کارشناسان موزه ها با خطرات تهدیدکننده آثار آَشنا شدند

n83164259 72768295 - کارشناسان موزه ها با خطرات تهدیدکننده آثار آَشنا شدند

کارشناسان موزه ها با خطرات تهدیدکننده آثار آَشنا شدند

n83164259 72768295 - کارشناسان موزه ها با خطرات تهدیدکننده آثار آَشنا شدند

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدیر پروژه موزه سبز و مدرس کارگاه با اعلام این خبر گفت: این کارگاه توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی به منظور آشنایی و افزایش سطح دانش کارشناسان و مسئولان مرتبط در موزه‌ها برگزار شد تا آگاهی آنها نسبت به اهمیت امر پایش و شیوه‌های مربوط برای ارزیابی محیط‌های داخلی موزه‌ها افزایش یافته و به‌ روز شود.
منیژه هادیان دهکردی افزود: در این کارگاه علاوه بر معرفی انواع خطرات تهدید‌کننده طبیعی و انسان‌ساز پیرامون آثار همچون متغیرهای محیطی دما، رطوبت نسبی، نور، آلاینده‌ها، آفات و بلایای طبیعی به اثرات مخرب آنها پرداخته شد.
عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی با بیان اینکه علاوه بر این، روش‌های سنجش و کنترل هر یک از این عوامل به طور نظری و عملی معرفی شدند، تصریح کرد: مقایسه اقدامات حفاظتی پیشگیرانه با روش‌های مداخله‌گرانه یکی دیگر از مباحث این کارگاه آموزشی بود.
به گفته هادیان دهکردی، در بخش دیگر این کارگاه و در راستای اهداف پژوهشی فاز دوم پروژه موزه سبز با همراهی مسئولان و شرکت‌کنندگان از موزه تخت جمشید بازدید شد و دزیمترهای مربوط به پایش محیطی در مکان‌های انتخاب شده نصب شدند.
او خاطرنشان کرد: موزه تخت جمشید با توجه به موقعیت مکانی و اقلیمی اش یکی از موزه‌های منتخب در پروژه موزه سبز است که کار پایش آن با همکاری کارشناسان آن به مدت یک سال صورت خواهد گرفت و وضعیت نگهداری از آثار در آن، زیر نظر گرفته خواهد شد.
دومین کارگاه آموزشی ملی «سنجش و پایش در محیط‌های موزه‌ای – در راه موزه سبز» در موزه تخت جمشید استان فارس توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی، با همکاری و حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس و مدیریت‌ پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و پاسارگاد و با حضور شرکت‌کنندگانی از این استان برگزار شد که طی آن مسئولان موزه و شرکت‌کنندگان سوالات و چالش‌هایی که با آن مواجه هستند را به بحث و گفت و گو گذاشتند.
فراهنگ **1085** 1055

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *