هفته فرهنگی ایران در روسیه آغاز شد

n83021913 72527466 - هفته فرهنگی ایران در روسیه آغاز شد

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، مهدی سنایی سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در مراسم رسمی افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در روسیه در تئاتر شهر مسکو اظهار داشت: در شرایطی که هیات های رسمی بلند پایه دو کشور در روزهای آتی برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی تشکیل جلسات می دهند، برگزاری برنامه های فرهنگی برای ارتقای روابط و شناخت در این عرصه نیز اهمیت خاصی دارد.
وی ضمن اشاره به سنت، فرهنگ و هنر چند هزار ساله ایران و همچنین سطح بالای ادبیات و هنر روسیه در عرصه بین المللی افزود: این مولفه ها امکان مناسبی برای گسترش همکاری های فرهنگی را در کنار حوزه های اقتصادی و سیاسی و همچنین بشردوستانه فراهم می کند.
سنایی در ادامه تاکید کرد: با اضافه شدن برنامه های فرهنگی، علمی و دیپلماسی مردمی به عرصه همکاری های ایران و روسیه، همه جوانب ممکن پوشش داده می شود.
وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نیز شاهد برگزاری چنین برنامه هایی باشیم و از نهاد های دخیل در سازماندهی هفته فرهنگی ایران در روسیه تشکر کرد.
«ابوذر ابراهیمی ‌ترکمان» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنان کوتاهی بر پیام صلح و دوستی ملت ایران به جهانیان اشاره کرد و گفت: امروز هنرمندان مسلمان ایرانی برای نشان دادن پیام دوستی، برادری و صمیمیت ملت ایران با سایر مردم جهان از جمله روسیه، هنر خود را در هفته فرهنگی ایران به نمایش می گذارند.
وی گفت: فرهنگ و هنر ایران اسلامی مانند رودخانه ای است که از دوستی و صمیمیت سرچشمه گرفته است و هر کجا که می رود، پیام آور صلح و دوستی میان ملت ها است.
ترکمان ادامه داد: بین ایران و روسیه مشترکات فرهنگی بی شماری وجود دارد و هر دو کشور آثار مخرب جنگ را تجربه کرده اند و پدران ما با کوله باری از تجربه تصمیم گرفتند که روابط فرهنگی گسترده ای را با یکدیگر برقرار کنند.
وی در تاکید اظهارات خود گفت: حدود 200 سال پیش نخستین کتاب فارسی به روسی ترجمه شد و در مقابل یکصد سال پیش در ایران نخستین کتاب روسی به فارسی برگردانده شد و ما اینجا آمده ایم که بگوئیم، «زنده باد صلح و دوستی میان ملت ها».
ولادیمیرویچ استپانوف معاون وزیر فرهنگ روسیه نیز در این مراسم پیام وزیر این کشور را خواند.
وی به نقل از وزیر فرهنگ روسیه اعلام کرد: ایران و روسیه در سالیان اخیر روابط فرهنگی خود را روز بروز بیشتر کرده اند و هنرمندان، موسیقی دانان، سینماگران و سایر فعالان هنری ایران روابط دوجانبه و تنگاتنگی با یکدیگر پیدا کرده اند.
استپانوف افزود: رفت و آمد هیات های فرهنگی دو کشور و ارتباطات مستقیم ناشران و هنرمندان ایران و روسیه گویای نزدیکی بیش از پیش دو کشور به یکدیگر است و ما امیدواریم روز بروز شاهد گسترش بیشتر روابط فرهنگی دو ملت باشیم.
در این مراسم همچنین از ویتالی نائو مکین رئیس انستیتوی مطالعات شرق شناسی آکادمی علوم روسیه، میخائیل باریسویچ پتروفسکی مدیر موزه ارمیتاژ و ولادمیر سرگویچ مالیشف رئیس انستیتوی نسخ خطی روسیه به خاطر فعالیت های آنان در شناساندن هر چه بیشتر فرهنگ و هنر ایرانی به مردم روسیه تجلیل شد.
به گزارش ایرنا، هفته فرهنگی ایران 12 تا 18 شهریور و با هدف آشنایی بیشتر مردم روسیه با فرهنگ ایرانی در شهرهای مسکو و اوفا برگزار می شود.
در طول برگزاری هفته ایران در روسیه، برنامه های مختلفی توسط گروه های موسیقی و هنرمندان فعال در زمینه صنایع دستی، قهوه خانه و سفره خانه سنتی، نقالی، کتاب آرایی برگزار می شود و محصولات ایرانی به نمایش در خواهند آمد.
تعدادی فیلم سینمایی و مستند ایرانی نیز در هفته فرهنگی ایران در مسکو به نمایش گذاشته می شود و یک هیات رسمی از ایران برای رایزنی و گفت وگو با مقامات فرهنگی روسیه به این کشور سفر می کنند.
نفس، شیار 143، پری دریایی، سکوت رعنا و فصل نرگس از جمله فیلم های ایرانی هستند که قرار است در طول هفته فرهنگی ایران در مسکو به نمایش گذاشته شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *