پژوهشگاه میراث و معاونت مالکیت فکری دادگستری همکاری می کنند

n83005875 72499937 - پژوهشگاه میراث و معاونت مالکیت فکری دادگستری همکاری می کنند

پژوهشگاه میراث و معاونت مالکیت فکری دادگستری همکاری می کنند

n83005875 72499937 - پژوهشگاه میراث و معاونت مالکیت فکری دادگستری همکاری می کنند

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، با توجه به ظرفیت های موجود در وزارت دادگستری و پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری در زمینه حقوق مالکیت فکری و قصد طرفین در استفاده از توانمندی های یکدیگر برای ارتقای سطح حقوق مالکیت فکری، تفاهم نامه همکاری بین این دو نهاد به امضای سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری و محمود حکمت نیا سرپرست معاونت حقوق مالکیت فکری وزارت دادگستری رسید.
بر اساس این تفاهم نامه، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در زمینه حقوق مالکیت فکری برای ارتقای سطح دانش، استفاده از نظرات مشورتی در زمینه های مختلف به ویژه در سیاست گذاری و تدوین لوایح مرتبط با حقوق مالکیت فکری و برگزاری همایش ها و نشست های تخصصی در زمینه حقوق مالکیت فکری برای نهادینه سازی و کمک به ارتقای آگاهی عمومی انجام می شود.
همچنین ، انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک در زمینه حقوق مالکیت فکری برای ایجاد چرخه علم و ثروت و تقویت اقتصاد دانش بنیان، مشاوره و همکاری در امور حمایت و اجرای حقوق مالکیت فکری به ویژه در زمینه حمایت از نمودهای فرهنگ عامه (فولکلور)، تعیین، تبیین و پیاده سازی رویکردها و فرآیندها برای استفاده از نظرات مشورتی طرفین در زمینه های مختلف به ویژه در سیاست گذاری و تدوین لوایح مرتبط با حقوق مالکیت فکری در قلمرو این همکاری جای می گیرد.
کمک به ایجاد توازن و افزایش همکاری ها میان حوزه عمومی و خصوصی حقوق مالکیت فکری، ارتقای همکاری با تعیین اولویت ها در زمینه ارتباط حقوق مالکیت فکری با سایر حوزه ها مانند آموزش، فرهنگ و اشتغال، همکاری برای تدوین و پیشنهاد قوانین و مقررات برای حمایت از حوزه های جدید حقوق مالکیت فکری و اصلاح مقررات و ساختارهای موجود، به ویژه در دو حوزه نمودهای فرهنگ عامه ( فولکلور) و دانش سنتی نیز در قالب این همکاری صورت می گیرد.
تدوین و پیشنهاد سیاست ها و راهکارهای انتشار سریع دانش و ترغیب دسترسی به آن از طریق حقوق مالکیت فکری و پیشنهاد و ارائه راهکار برای حمایت از حقوق مالکیت فکری ایرانیان در سطح بین المللی و مقابله با سیاست های تحریمی در این حوزه نیز در این همکاری انجام می شود.
بر اساس این تفاهم نامه و به منظور تحقق مفاد تفاهمنامه کمیته راهبری با عضویت نمایندگان تام الاختیار طرفین با هدف برنامه ریزی ، هدایت، پیگیری و نظارت بر اجرای مطلوب تفاهم نامه تشکیل می شود.
دستورالعمل اجرایی مورد نیاز هر کدام از محورهای اشاره شده متناسب با ضوابط و مقررات از سوی کمیته راهبری تهیه و پس از تأیید طرفین برای اجرا ابلاغ خواهد شد.
طبق مقررات کلی این تفاهم نامه؛ طرفین این تفاهم نامه را بر اساس قوانین و مقررات ناظر بر موضوعات اجرا می کنند و در شرایطی که فعالیت های مشترک پژوهشی مشترک منجر به تولید یک دانش فنی و یا یک دستاورد شود نتایج حاصله از هر قبیل به طرفین تعلق دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *