2018 ؛ سال اکتشافات مهم باستان‌شناسی در جهان

n83147216 72739438 - 2018 ؛ سال اکتشافات مهم باستان‌شناسی در جهان

2018 ؛ سال اکتشافات مهم باستان‌شناسی در جهان

n83147216 72739438 - 2018 ؛ سال اکتشافات مهم باستان‌شناسی در جهان

به گزارش روز سه‌شنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روزنامه چند زبانه «اپوچ تایمز» در نیویورک، باستان‌شناسان حرفه‌ای و آماتور در سال 2018 میلادی به کشفیاتی دست یافتند و آموخته‌های خود در مورد رویدادهای تاریخی را به روز کردند.
10 مورد از کشفیات مهم این سال بدین شرح است:

**لاشه پیشرفته‌ترین زیردریایی نازی‌ها
یکی از کشفیات مهم باستان شناسان در این سال، کشف لاشه زیردریایی دوره نازی‌ها بود.
گروهی از باستان شناسان آوریل سال جاری (فروردین – اردیبهشت) در جریان عملیات نقشه برداری از لاشه کشتی‌ها در دریای شمال و تنگه اسکاژراک، لاشه زیردریایی متعلق به نازی‌ها را در 11 مایلی شمال شهر اسکاژن در شمالی‌ترین نقطه دانمارک یافتند.
از مجموع تسلیحات موجود در زرادخانه رایش سوم، این کشتی از نوع زیردریایی معروف به U-boat، یکی از مخوف‌ترین آن بود.
در جریان جنگ جهانی دوم، حدود یک‌هزار و 165 مورد از این کشتی در کارخانه‌های کشتی سازی آلمان ساخته شد و عامل کشته شدن حدود 70 درصد از پرسنل دریایی نیروهای متفقین بود.

**قدیمی‌ترین نقاشی دست بشر
قدیمی‌ترین نقاشی دست بشر در سال جاری میلادی در غاری در جنوب آفریقای جنوبی کشف شد.
این نقاشی که روی قطعه سنگی نقش بسته، حاوی نشانی است که قدمت 73 هزار ساله آن را نمایان می‌کند. این اثر پر رمز و راز هنری در غار «بلومبوس» تقریبا در 180 مایلی شرق کیپ تاون، سر از زیر خاک برآورد.
حدودا یکصد هزار سال پیش، گروه‌های شکارچی- گردآورنده، ساکن این غار بودند. آنان گروه هایی بودند که اصلی ترین روش معیشتی شان تغذیه مستقیم از گیاهان و حیوانات حیات وحش بود.

**قدیمی ترین نان که تاریخ کشت و زرع را به عقب برد
ما همواره تصور کرده ایم که نان نباید قدمتی کهن تر از هشت هزار سال قبل از دوران مسیحیت، زمانی که بشر شروع به کشت و زرع به صورت گروهی کرد، داشته باشد. اما کشف بقایای نانی پخت شده در 14 هزار و 400 سال پیش، اطلاعات جدیدی را در مورد کشاورزی ارائه داد.
ژوئیه سال جاری (تیر – مرداد) گروهی از محققان اروپایی آزمایش روی این نان را که در منطقه‌ای واقع در صحرای سیاه در شمال شرقی اردن پیدا شد، آغاز کردند.
ساکنان این منطقه، با تشکیل جوامع انسانی، زندگی به شکل گروه‌های اجتماعی را شروع کرده بوند.

**سکه‌های طلا مربوط به عصر جنگ‌های صلیبی
باستان‌شناسان دسامبر سال جاری (آذر – دی) گنجینه‌ای از سکه های کمیاب طلا با قدمت 900 هزار ساله را در شهر قیصریه در سرزمین‌های اشغالی پیدا کردند.
به باور باستان شناسان، این سکه‌ها به یک خانواده ثروتمند تعلق داشت که از جنگ‌های خونین صلیبی در سال 1101 گریخته بودند.این مجموعه کوچک اما گرانبها از 24 سکه طلا در میان سنگ های دیواری به عمق یک و نیم متر کشف شد.
زمانی که شهر بندری قیصریه در سال 1101 به اشغال نیروهای بالدوین اول (دومین فرمانروای صلیبی و نخستین پادشاه بیت المقدس) و متحد وی درآمد، تقریبا تمامی سکنه آن کشته یا به بردگی گرفته شدند.

**اسکلتی بی سر در شهر رم باستان
79 سال قبل از میلاد در فصل تابستان، آتش‌فشان «مونت وزوویوس» فوران کرد و شهر پمپئی در رم باستان به همراه 10 هزار سکنه آن زیر خاکستر آتش فشان دفن شد.
عملیات کشف این شهر از سده 18 آغاز شد و تا امروز ادامه یافت. در جریان حفاری های جدید در این شهر در ماه می (اردیبهشت- خرداد)، اسکلتی بی سر در مکان باستان شناسی پمپئی از زیر خاک بیرون کشیده شد.
به نظر می رسد این اسکلت متعلق به فردی بوده که بر اثر سقوط سنگی بزرگ روی سرش جان باخته است.
محققان ایتالیایی سپس به این نتیجه رسیدند که این رمی باستان بر اثر خفگی ناشی از استنشاق گاز و مواد آتش فشانی از دنیا رفته است.

**گنجینه پادشاه دانمارک
«هارالد بلوتوث» پادشاه دانمارک و مشهورترین رهبر اسکاندیناوی عصر وایکینگ به خاطر برخورداری از ثروت و قدرت مورد تکریم و احترام قرار داشت.
وی همه قبایل دانمارکی را متحد کرد و هدایت پیروزی در میادین نبرد علیه نروژی‌ها و آلمان‌ها را برعهده داشت و مسیحیت را وارد قلمروی پادشاهی خود کرد.
یک باستان‌شناس آماتور ژانویه گذشته (دی ماه 1396) قطعاتی نقره‌ای در «روگن» بزرگترین جزیره آلمان در دریای بالتیک پیدا کرد. وی با کمک باستان شناسان حرفه‌ای، آثار هنری بیشتری را که با پادشاه بلوتوث مرتبط بود، از زیر خاک بیرون آورد که شامل چند گردن بند، مروارید، حلقه و بیش از 600 سکه نقره بود.

**پیکر سائو سائو
سائو سائو یکی از نامدارترین شخصیت ها در تاریخ چین است. وی در رمان کلاسیک چینی با نام «عاشقانه سه پادشاهی»، شخصیتی به عنوان شخصیتی مهم شناسانده شد.
سائو سائو در دوران هرج و مرج جنگ داخلی چین پس از فروپاشی امپراطوری هان، به عنوان نامزدی برای ایجاد اتحاد در چین ظهور کرد اما عمر کوتاهی داشت و نتوانست شاهد تحقق آرمان هایش باشد.
پیکر وی آوریل سال جاری (فروردین – اردیبهشت) پیدا شد. کارشناسان چینی تائید کردند که بقایای کشف شده جسد یک مرد در یک بنای یادبود به احتمال زیاد متعلق به سائو سائو است.

**خطوط جدید نازکا
خطوط نازکای پرو، خطوطی پر رمز و راز است که در سطح زمین فراخته شده است.
این نقاشی های بزرگ تصاویری از یک عنکبوت، مرغ مگس خوار، میمونی با دم مارپیچی و اشکالی هندسی را نمایان می کند.
آوریل سال جاری، باستان شناسان پرو بیش از نمونه جدید از این اشکال را کشف کردند که به حدی بزرگ بود که تنها با استفاده از پهپهاد امکان مشاهده کامل آن وجود داشت.
قدمت برخی از این اشکال به دوره ای مابین 500 سال قبل از میلاد تا 200 سال بعد از میلاد باز می‌گردد و نشان می‌دهد سده ها قبل از اینکه نازکاها اشکالشان را خلق کنند، ساکنان منطقه ای در همان حوالی ساخت طرح های بزرگی موسوم به «ژئوگلیف» را می‌آزمودند.

**لاشه قدیمی‌ترین کشتی
محققان اکتبر سال جاری (مهر – آبان) یک کشتی باستانی را کشف کردند که در اعماق دریای سیاه آرمیده بود.
نبود اکسیژن و عمق بالا مانع از پوسیدگی و نابودی این کشتی برای دستکم دو هزار و 400 سال شده بود. این کشتی، قدیمی‌ترین لاشه کشتی دست نخورده جهان به شمار می رود.
گمان می‌رود این کشتی، یک کشتی تجاری یونانی بوده باشد.

**مقبره مصری در سقاره
وزارت باستان شناسی مصر در ماه جاری میلادی اعلام کرد که مقبره‌ای مدفون درعمق پنج متری منطقه سقاره شهری واقع در جنوب در جریان عملیات باستان شناسی کشف شده است.
این مقبره به مدت تقریبا چهار هزار و 400 سال مسدود بود و هیچ نشانی از غارتگری و خرابکاری در آن به چشم نمی خورد.
دیوارهای این مقبره پوشیده از نقاشی، مجسمه و سنگ نوشته است. این مقبره حاوی پیکره ای متعلق به یک کاهن عالی رتبه به نام «واح تی» بوده که در دوره پنجمین پادشاهی (دودمان پنجم) مصر می زیسته است.
فراهنگ**9109** 9053

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *