6 میلیون گردشگر خارجی امسال به ایران سفر کردند

n83099407 72658612 - 6 میلیون گردشگر خارجی امسال به ایران سفر کردند

6 میلیون گردشگر خارجی امسال به ایران سفر کردند

n83099407 72658612 - 6 میلیون گردشگر خارجی امسال به ایران سفر کردند

«محمد خیاطیان» روز چهارشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی درگفت و گو با ایرنا افزود: شمار گردشگران خارجی ایران امسال در مقایسه با مدت مشابه قبل 51 درصد رشد داشته دارد.
وی اظهار داشت: عمده گردشگران خارجی ایران امسال از کشورهای اروپایی، کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیا برای دیدن آثار تاریخی و مناطق طبیعی به ایران سفر کردند.
خیاطیان بیان کرد: سهم درآمد ارزی حاصل از ورود هر گردشگر خارجی به ایران براساس تعریف سازمان گردشگری جهان برای هر گردشگر یکهزار و 340 دلار مشخص شده است.
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ورود هر گردشگر خارجی به کشور ارزآوری ، رونق اقتصادی و اشتغالزایی را در پی دارد و تمامی تلاش بر این است که از این فرصت استفاده حداکثری شود.
خیاطیان افزود: سازمان میراث فرهنگی با توسعه صنعت گردشگری به عنوان بعد از برجام کوشیده سرآغاز حرکت نوین و موثری در توسعه صنعت گردشگری و فرصت سازی در این راستا باشد.
وی اظهار داشت: همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده که این مهم به علت، ظرفیت منحصر به فرد ایران در بین کشورهای آسیایی بوده است.
معاون توسعه مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: انتخاب همدان با توجه به مجاورت با استان مرکزی فرصتی را برای این استان فراهم می کند تا جاذبه های گردشگری خود را به صورت هدفمند معرفی کند و با شناخت داشته های ارزشمند در راستای توسعه گردشگری گام بردارد.
خیاطیان گفت: استان مرکزی از مناطق با سبقه تاریخی کهن است و در حوزه گردشگری می تواند داشته های ارزشمند خود را برای علاقه مندان به نمایش بگذارد.
وی افزود: استان ها از جنبه های مختلفی از جمله گردشگری تاریخی، طبیعی، سلامت، مذهبی و میراث معنوی ظرفیت دارند و آنچه برای مجموعه مدیریت کلان میراث فرهنگی کشور ارزشمند است، حرکت هدفمند گردشگری هر استان بر مبنای کارکرد ظرفیت ها در مقیاس درون و برون استانی است.
خیاطیان اظهار داشت: استان مرکزی به عنوان قطب صنعتی کشور شناخته شده و از این منظر نیز می تواند پذیرای تورهای صنعتی باشد اما به درستی به این مهم پرداخته نشده و حتی این استان از داشتن موزه صنعت محروم است که باید به فوریت در این خصوص اقدام شود.
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: وجود منزل تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در این استان ظرفیت ارزشمند تاریخی، فرهنگی و گردشگری است که باید برای آن راهبرد دقیق گردشگری اجرا شود.
خیاطیان افزود: تعامل درون استانی با مجموعه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کمک می کند تا داشته های تاریخی و فرهنگی از جمله آبگرم، غار نخجیر، بیت امام راحل در خمین، مسجد تاریخی ساوه، آبگرم محلات را به علاقه مندان معرفی شود و زمینه درآمدزایی و اشتغال رقم بخورد.
وی اظهار داشت: استان مرکزی ظرفیت خوبی در مجاورت با تهران دارد و می تواند در جذب گردشگر سلامت به محل اسکان بیمارانی که دوران نقاهت را سپری می کنند، تبدیل شود.
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: حلقه مفقوده در سازمان میراث فرهنگی برندسازی در حوزه صنایع دستی است که تضمین درامد و اشتغال را در پی دارد و باید با نگاه جدی به این امر زمینه رونق صنایع دستی را ایجاد کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این آیین گفت: این استان ظرفیت های خوبی در سه حوزه جاذبه های گردشگری، صنایع دستی با کیفیت و ابنیه تاریخی دارد که معرفی آن به علاقه مندان در هر بخش نیازمند فعالیت های مختلف و تعامل است.
«مهدی زندیه وکیلی» افزود: بیش از 30 اقامتگاه بوم گردی در استان ایجاد شده که بیانگر توجه میراث فرهنگی این خطه به توسعه صنعت گردشگری است.
وی اظهار داشت: روستاهای این استان ظرفیت های مطلوبی برای گردشگران دارد تا با استفاده از هوای تمیز و محیط روستایی روزهای خاطر انگیزی از استان مرکزی را در یاد گردشگران باقی بگذارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: حوزه صنایع دستی در این استان با داشته های غنی توانسته برخی صنایع از جمله میناکاری را معرفی و استان را به عنوان قطب تولید محصولات با کیفیت این محصول معرفی کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: حوزه گردشگری از بخش های مهمی است که سازمان میراث فرهنگی آن را در اولویت فعالیت های خود قرار داده است.
«علیرضا ایزدی» افزود: میراث فرهنگی متولی پاسداشت حرمت بزرگان در عرصه های مختلف است و با معرفی آنان به جامعه به ویژه نسل جوان می کوشد هویت فراموش شده را احیا کند.
وی اظهار داشت: استان مرکزی می تواند با استفاده از حسن همجواری با انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا و تصویر جدیدی از استان مرکزی را در اذهان گردشگران داخلی و خارجی خلق کند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: ایران اسلامی مدیون مشاهیر و مفاخر همچون حضرت امام خمینی (ره)، شهید چمران و دکتر قریب است که در معرفی این بزرگان به نسل جوان باید اهتمام جدی داشت.
در این آیین «علیرضا ایزدی» به عنوان مدیرکل جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی معرفی و از زحمات «سیدمحمد حسینی» تقدیر شد.
بیش از 2 هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که 899 اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
6991/6013/

انتهای پیام /*

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *