کویر شنی سفید در نیومکزیکو | کویری عجیب از نوعی دیگر

1  hamgardi 11747 - کویر شنی سفید در نیومکزیکو | کویری عجیب از نوعی دیگر

همه جا را شن های سفید رنگ پوشانده است. تاجایی که چشم کار می کند، زمین پوشیده از سنگ ریزه های سفید است. تصورش برای کسی که تا حالا با چنین مکانی روبه رو نشده، غیر ممکن خواهد بود که به جای کویر سوزان با واحه های بیابانی و شن های گرم و روان، قدم در جایی می گذاری که احساس می کنی، گرد سفید رنگی در سرتاسر بیابان پاشیده اند. اگر کفش به پایت نباشد، گرمای ماسه ها آزارت نمی دهد. شما اینجا در کویر شنی سفید در نیومکزیکو در کشور آمریکا هستید، آبگیر کم عمق تولاروسا در دریاچه لوکرو، جایی در جنوب وایت سندز میزل رنج و در  26 کیلومتری جنوب شرقی شهر المگردوو، مکانی زیبا و رویاگونه است که در آن شن ها و تمام تپه ها سفید رنگ و پوشیده از گچ  می باشد.

شاید تصور کنید که برف باریده است. کمتر جایی را در کل جهان می توان دید که دارای این زیبایی شگفت انگیز باشد. به احتمال زیاد از خودتان می پرسید که چرا این بیابان همه چیزش سفید است و جنس این شن و ماسه ها چیست که مانند بلوری در زیر پایتان می درخشد؟؟ جوابش ساده است. سنگ ریزه های این کویر که در احاطه کوه های سان آندرس می باشد، به جای کوارتز از گچ تشکیل شده اند. کریستال گچ به ندرت اتفاق می افتد که به این صورت تبدیل شود، زیرا آن ها در آب حل می شوند و از مواد معدنی تشکیل دهنده زمین هستند.

محتویات آب باران و آب هایی که از ذوب شدن یخ های کوه های سان آندرس در پایین کوه و در دریاچه لوکرو و در آب گیر تولاروسا به دست می آید، ترکیبی است از فرسایش سنگ های رسوبی که در داخل آن گچ حل شده و محلول غلیظ مانندی به وجود آمده و سپس بر اثر گرما، آب موجود در این محلول غلیظ تبخیر می شود و آنچه که برجای مانده، ذرات و سنگریزه هایی از گچ است که امروزه به این حالت می توان دید. تمامی این مراحل، طی 100 میلیون سال پیش به وجود آمده و هوازدگی که در طی سالیان دراز صورت گرفته، سبب شده که این دانه های گچی، ریز تر و ریز تر شده و به شکل کریستال های گچی و انباشته شده ای در بیایند که سطحی بالغ بر 700 کیلومتر مربع را پوشانده و این بیابان سفید رنگ و زیبا را در این منطقه از جهان تشکیل دهند. تپه هایی دراین منطقه وجود دارد که ارتفاع بعضی از آن ها به 15 متر هم می رسد و از آن جهت که کریستال های گچ، گرمای خورشید را به خود جذب نمی کنند، در فصل های گرم و تابش شدید خورشید، می توانید با پای برهنه بر روی این شن های روان در کویر قدم بزنید، بدون این که کوچک ترین سوزش گرمایی در کف پایتان حس کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *