کشف اولین محوطه مشترک انسان‌های اولیه و هوشمند دنیا در ایران

کشف اولین محوطه مشترک انسان‌های اولیه و هوشمند دنیا در ایران

n83081322 72628434 - کشف اولین محوطه مشترک انسان‌های اولیه و هوشمند دنیا در ایران

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سامان حیدری گوران روز یکشنبه در نشست خبری افزود: بر این اساس، احتمال امتزاج و خویشاوندی نئاندرتال‌ها و هوموساپینس‌ها که در دنیا اتفاق افتاده باشد، می‌رود که اگر این موضوع ثابت شود در دنیا اتفاق بزرگی رخ داده است.
به گفته وی، مباحث تخصصی و تجزیه و تحلیل‌های آماری از نئاندرتال‌ها و هوموساپینس‌ها و دلایل از بین رفتن نئاندرتال‌ها اکنون در دنیا بسیار داغ است.
گوران گفت: با توجه به احتمال حضور نئاندرتال‌ها در فلات ایران بر مبنای کشفیات پیشین و اثرات زندگی این انسان‌ها در آسیای مرکزی و تاجیکستان از جمله 11 اسکلت در کردستان عراق، اولین پژوهش‌ها در سال 89 و 90 آغاز شد و برای اینکه بتوانیم به نتیجه برسیم آرام آرام شروع به مطالعه زیست و کاوش‌ها تا عمق چهار متری در منطقه «ناودرمن» به معنای (منطقه محصور شده بین کوهستان) در 40 کیلومتری کرمانشاه شد.
استاد دانشگاه کمبریج گفت: طی این مدت حدود 260 غار و پناهگاه صحرایی در مساحت حدود 150 کیلومتر کشف شد و شواهد زیست محیطی همچون ابزار سنگی و استخوان حیوانی در این محوطه حکایت از زندگی نئاندرتال‌ها می‌داد.
وی درباره اولین دندان انسان نئاندرتال در ایران که طی روزهای گذشته، کشف شد، گفت: برای کسب اطلاعات بیشتر از این دندان با هشت میلی متر طول، مطالعات آغاز و سی تی اسکن انجام شد که این مطالعات نزدیک به یک سال طول کشید و مشخص شد دندان به صورت قطعی مربوط به کودک 6 ساله نئاندرتال است ولی جنسیت آن مشخص نیست.
گوران گفت: این دندان بر اساس آزمایش‌های سن‌سنجی مطلق رادیو کربن 14، دارای سنی ما بین 42 تا 45 هزار سال است و این نئاندرتال متعلق به جوامع نئاندرتال نزدیک به عصر حاضر محسوب می‌شود.
وی افزود: میزان کمی از جِرم روی دندان را برداشتیم تا بدانیم آخرین غذایی که این کودک خورده و حتی به دلیل شیری بودن دندان، آخرین غذای بلع شده توسط مادر کودک چه بوده که می‌توان به یافته‌هایی از نوع غذاهای آن دوران و گونه گیاهان تغذیه‌ای دست یافت.
وی با بیان اینکه مطالعات DNA دقیق‌ترین مطالعات ژنتیکی است که در مورد این دندان انجام شده است، گفت: مطالعات تکمیلی در مورد این دندان در حال انجام است.
گوران ادامه داد: آزمایشگاه‌های کمبریج، آکسفورد، بوردو فرانسه، بولونیا ایتالیا و آلمان تاکنون در زمینه تحقیقات این دندان با ما همکاری داشته‌اند.
به گفته وی این دندان، ششمین دندان شیری یا نیش انسان‌های نئاندرتال در دنیاست که پیش از این در کشورهای اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، آلمان و بلژیک کشف شده است.
این باستان‌شناس افزود: نئاندرتال‌ها انسان‌های کاملا اروپایی بودند که ژن آنها به آفریقا وارد نشد و تنها نمونه بسیار کمی طی چند سال قبل در مصر و مراکش از این قاره کشف شد این انسان‌ها 39 تا 41 هزار سال پیش از بین رفته‌اند.
اولین نشانه‌ها از نئاندرتال‌های اولیه به حدود 130 تا 230 هزار سال پیش در اروپا برمی‌گردد و تحقیقات نشان می‌دهد به تدریج به سمت شرق پراکنده شده‌اند.
فراهنگ**3009** 1055

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *