پروژه احیای کاشی‌کاری‌های ضلع شمالی کاخ نیاوران پایان یافت

n83023442 72530273 - پروژه احیای کاشی‌کاری‌های ضلع شمالی کاخ نیاوران پایان یافت

پروژه احیای کاشی‌کاری‌های ضلع شمالی کاخ نیاوران پایان یافت

n83023442 72530273 - پروژه احیای کاشی‌کاری‌های ضلع شمالی کاخ نیاوران پایان یافت

به ‌گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، سید رحمت الله رئوف حنان اظهار کرد: احیای کاشی‌کاری های ضلع شمالی کاخ اختصاصی نیاوران پس از ارائه پیشنهاد های دفتر فنی این مجموعه و تصویب در شورای راهبردی با نظارت دفتر فنی از مرداد ماه سال 95 آغاز شد.
وی افزود: پس از شناخت و بررسی وضع موجود و آسیب شناسی عوامل فرسایش، طرح اجرا شد و پس از دو سال عملیات حفاظتی و مرمتی به اتمام رسید.
رئوف حنان درخصوص ضرورت احیای این کاشی‌کاری ها گفت: حفاظت و نگهداری از اصل اثر از مهمترین وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و از این روی در این طرح، کاشی‌کاری‌ها نیز به حالت نخست خود مطابق طراحی دوره پهلوی بازسازی شد.
او درخصوص چگونگی اجرای پروژه تصریح کرد: در این طرح پس از بررسی و آسیب شناسی، راهکار عملیاتی ارائه و مصوب شد و در ادامه تمامی جزئیات آجر، سنگ و کاشی کاری ها مستند نگاری و چربه‌برداری شد.
مدیر مجموعه نیاوران افزود: احیا و بازسازی کانال زهکش اقدام دیگری بود که انجام شد و معماری محل به شکل اولیه خود بازگشت و طی آن کانال زهکش و گاترها (جوی آب) و همچنین شیب سقف کانال جهت جمع آوری رطوبت نزولی موجود در آن بازسازی و اصلاح شد و در نهایت تمامی قاب های کاشی، سنگ‌های ازاره و آجرکاری ها مطابق مستندنگاری صورت گرفته با در نظر گرفتن طرح اولیه اجرا شد.
رئوف حنان همچنین درخصوص احیای کاشی کاری شکارگاه گفت: از دیگر اقداماتی که در این محوطه انجام شد مستندنگاری شکارگاه و بازسازی سقف فوقانی و کاشی کاری آن و همچنین راه اندازی مجدد تأسیسات نورپردازی و آبرسانی مربوط به آبنمای شکارگاه بود.
به گفته مدیر کاخ موزه نیاوران، پس از اتمام پروژه مسیر تردد و باغ راه ‌ها توسط سنگ ‌های قدیم دوباره احیا شد و علاوه بر اصلاح شیب ‌بندی محوطه پیرامونی، آرایش فضای سبز آن نیز مطابق با تصاویر قدیم انجام شد.
کاشی‌ کاری های به کار رفته در تزئینات محوطه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در ضلع شمالی کاخ اختصاصی نیاوران به دلیل شرایط جوی و محیطی طی سال های گذشته دچار فرسایش و آسیب دیدگی شده بود که با اجرای این طرح، کاشی های آسیب دیده احیا شد و فضا به حالت اول خود بازگشت.
فراهنگ**3079** 1701

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *