پیشگامان جهانگردی ایران تجلیل شدند

n83050027 72575635 1024x683 - پیشگامان جهانگردی ایران تجلیل شدند

پیشگامان جهانگردی ایران تجلیل شدند

n83050027 72575635 - پیشگامان جهانگردی ایران تجلیل شدند

به گزارش خبرنگار ایرنا ،همایش «تهران و تحول در گردشگری» به مناسبت روز جهانی گردشگری شامگاه یکشنبه با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، عیسی امیدوار، اشکان بروج راهنمای گردشگری بین المللی و مدرس دانشگاه و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.
عیسی و عبدالله امیدوار دو برادر جهانگرد، پژوهشگر و مستندساز سال 1333 سفر پژوهشگرانه خود به دور دنیا را با دو دستگاه موتورسیکلت ماچلس 500 سی‌سی از تهران به ‌سوی مرز شرقیِ ایران با افغانستان آغاز کردند.
براساس اطلاعات دانشنامه ویکی پدیا عیسی متولد 1308 و عبدالله امیدوار متولد 1310 است.
آثار و وسایل همراه سفر برادران امیدوار در موزه ای در کاخ سعدآباد تهران در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.
براساس آنچه درباره این دو جهانگرد ایرانی آمده، مرحله نخست سفر برادران امیدوار هفت سال (تا سال 1340) به طول انجامید که در این مرحله با گذر از کشورهای افغانستان، پاکستان و هند به‌ سوی تبت و سپس آسیای جنوب شرقی و استرالیا سفر کردند؛ در ادامه همچنین با گذر از اقیانوس آرام به آلاسکا، آمریکای شمالی، و آمریکای جنوبی رفتند.
سرانجام این دو برادر با گذر از اقیانوس اطلس وارد اروپا شدند و در اقامت کوتاه خود از محل انتشار مقالات پژوهشیِ مربوط به سفرهایشان و مصاحبه با رسانه‌ های گوناگون اروپایی، منابع مالی موردنیاز برای مرحله دوم سفر خود (به آفریقا) را تأمین کردند.
بخشی از اقدامات آنان فروش مقالات پژوهشی به شرکت خودروسازی فرانسه (سیتروئن) بود که در ازای آن موفق به خریداری یک دستگاه خودرو ون دوسیلندر و دریافت مبالغ قابل‌ توجهی پول نقد شدند.
برادران امیدوار سال 1340 برای اقامتی سه ماهه از اروپا وارد ایران شدند و مرحله دوم سفرهای جهانگردی خود را با خودرو ون دوسیلندر از مرز جنوبی ایران با کویت آغاز کردند؛ سپس با گذر از عربستان سعودی و زیارت کعبه وارد آفریقا شدند.
شعار برادران امیدوار در سفرهایشان «همه متفاوت، همه خویشاوند» بود.
عبدالله در پایان این ماجراجویی کاوشگرایانه‌ 10 ساله در قاره‌ سیاه، جنوبگان (قطب جنوب)، آسیا، قطب شمال، آمریکا و استرالیا، در کشور شیلی ماند و به کار سینما مشغول شد و عیسی به وطن برگشت.
اردیبهشت 1394 دکتر کواک دبیرکل سازمان شهروند جهانی (WCO) از عیسی امیدوار به عنوان نخستین جهانگرد معاصر ایرانی که پیام صلح جهانی را با ایجاد دهکده‌ای جهانی برای مردم دنیا به ارمغان آورده است تقدیر و چهارمین مدال شهروندی جهان را به او اهدا کرد. دکتر کواک همچنین عیسی امیدوار را به عنوان مشاور خود در ایران برگزید.
به گزارش ایرنا ،عیسی امیدوار در همایش تهران و تحول در گردشگری با اشاره به سفر 10 سال و سه ماهه خود به همراه برادرش در دور دنیا گفت: ما با دو موتورسیکلت سفر خود را آغاز کردیم، این وسیله برای عبور از کوره راه ها انتخاب شد، هر چند در طول سفر با مشکلات متعددی روبه رو بودیم اما تجربیات بسیاری کسب کردیم.
وی هدف اصلی از سفر به دور دنیا را دیدار با اقوام بدوی در نقاط دوره افتاده کره خاکی، مطالعه و بررسی این اقوام عنوان و بیان کرد: ما از مشرق زمین سفر خود را آغاز کردیم؛ البته کشورهایی مانند هند و اندونزی بدوی نبودند بلکه تاریخ کهن داشتند و متمدن بودند.
امیدوار با بیان اینکه سه سال مطالعاتی در حوزه جغرافیا، زبان و برنامه ریزی برای سفر خود داشتیم اظهارداشت: خانواده نقش مهمی در انگیزه سفر ایفا می کند؛ مادرم اهل سفر بود و در کودکی حین سفر اطلاعاتی از شهرهای مختلف را به ما می داد و همین سفرها ضمن ایجاد انگیزه پرسش های بسیاری را برای ما ایجاد می کرد.
وی با بیان تجربه های خود از سفرهای مختلف در داخل و خارج از کشور گفت: من و برادرم عبدالله در طول سفر سعی می کردیم آداب، رسوم و افسانه های ملل مختلف را مطالعه و بررسی کنیم.
امیدوار افزود: حاصل سفرهای ما از جمله فیلم های تهیه شده در موزه ای کوچک در سعدآباد نگهداری می شود و سفرنامه ما نیز به زبان مختلفی از جمله اسپانیایی، انگلیسی و فرانسه ترجمه شده است.
به گزارش ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در ادامه این همایش با اشاره به اهمیت مقوله گردشگری با آشنایی با فرهنگ ها شعار روز جهانی گردشگری را «گردشگری و تحول دیجیتالی» خواند و گفت: تعریف سفر تغییر کرده و به معنای جا به جایی صرف از شهری به شهر دیگر نیست.
دلاور بزرگ نیا افزود: در گذشته می توانستیم سفرنامه ها را به صورت مکتوب مطالعه کنیم اما امروزه با تحولات فناوری و فضای مجازی به صورت روزانه و لحظه ای می توانیم در تجربیات افراد مختلف در سفر شریک شویم.
مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز در این همایش گفت: ممکن است به نظر برسد ایران از لحاظ فناوری پیشرو نیست اما اقدامات مثبتی در این حوزه صورت گرفته و ما می توانیم با بهره مندی از شیوه های نوین در حوزه گردشگری اقداماتی را به انجام برسانیم.

به گزارش ایرنا بروج از راهنمایان گردشگری بین المللی نیز در این همایش با موضوع «دیجیتالیسم سفر؛ گردشگری الکترونیک و آینده دنیای سفر» مطالبی را مطرح کرد.
این استاد دانشگاه گفت: وضعیت تولید محتوا در حوزه گردشگری بسیار نامناسب است و این موضوع از سوی افرادی که مطلب و ویدئو و… تولید می کنند، باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه براساس ماده 13 اعلامیه جهانی حقوق بشر، سفر حق بشر است افزود: سفر همیشه جریان دارد، امروزه ابزار الکترونیک در توسعه گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد و گردشگری الکترونیک امکان سفر را برای همه اقشار با هر نوع توانایی فراهم می کند.
بروج اظهارداشت: علاقه مندان به سفر برخلاف گذشته جدای از دیدن مکان های گردشگری صرف، تجربه محوری را در برنامه های خود مدنظر قرار می دهند و گردشگران بسته های سفر را برنامه ریزی می کنند که بدین گونه آینده سفر تغییر خواهد کرد.
تهرام/7245/ 1008

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *