گردشگری می تواند در عبور ایران از چالش اقتصادی موثر باشد

n83045711 72568207 1024x606 - گردشگری می تواند در عبور ایران از چالش اقتصادی موثر باشد

گردشگری می تواند در عبور ایران از چالش اقتصادی موثر باشد

n83045711 72568207 - گردشگری می تواند در عبور ایران از چالش اقتصادی موثر باشد

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسینعلی امیری در نخستین همایش جامعه هتلداران ایران که روز چهارشنبه در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد، افزود: با کمک صنعت گردشگری به عنوان یکی از مهمترین شاخص های توسعه، می توان از وضعیت کنونی به سلامت عبور کرد و این موضوع نیاز به برنامه ریزی و نگاه دقیق به این صنعت مهم دارد.
معاون پارلمانی رییس جمهوری یادآور شد: طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم مناطق تاریخی باستانی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را در دنیا داراست که باید به توسعه زیرساخت های گردشگری توجه ویژه ای شود.
وی با بیان اینکه ما امروز در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، اظهار داشت: اگر نگاه خردمند به صنعت گردشگری کشور داشته باشیم، می توانیم از چالش های اقتصادی که آمریکایی ها و صهیونیست ها برای ما ایجاد کرده اند، عبور کنیم.
امیری گفت: وزارت خزانه‌داری آمریکا اتاق جنگی علیه ایران طراحی کرده و در چند ماه گذشته از هیچ تلاشی دریغ نکرده و تعداد نیروهای اعزامی خود به کشورهای منطقه را نیز افزایش داده است. افسران اطلاعاتی این وزارتخانه در کشورهای اطراف ایران در نبرد اقتصادی با ما هستند. تعداد این نیروها به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.
وی ادامه داد: آمریکا و صهیونیست‌ها از ارتباط کشورهایی که با ما مراوده اقتصادی دارند، عبور کرده‌اند و مستقیم با شرکت ها و بنگاه‌های اقتصادی وارد مذاکره شده‌اند.
معاون پارلمانی رییس جمهوری ادامه داد: کارشناسان سازمان جهانی گردشگری معتقدند، بحران‌ها شاید در حوزه‌های مختلف باعث رکود شود اما در گردشگری حتی اگر تهدیدی هم اتفاق افتد، این رکود دائمی نخواهد بود. چراکه گردشگر به دنبال پر کردن اوقات فراغت خود است و در شرایط بحران فقط مقصد خود را تغییر می‌دهد نه این‌که یک صنعت را مورد تهدید قرار دهد.
امیری از هتلداران خواست، در چنین شرایطی به ارتقا زیرساخت‌ها، پایین آوردن هزینه‌ها و آموزش نیروهای انسانی بپردازند و روی حمایت دولت در تهیه و تدوین لوایح حساب کنند.

** صنعت هتلداری با چالش دست و پنجه نرم می کند
رییس جامعه هتلداران ایران نیز گفت: صنعت هتلداری درحال حاضر با چالش‌ها و موانع مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند که افزایش هزینه های حامل انرژی از آن جمله است.
جمشید حمزه زاده اظهار داشت: هزینه ماهانه آب و برق یک هتل ٢ ستاره که قبلا ١٥ میلیون تومان بود اکنون به ٦٠ میلیون تومان رسیده است که ناشی از نگاه وزارت نیرو است که هتل را در مصادیق منازل شخصی می پندارد درحالی که یک هتل مصرف ٢٤ ساعته دارد.
وی دیگر موانع هتلداری در ایران را از جمله برخوردهای ناشی از منافع سازمانی و نه ملی دانست و افزود: معافیت مالیاتی ٧٠ درصد هتل ها، هتل آپارتمان ها و مهمان پذیرها به خاطر سختگیری ممیزی‌های مالیات مردود شده است و این هتل‌ها از ٥٠ درصد معافیت مالیاتی برخوردار نشده اند.
حمزه زاده با بیان اینکه بیشتر هتل‌ها به دلایل مختلفی از سوی ماموران بیمه جریمه می‌شوند، ادامه داد: شهرداری‌ها با برخوردهای سلیقه ای عوارضی را وضع می کنند که خلاف قانون و در مالیات بر ارزش افزوده تجمیع شده است.
وی با تاکید بر اینکه در صورت نداشتن چاره و تدبیر، خسارت‌های بیشتری تحمیل خواهد شد، پیشنهادهایی را برای برون رفت از وضعیت فعلی برشمرد.
رییس جامعه هتلداران در ادامه پیشنهادهایی از جمله، تعریف بسته حمایتی، استمرار وام و تسهیلات بدون جریمه در شرایطی که بانک‌ها به انتظار مصادره هتل‌ها در صورت دیر کرد بازپرداخت وام‌ها نشسته‌اند، کاهش هزینه‌های حامل انرژی، واگذاری امور تصدی‌گری طبق ماده ١٠٠ برنامه ششم توسعه داد.
وی همچنین، دریافت ارز از گردشگران خارجی، برخورد با مراکز اقامتی غیرمجاز، بازنگری در آیین نامه ایجاد، اصلاح، درجه بندی و نرخ‌گذاری با توجه به رسمیت شناختن خانه مسافرها، ایجاد مکانیزم آمارگیری، یکدست شدن قوانین و تدوین و اجرای برنامه جامع گردشگری را از دیگر پیشنهادهای جامعه هتلداری ذکر کرد.
حمزه زاده با اشاره به موازی کاری های دستگاه‌های دولتی در هتلداری، توضیح داد: متاسفانه برخی مراکز اقامتی دولتی با دور زدن قوانین، رقابت نابرابری را با بخش خصوصی آغاز کرده در حالی که قانون آنها را ممنوع کرده است.
وی افزود: در همین راستا وزارتخانه‌ای چون آموزش و پرورش با تجهیز مدارس به جای خدمات رسانی به فرهنگیان برای درآمدزایی، کلاس‌های درس را به مسافران آزاد اجاره می‌دهد.
حمزه‌زاده همچنین از سازمان میراثِ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخواست کرد سامان دهی خانه مسافرها را نیز به جامعه هتلداران واگذار کند و گفت: این امکان از لحاظ سیاسی، امنیتی و اجتماعی مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. جامعه هتلداران طرفدار سامان دهی است نه به رسمیت شناختن. برای نمونه وقتی سامان دهی استعمال مواد مخدر را به نیروی انتظامی سپردند برای برخورد بود نه به رسمیت شناختن.
در نخستین همایش سراری جامعه هتلداران ایران، علی اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری و مهدی هاشمی رییس شورای شهر تهران، جمعی از نمایندگان مجلس و هتلداران کشو، سرمایه گذاران، مدیران هتل‌ها و هتل آپارتمان ها حضور داشتند.
فراهنگ**9012**3404

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *