541 پرونده قضایی در حوزه میراث ‌فرهنگی تشکیل شد

n83147114 72739392 - 541 پرونده قضایی در حوزه میراث ‌فرهنگی تشکیل شد

541 پرونده قضایی در حوزه میراث ‌فرهنگی تشکیل شد

n83147114 72739392 - 541 پرونده قضایی در حوزه میراث ‌فرهنگی تشکیل شد

به گزارش ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سردار امیر رحمت الهی در سومین نشست تخصصی فرماندهان، معاونان و مدیران یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که با حضور علی اصغر مونسان معاون رییس جمهوری در مقر فرماندهی ناجا برگزار شد، افزود: فرم اخطاریه ای به منظور وحدت رویه در این زمینه تهیه شده است.
وی اظهار داشت که تشکیل 541 پرونده قضایی، نشان می دهد که با عزم جمعی و ابتکار عمل می توان جلوی وقوع جرم را در لحظه آغاز آن گرفت.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، گفت: این نشست با محوریت بررسی روش های تقدم امنیت نرم افزاری بر امنیت سخت افزاری، چگونگی مشارکت پذیری مردم در حفاظت از آثار تاریخی و عملکرد یگان حفاظت در 9 ماه ابتدایی امسال تشکیل شده است.
سردار رحمت الهی افزود: بیش از 34 هزار اثر ثبتی، 23 اثر غیرمنقول ثبت جهانی، 420 پایگاه حفاظتی و 1930 نفر کارکنان یگان حفاظت را تشکیل می دهند، ماموریت های یگان حفاظت چند وجهی است، جنبه حفاظتی، امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی از وجوه وظایف یگان حفاظت محسوب می شود.
سردار رحمت الهی اظهار داشت: تحقق اهداف حفاظتی سازمان از سوی یگان در آموزش، تجهیزات، ساختار و سازماندهی این مجموعه خلاصه می شود، ما در جذب و جلب افسران نیروی انتظامی با دقت نظر بسیار زیادی ورود پیدا کردیم، ارزیابی و نظارت از موضوعات مهمی است که در یگان پیگیری می شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی افزود: سهمیه سربازان امریه به یگان حفاظت خوشبختانه افزایش یافته است و همچنین طرح آمایش سرزمینی کارکنان یگان به انجام رسیده است، خریداری 40 دستگاه موتورسیکلت در سال جاری از دیگر اقداماتی است که امسال انجام شد اما به دلیل وسعت و پراکندگی آثار، یگان حفاظت به تجهیزان بیشتری نیاز دارد.
او گفت: ارتباط رادیویی 25 استان با مراکز انتظامی ناجا ایجاد شده است تا در شرایط اضطراری امکان استفاده از پشتیبانی و حمایت ماموران نیروی انتظامی فراهم باشد، با توجه به گستردگی آثار تاریخی و عدم امکان نظارت مستقیم یگان حفاظت، برای اولین بار نرم افزار میراث بان طراحی شده است، متاسفانه بانک اطلاعاتی در سازمان وجود نداشت، همچنین نیروی انسانی با آثار تاریخی موجود تطابق ندارد، جایگزین کردن روش های نوین حفاظت، گستردگی آثار و نبود امکانات لجستیک برای نظارت بر آثار از جمله دلایل طراحی این نرم افزار بوده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی به کارکردهای این نرم افزار اشاره کرد و گفت: ثبت اطلاعات آثار، قابلیت دسترسی آسان به اطلاعات، مستندسازی آثار، امکان ثبت تصاویر آثار، دسترسی سریع و آسان به اطلاعات، تحلیل جرایم، گزارش گیری، نظارت بر عملکرد واحدهای اجرایی، تحلیل وضعیت آثار از جمله کارکردهای نرم افزار میراث بان است.
رحمت الهی افزود: آموزش یکی از موضوعات مهم یگان حفاظت بوده است، در همین راستا 4 دوره آموزشی برای 200 نفر امسال برگزار شده است، آموزش های تفصیلی برای کارکنان یگان در استان ها در ابتدای سال ابلاغ شده است و اجرا می شود، امسال مصمم هستیم یک سند راهبردی برای حفاظت از آثار تاریخی را تدوین کنیم.
او اضافه کرد: ما سعی کردیم جلب مشارکت مردم را جزو دستور العمل های کار خود قرار دهیم، اقدامات متنوع بسیاری در این حوزه انجام شده است، طرح میراث بانان افتخاری که در صورت اجرایی شدن می تواند منجر به حفظ و نگهداری آثار تاریخی شود.
به گفته وی، امسال دو عملیات بسیار خوب در یگان انجام شد، برگزاری نمایشگاه موزه لوور و اقدامات تامینی برای برگزاری این نمایشگاه خوشبختانه به استانداردهای حفاظتی انجام شد.
رحمت الهی با اشاره به اینکه در 19 استان کشور شعب قضایی ویژه کشور برای رسیدگی به جرایم این حوزه برقرار شد، ادامه داد: موضوع رصد فضای مجازی هم در دستور کار قرار گرفت مکاتباتی انجام شد و سال گذشته 116 سایت و امسال هم بیش از 60 سایت متخلف توقیف شدند.
فرمانده یگان حفاظت اظهار داشت: دو دستگاه تریلر حامل 20 تن صنایع دستی ساخت کشور چین امسال توقیف شد، تمام یگان های استانها مکلف شدند آسیب شناسی و بازدیدهای دوره ای از آثار داشته باشند این یک وظیفه است که باید به شکل درستی انجام شود.
رحمت الهی ادامه داد: گردشگری یکی از موضوعات مهم در این دولت است، به همین منظور دستورالعمل یگان در حوزه گردشگری تدوین و در اختیار قرار گرفته است.
وی افزود: فرم اخطاریه ای به منظور وحدت رویه تهیه شده است، امسال 5هزار و 478 مورد اخطاریه برای افرادی که قصد دست اندازی به آثار تاریخی داشته اند صادر شده است و از این تعداد 541 مورد منجر به تشکیل پرونده قضایی شده است این نشان می دهد که با عزم جمعی و ابتکار عمل می توان جلوی وقوع جرم را در لحظه آغاز آن گرفت.
فرمانده یگان حفاظت گفت: بررسی و مطابقت فنی ورود فلزیاب ها به کشور به همکاری یگان حفاظت در حال انجام است، امسال هزار و 145 نفر مجرم در حوزه میراث فرهنگی دستگیر شده اند، 6هزار و 810 قلم شی تاریخی اصیل کشف شده است و 15312 شی تقلبی که جرم مستقل کلاهبرداری محسوب می شود نیز کشف و ضبط شده است، 996 شی تاریخی از سوی خود مردم تحویل به یگان حفاظت استان ها تحویل شده است، 284 دستگاه فلزیاب کشف شده است و266 مورد مجوز برای استفاده قانونی از فلزیاب صادر شده است، 217 مورد اسکورت در سال جاری از سوی یگان انجام شده است که 6 مورد برای انتقال اشیا برای نمایش در خارج از کشور بوده است و 211 مورد اسکورت داخلی صورت گرفته است.
همچنین در ادامه این مراسم از نرم‌افزار میراث‌بان رونمایی شد، این نرم‌افزار مشتکل از دو بخش ثبت اولیه اثر و بازدید مجدد است، ثبت نام اثر و مامور بازدیدکننده، شناسنامه اثر، موقعیت جغرافیایی و اهمیت امنیت پایدار و بازدید ادواری، ثبت طول و عرض جغرافیایی توسط گوگل مپ، فاصله تقریبی اثر تا اولین پایگاه میراث فرهنگی، بررسی آثار تخریب و ارسال مستندات تصویری از امکانات این نرم‌افزار است.
در ادامه این مراسم از برگزیدگان یگان حفاظت که بر اساس شاخص‌ها برتر شناخته شدند تجلیل شد.
سرهنگ مجید کیانی مقدم فرمانده یگان حفاظت خراسان رضوی، سرهنگ نورعلی چوگانی فرمانده یگان حفاظت استان کرمان، سرهنگ ابوالفضل مرادی فرمانده یگان حفاظت استان زنجان، سید محمد بحرینی رئیس اداره حقوقی فرماندهی یگان حفاظت و علیرضا بهارلو مسئول پایگاه حفاظت موزه ملی قرآن کریم در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفتند.
فراهنگ**9012 ** 1418

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *