میدان تایمز نیویورک

1 hamgardi 12 1024x640 - میدان تایمز نیویورک
 

شاید شنیده باشید که می گویند، نیویورک شهری است که هرگز به خواب نمی رود. این لقب به دلیل وجود میدان تایمز در نیویورک می باشد. میدان تایمز نیویورک یکی از محبوب ترین و معروف ترین میدان های جهان است که گفته می شود سالانه بیش از 50  میلیون نفر از این میدان بازدید می کنند. چه ویژگی هایی باعث شده تا این میدان یکی از پرگردشگرترین جاذبه های آمریکا محسوب گردد؟ در این بخش با ما همراه باشید تا با معماری میدان تایمز نیویورک و ویژگی های خاص آن بیشتر آشنا شوید.
1 hamgardi 1 - میدان تایمز نیویورک

9 حقیقت مهم در مورد میدان تایمز نیویورک

میدان تایمز یکی از معروف ترین میدان های جهان است که در محله منهتن در شهر نیویورک آمریکا واقع شده است. این میدان در تقاطع خیابان برادوی و خیابان هفتم قرار دارد و به دلیل وجود مرکز خرید شهر نیویورک در این بخش، یکی از معابر اصلی شهر محسوب می گردد. از این رو روزانه افراد زیادی خواسته یا ناخواسته از میدان تایمز در نیویورک می کنند.
با تمام شلوغی ها و سروصداها و هرج و مرج هایی که در میدان تایمز نیویورک دیده می شود، عبور از این میدان همچنان یکی از جذاب ترین فعالیت های افراد خصوصا مسافران و گردشگران می باشد. در این میدان شما تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی فراوانی را مشاهده می کنید که بدنه ی ساختمان های دور میدان را پوشانیده اند. همچنین افراد زیادی را در این میدان مشاهده می نمایید که به دوربین هایی در دست منتظر ثبت لحظه های به خاص و به یادماندنی هستند. شاید به همین دلیل این میدان به عنوان محبوب ترین میدان شبکه ی اجتماعی اینستاگرام نیز شناخته می شود.
این میدان مدرن و زیبای امروزی تاریخی جذاب و پرحادثه دارد که در ادامه این مطلب به بخشی از آن اشاره می گردد.
1 hamgardi 2 - میدان تایمز نیویورک

ساختمانی قدیمی و پردرآمد

در گوشه ای از این میدان که خلوت تر از سایر نقاط آن می باشد، یک ساختمان قدیمی دیده می شود. این ساختمان در سال 1904 و قبل از توسعه ی میدان تایمز، ساخته شد و به عنوان ستاد نشریه ی نیویورک مورد استفاده قرار گرفت و در سال 1995 توسط برادران لهمان (Lehman) خریداری شد.
این ساختمان اکنون فرسوده شده و کسی در آن سکونت ندارد. املاک «جیمزتاون» (Jamestown)، 3 طبقه از این ساختمان قدیمی را برای قرار دادن توپ سال نو اجاره کرده است و هرساله مراسم پرتاپ توپ سال نو از این ساختمان انجام می شود. اما این تنها فعالیت این ساختمان متروک نیست. مالکان ساختمان، برادران لهمان، از این ساختمان برای قرار دادن بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده می کنند و سالانه 23 میلیون دلار از این بیلبوردها در آمد دارند.
1 hamgardi 3 - میدان تایمز نیویورک

نامگذاری این میدان در سال 1904

میدان تایمز در نیویورک، در قدیم میدان لانگاکر (Longacre)  نامیده میشد. پس از ساخت ساختمان ستاد نشریه تایمز در سال 1904 ، این میدان به میدان تایمز تغییر نام داد. البته برخلاف تصور بسیاری از افراد، تایمز میدان نیست بلکه به صورت یک مربع است که این مربع توسط تاتر برادوی (Broadway)  به صورت اریب قطع شده و اکنون به شکل یک مثلث درآمده است.
1 hamgardi 4 - میدان تایمز نیویورک

خطرناک ترین مکان نیویورک

مکانی که امروزه به عنوان یکی از پرزرق و برق ترین میدان های دنیا مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است، روزگاری یکی از خطرناک ترین محله های شهر نیویورک به شمار می رفت. مصرف مواد و وقوع جرم در این منطقه چنان بالا بود که گردشگران و حتی افراد محلی از عبور از این محل اجتناب می کردند. تا جایی که در سال 1981 میلادی نشریه ی رولینگ استون(Rolling Stone) خیابان 42 شرقی را به عنوان ناامن ترین محله ی آمریکا معرفی نمود.
1 hamgardi 6 - میدان تایمز نیویورک

تجهیزات صوتی مخفی

اگر به محوطه ی مثلثی شکل در بین سه خیابان چهل و پنجم و چهل و ششم و برودوی (Broadway) بروید، یک بافت لایه ای از صداها را به صورت 24 ساعته خواهید شنید. این صدای ماکس نئوهانس (Max Neuhans) است که از تجهیزات مخفی نصب شده در زیر قفسه ی آهنی ورودی متروی این میدان خارج می شود. این کار مربوط به پروژه ای با نام دیا بیکن (Dia Beacon) می باشد که در بخش های دیگر شهر نیز به همین ترتیب ابداعات هنری را انجام داده است. این اتصالات توسط بنیاد دیا (Dia)  نگهداری می گردد.
1 hamgardi 7 - میدان تایمز نیویورک

آثارهنری بر روی دیوار مترو

یک هنرمند نیویورکی تصاویر زیبایی را بر روی دیوار ایستگاه مترو خیابان چهل و دوم در میدان تایمز نقاشی کرده است. این هنرمند روی لینخشتاین(Roy Lichtenstein) نام داشته و نقاشی هایش در گالری موما (MoMa)  و موزه ی مت (Met)  به نمایش گذاشته می شود. این نقاشی هنرمندانه قطاری را نشان می دهد که در یک ایستگاه زیرزمینی حرکت می کند. این تصویر از کتاب های داستان های مصور الهام گرفته شده است و ظاهری زیبا بر روی دیواره ی مترو و میدان ایجاد کرده است.
1 hamgardi 8 - میدان تایمز نیویورک

بقایای یک تاتر قدیمی در میدان تایمز

معماری میدان تایمز نیویورک از اوایل سال 1900 میلادی، به عنوان مرکز حوزه ی تاتر نیویورک، دارای تاترهای بسیار لوکس و باشکوهی شد. از اوایل قرن بیستم این مراکز تئاتر خراب شده  یا به فعالیت های دیگری اختصاص پیدا کردند، اما همچنان بقایای برخی از این تاترهای مجلل و زیبا در این میدان به چشم می خوردند. یکی از این ساختمان ها، تئاتر سابق لویس مِی فِیر (Loews MayFair) در خیابان چهل و هفتم و بزرگراه هفتم می باشد که اکنون به عنوان یک مغازه ی سوغاتی فروشی مورد استفاده قرار گرفته است.
1 hamgardi 9 - میدان تایمز نیویورک

میدان تایمز محل ثبت قدیمی ترین عکس های آمریکایی

آلفرد ایشنستادت (Alfred Eisenstaedt)، عکاس مجله لایف (Life Magazine) سال های پیش و در پایان  جنگ جهانی دوم، عکسی را در این میدان ثبت کرده که امروزه یکی از معروف ترین عکس های قدیمی آمریکاست. در این عکس سربازی دیده می شود که کودکی را که در دستان یک پرستار است، می بوسد. با این که کسی نیست که این عکس را ندیده باشد، اما هویت صاحبان این عکس  کسی نیست که این عکس را ندیده باشد، اما هویت افرادهرگز معلوم نشد و تاکنون در هاله ای از ابهام باقی مانده است.
1 hamgardi 10 - میدان تایمز نیویورک

کافه سنترال، کافه ای مخفی میدان تایمز

کافه ها و رستوران های مخفی زیادی در نیویورک وجود دارند. یکی از این کافه ها، کافه سنترال (Centrale) می باشد. این کافه در یکی از خانه های خیابان چهل و ششم غربی  قرار داشته و محل دورهمی بازیگران تاتر های برودوی، مانند الساندرو نیولا (Alessandro Nivola) می باشد.
1 hamgardi 11 - میدان تایمز نیویورک

تایمز نورانی ترین میدان دنیا

معماری میدان تایمز نیویورک دارای آلودگی نوری است. به این معنی که در شب این میدان به حدی نورانی و روشن است که تا نبینید متوجه ی نخواهید شد که چه می گویند. شما در شب و پس از تاریک شدن هوا نیز این میدان را همانند روز خواهید دید. تا جایی که گفته می شود این میدان در خارج از زمین و توسط فضانوردان نیز قابل تشخیص است

منبع : همگردی

1 دیدگاه برای ”میدان تایمز نیویورک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *