ورود خودرو به جاده تخت جمشید ممنوع می‌شود

n83104888 72667747 - ورود خودرو به جاده تخت جمشید ممنوع می‌شود

ورود خودرو به جاده تخت جمشید ممنوع می‌شود

n83104888 72667747 - ورود خودرو به جاده تخت جمشید ممنوع می‌شود

«حمید فدایی» روز دوشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا عنوان کرد: طرح ساماندهی محور ورودی تخت جمشید یکی از مهم‌ترین طرح‌های در حال انجام ماست.
وی تاکید کرد: گردشگران پس از طی مسیر مرودشت تا میدان ملل به یک سه‌راهی می‌رسند که یک شاخه آن، جاده اختصاصی و محور سه کیلومتری است که به تخت جمشید ختم می‌شود.
فدایی ادامه داد: دو طرف این محور پیش از انقلاب، درختکاری شده بود و موضوع تملک، مدیریت و ساماندهی آن پیوسته با میراث فرهنگی بوده است.
او افزود: بازدیدکننده‌ها در ایام پر ترافیک (پر تردد) مخصوصا در تعطیلات نوروز از شلوغی و بی‌نظمی این جاده گلایه‌های فراوانی داشتند و از طرفی شانه‌های خاکی جاده هم ایجاد گرد و خاک می‌کرد و چون پارکینگ (توقفگاه) ما در انتهای این محور نزدیک صفّه (تختگاه) تخت جمشید است، ازدحام و آلودگی بسیار نا زیبا بود و کار را سخت می‌کرد.
مدیر پایگاه تخت جمشید تصریح کرد: در طرح ساماندهی، دو طرف محور یعنی شانه‌های خاکی را به پیاده‌راه تبدیل می‌کنیم و وسایل نقلیه نیز می‌توانند از بین این دو پیاده‌راه یعنی جاده وسط عبور کنند.
او تاکید کرد: در نظر داریم تا بین راه پارکینگی تعبیه شود و گردشگران پس از پارک (متوقف کردن) خودروهایشان در این محل، از خودروهای برقی، درشکه‎، دوچرخه و یا پیاده مسیر کوتاه باقی‌مانده را تا ورودی تخت جمشید طی کنند.
فدایی افزود: از سال قبل تاکنون این طرح را از سه کیلومتری و از مبدا میدان ملل کلید زدیم و در فاز اول، 530 متر از مسیر بعد از میدان ملل را آماده کردیم طوری که شانه‌های خاکی دو طرف جاده با بلوک‌های بتنی یک متر در هشتاد سانتی‌متر به صورت زیبایی تسطیح و پیاده‌راه شد.
وی اظهار کرد: در فاز دوم تلاش می‌کنیم اجرای 2 هزار و پانصد متر باقی‌مانده را در قالب برگزاری یک مناقصه انجام دهیم که پیش‌بینی می‌کنیم این کار تا پایان پروژه به دو سال زمان نیاز داشته باشد.
فدایی یادآور شد: این محور عرض خوبی دارد به این ترتیب که هر کدام از پیاده‌راه‌ها در طرفین، هشت متری هستند و جاده ماشین‌رو در وسط هم لاین‌های (خطوط) رفت و برگشت مجزا دارد و همه اینها باز هم دو شانه خاکی در طرفین خواهند داشت.
فراهنگ**3079** 1055

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *